SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Tecde Grup-un 2018 Yılı Hedefi 30 Bin Ton Üretim

Tecde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu ile Fastener Fair Turkey Fuar Özel Sayısı için yaptığımız görüşmede Tecde Grup-un son dönem yatırımları hakkında bilgi aldık.

Şirketlerinin 1976 yılında kurulduğunu belirten Mustafa Tecdelioğlu, -bağlantı elemanları sektöründe 43 yıllık üretim tecrübemiz ve yüz yılı aşkın süredir ticari faaliyetlerimiz bulunuyor. 3 milimetre ila 27 milimetrelik her türlü soğuk şekillendirilmiş standart cıvata, vida ve somun üretimi yaptıklarını söyledi. Ayrıca müşteri talebine göre her türlü özel bağlantı elemanı ürettiklerine değinen Tecdelioğlu, -Bu bağlamda, tüm üretim kademelerinin kendi bünyemizde olması ve üretimini yaptığımız ürünlerin 10 yıllık geri izlenebilirliğini sağlayan altyapıda olmamız, müşterilerimize kalıcı çözüm sunmamızı sağlıyor.- diye konuştu.

Mustafa Tecdelioğlu -Bugün itibarıyla cıvata, vida ve bağlantı elemanları üretiminin yüzde 40-ını otomotiv ve beyaz eşya sektörüne veriyoruz. Yine üretimin yüzde 30-unu mobilya, PVC ve çatı sektörüne veren şirketlerimiz, kalan üretimiyle de inşaat, enerji nakil hatları, çelik konstrüksiyon, makine ve diğer sektörlerin ihtiyacını karşılıyor- dedi. 

Tecde Grup, Avrupa-da Yeni Şirket Kurdu

SUBCONTURKEY: Yurtdışı yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu: Tecde Grup Avrupa-da marka bilinirliğini ve müşteri portföyünü artırmak istiyor. Söz konusu hedef doğrultusunda 2017 yılının sonlarında Avrupa-da şirket kurduk ve satış ofisi olarak başladık. İleriki aşamada da depomuzu açacağız. Bu bizim Avrupa-daki ikinci şirketimiz oldu. Diğer şirketimiz -kanban- hizmeti veriyor, bu yeni şirketimiz ise pazarlama yapacak ve servis verecek. Bu şirketimizin ofisi Almanya-Düsseldorf-ta bulunuyor. 

Mertsom, Yeni Fabrika Binasına Taşındı


SUBCONTURKEY: Tecde Grup bünyesinde yer alan, bağlantı elemanları sektörüne üretim ve satış yapan şirketlerinizin de 2017-2018 yılı yatırım ve üretimleriyle ilgi bilgi verir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu:  Şirketlerimizden Mertsom, özel ürünler üretiyor ve büyüme hedefleri var. Otomotiv ve beyaz eşya yan sanayisi için daha çok somuna dayalı soğuk parça şekillendirilen ürünler üretmektedir. Bulunduğu yer alan olarak yetmez olmuştu, alanının büyümesi gerekiyordu ve yeni yapılacak makine yatırımları olacağı için Hadımköy-de yeni bir yere taşıdık. Bu yıl yeni makinalar da gelecek. Mertsom Somun-un aylık 200 ton kapasitesi var ama yeni makinalarla kapasitemizi 300 tona çıkaracağız. Mertsom, geçen yıl 1200 ton üretim yaptı, 2018 yılı hedefimiz 2000 ton üretim gerçekleştirmek. Özel imalatlar yaptığımız için tonaj olarak değerlendirmek tam doğru olmasa da hedefimiz bu rakamı gelecekte aylık 500 tona çıkarmaktır. Mertsom Somun, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yıllık 6000 ton özel ürünler üreten bir fabrika haline gelecek. 

Tel çekme ünitemizi de o binaya taşıdık, kaplama tesisimizi de yine aynı bölgeye taşıdık. Böylelikle Çetin Cıvata A.Ş.-de (Çatalca Fabrikası) 3000 metrekare alan kazandık. Bu alana da ileri teknoloji makinalar gelecek ve grup firmalarımıza yatırımlarımız devam edecek. 

2018 ve 2019 yılında da yeni makinalar alacağız. Grubumuzun 2018 yılı yatırım planlarında; kaplama ve ısıl işlem tesislerine ilave yatırımlar, her 3 lokasyona yeni makine alımı, fabrika inşaat yatırımları dahil 13 Milyon USD-lık bir yatırımı olacak.  
Tecde Grup olarak 2017 yılında; 3 firmamızda Çetin Cıvata A.Ş., Mertsom Somun (Hadımköy Fabrikası) ve Tekno Bağlantı (Malatya Fabrikası) olarak 25 bin ton civarında imalat yaptık.

2018 yılı hedefimiz ise 30 bin ton imalat gerçekleştirmek. 3 şirketin ihracatı ise %40, 500-ün üzerinde çalışanımız var. Malatya fabrikamız bu sene 25.000 metrekare kapalı alana çıkacak. İstanbul-daki kapalı alanımız ise 30 bin metrekaredir. Toplamda 55 bin metrekare kapalı alanda üretim ve depolama yapıyoruz. 

Her Şirket Kendi İnsan Kaynağını Yaratmalı

Grup olarak bu sene insan kaynaklarına yatırımlarımız devam edecek. Sektörümüzün en büyük sorunlarından biri insan kaynağı. Yeni yetişen nesil hizmet sektörü gibi daha kolay sektörlerde çalışmak istiyor. Bizim sektörümüz zor ve sabır gerekiyor. İnsan kaynaklarına ciddi yatırım yapmamız gerekiyor. Piyasada oradan oraya giden usta kadroları var. Firmalar şunu görmeli ki; birbirinden elaman alarak bu işin sonu yok. Sektörümüz ilerliyor, gelişiyor ve her firma kendi fabrikasında eğitimini vermeli, insan kaynağına önem göstermeli ve eleman yetiştirmeli. Tecde Grup olarak biz kendi elemanımızı kendimiz yetiştirme yolunu seçtik ve bu alanda da insan kaynağına yatırım yapıyoruz.

Nisan ayında yeni bir ERP programına geçeceğiz. Bunun alt yapı çalışmalarını da tamamladık. Önümüzde 2 tane önemli fuarımız var. Fransa-da Kasım 2018-de ilk kez düzenlenecek Fastener Fair France Fuarına katılacağız. Mart ayında da Türkiye-de 4. kez düzenlenecek Fastener Fair Turkey fuarında yine yerimizi aldık. 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi