SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   19 Şubat 2019,

Ocak 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_165

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

M.Göker Sarp
ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü - goker.sarp@erpcommittee.org


İnsan Kaynaklarının Dijitalleşme Yolculuğu


İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları, şirket yöneticileri ve bireysel çalışanlar ile ilgili tüm süreçleri kapsar. Şirketlere verimli insan gücü yaratmalarına yardımcı olarak hedeflerine ulaşmalarına ve işgücü maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olur.

Türkiye ekonomisinde en büyük yeri tutan KOBİ-lerin en büyük sorunlarından biri verimliliktir. Verimliliği artırmak için iyi yetişmiş, şirketin hedef ve vizyonunu benimsemiş olan insan kaynağı ile şirketteki tüm süreçlerin dijitalleşmesine ihtiyacımız var.

Günümüzde yaşadığımız teknolojik veya dijital dönüşüm insan kaynakları yönetiminin sorumluluğunu daha da artıracak gibi görünüyor. 

Şirketlerin dijitalleşme sürecinde en dikkatli olunması gereken nokta bu sürecin şirket vizyon ve misyonuna uygun olması ve kullanılacak teknolojilerin iyi seçilmesidir. Tabiki bunun için misyon ve vizyon tek başına yeterli olmayacaktır dijitalleşme süreci iyi yönetilmediği takdirde şirkete maliyet oluşturmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları veri olarak; yönetici ve personelin eğitim, yetenek, kıdem, tecrübe, performans ve ücret bilgilerini içerir. Bu uygulamalar ile temel olarak personelin işe yerleştirilme sürecini, bordro hesaplamalarını ve performans değerlendirmesini yönetebilirsiniz. 

İşe Yerleştirme Süreci

Günümüzde İnsan Kaynakları süreçlerini dijitalleştiren şirketler, uygun gördükleri adaylar için uyguladıkları değerlendirme sürecini online olarak gerçekleştirmekteler. Hatta bazı büyük ölçekli şirketler değerlendirmeye girecek adaylar için sosyal ağları da kullanıyorlar. Şirketler bu ve bunun gibi uygulamaları etkin kullanarak tüketicilerin ve işe alım aşamasındaki adayların zihninde aynı zamanda bir marka yaratmaya da çalışıyorlar. İnsan Kaynakları süreçlerinin dijitalleşmesi ile birlikte adayların iş bulma şansları arttığını da söylemek artık yanlış olmaz.

Bordro Yönetimi 

İşveren tarafından ödenen maaşların dökümlerini gösteren çizelgede (Bordro) maaş kesintileri ve gelirler yer alır. Gelirler bölümünde mesai, prim ya da tazminat da yer alabilir. Kesintiler bölümünde ise sigorta veya vergi kesintisi gibi kesintiler olabilir. Bunlar gibi gelir ve giderler tablo halinde düzenlenir.

Memur maaşları memurların tahsil derecesine, kıdem ve kademesine göre değişiklik gösterir. Ek olarak hizmet tazminatı, çocuk yardımı, sendika aidat desteği gibi detaylar da maaş bordrolarında yer alır ve memurlar, maaşlarını peşin alırlar.

İnsan Kaynaklarında Performans Yönetimi

Organizasyonların amaçlarına ulaşabilmesi için gereken nitelikteki personelin belirlenmesi amacı ile yapılan planlama çalışmalarında başvurulan bir yöntemdir. Performans değerlendirmelerinin asıl amacı geliştirme ve ödüllendirmedir. Başarılı ile başarılı olmayan çalışanların adil bir şekilde ayırt edilmesinde, başarılı olanların ödüllendirilmesinde ya da başarısız olanların işten ayırma kararlarının verilmesinde dikkate alınır. Performans farklılıklarına göre ücret artışları için kullanılmaktadır. Bununla beraber bu yöntem, performansı değerlendiren kişi ile performansı değerlendirilen kişi arasındaki iletişim ve işbirliğini de geliştirir. Çalışanların belirli bir dönemlerdeki gerçekleşen başarı durumlarını gösterir. Geleceğe ilişkin potansiyellerinin belirlenmesini sağlar. 

Şirket çalışanları işe alınırken o anda sahip olduğu bilgi, beceri ve yeteneklere göre, işe alındıktan sonra ise iş başındaki performanslarına göre değerlendirilir. Performans değerlendirme sistemi, çalışanların eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi konusunda da oldukça değerli veriler sağlar. Onların terfi ve bölüm değişiklikleriyle ilgili kararların belirlenmesi için de başvurulan bir yöntemdir.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2DexEvp

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi