SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Arma Bağlantı, İhracat Yaptığı Ülkeler Arasına Amerika-yı da Kattı

Otomotiv ve beyaz eşya başta olmak üzere farklı sektörlere metal bağlantı elemanlarının üretimini gerçekleştiren Arma Bağlantı Sistemleri A.Ş., 2017 yılında Amerika-ya ihracat yaparak toplam ihracatını bir önceki yıla göre %10 arttırdı. Arma Bağlantı Sistemleri A.Ş. yetkilileri; Dinçer Adıgüzel, Dilek Adıgüzel ve Murat Dikel ile görüşerek Arma Bağlantı Sistemleri hakkında bilgiler aldık. 

SUBCONTURKEY: Arma Bağlantı-nın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Dilek Adıgüzel: Arma Bağlantı Sistemleri, bugün içerisinde bulunduğumuz Hadımköy-deki binasında toplamda 7.000 metrekare kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Otomotiv ve beyaz eşya başta olmak üzere makine, ziraat, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme, elektrik gibi çok çeşitli sektörlere metal bağlantı elemanlarının üretimini gerçekleştiriyoruz. Lastikli bağlantı kelepçeleri, hortum kelepçeleri, boru kelepçeleri, metal bağlantı klipsleri, metal braket ve komponentler ve müşteriye özel ürettiğimiz diğer metal bağlantı parçaları ürün gamımızı oluşturuyor. 17-si beyaz yaka olmak üzere toplamda 95 kişilik bir ekibimiz var. ISO/TS 16949 kalite yönetim sistemi belgesine sahip olan firmamız bu yıl IATF:16949 belgesine geçişi tamamlayacak. Bununla birlikte  ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgeleri ile ilgili alt yapı çalışmalarımız devam etmekte olup 2018 yılı içerisinde bu belgeleri de almayı planlıyoruz. 

SUBCONTURKEY: 2017 yılı Arma Bağlantı Sistemleri için nasıl geçti? 

Murat Dikel: 2017 yılındaki en büyük atılımımız Amerika-ya gerçekleştirdiğimiz ihracat oldu. Distribütör bir firma ile 3 yıl önce başlayan projemiz olumlu sonuçlandı ve üretimini yaptığımız lastikli kelepçelerin Amerika-ya ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Bu yıl hem Kuzey Amerika-ya hem de Güney Amerika-ya olan ihracatımızı daha da  geliştirmeyi hedefliyoruz. Geçen yılki topla ihracatımız bir önceki seneye göre %10 artış gösterdi. Toplam ciromuz 2016 yılında 4,8 milyon Euro idi, 2017-de ise toplamda 5,1 milyon Euro ciro gerçekleştirdik. İhracatımızın toplam ciromuz içerisindeki payı  %40 seviyelerindedir. Yurt içinde servis sunduğumuz müşterilerimizin cirolarını da dikkate aldığımızda dolaylı ihracatımızın %60 seviyelerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

SUBCONTURKEY: Bundan sonraki dönem için Arma Bağlantı Sistemleri-nin hedefleri nelerdir?

Murat Dikel: Bu yıl Meksika-nın Guadalajara şehrinde 20-21 Haziran 2018 tarihlerinde düzenlenecek Fastener Fair Mexico fuarına katılım gerçekleştireceğiz. Meksika-da otomotiv sektörünün çok güçlü olduğunu biliyoruz. Yılda 5,5 milyon araç üretiminin yapıldığı Meksika-da bağlantı elemanlarının kullanıldığı diğer sektörlere de parçalarımızı tanıtma fırsatı bulacağız. Bunun yanı sıra Meksika ile gerçekleştirilecek serbest ticaret anlaşması da bu bölgeye olan ilgimizi arttırıyor. 

1-2-3 Mart tarihlerinde ise İstanbul Fuar Merkezi-nde gerçekleştirilecek olan Fastener Fair Turkey-de katılımcı olarak yerimizi alacağız. Bu fuarda Ar-Ge-sini tamamladığımız ve patenti firmamıza ait olan -kilitlemeli bağlantı kelepçesi- ürünümüzü ziyaretçilere sunacağız. Aynı şekilde metal klips ve metal braket grubunda geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizin de tanıtımını yapacağız.

Yukarıdaki fuarlara ek olarak İstanbul-da yapılacak HEFİ 18 Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı, Almanya-nın Wolfsburg şehrinde gerçekleşecek IZB 2018 ve Fastener Fair Italy fuarlarına da katılım sağlayacağız.

2012 yılında faaliyetlerine başlayan Bursa Satış Ofisimiz-e olan yatırımlarımız da devam edecek. 2018 yılının Bursa ofisimiz için bir atılım yılı olmasını istiyoruz. 

SUBCONTURKEY:2018 yılında otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde ne tür gelişmeler öngörüyorsunuz? Buna bağlı olarak bağlantı elemanları sektörü için neler söylemek istersiniz?

Dinçer Adıgüzel:  2017 yılında otomotiv sektörü 2 milyona yakın üretim yapabileceğini gösterdi. Bu sene ise 2 milyon adet hedefine ulaşabileceğini düşünüyorum. Beyaz eşyada ise 25 milyonun üzerinde üretim gerçekleştirildi. Bu yıl minimum ayni seviyenin korunacağını ve ekonomik beklentilerin gerçekleşmesi durumunda %10-luk bir üretim artışının sağlanacağını öngörüyorum.

 Arma Bağlantı olarak %40 otomotiv, %30 beyaz eşya ve %30 diğer sektörlere çalışıyoruz. 2017 yılında Otomotiv-deki yüksek rakamlar ve Beyaz Eşya-daki ÖTV teşvikine bağlı olarak üretim adetlerimiz kayda değer bir şekilde artış gösterdi. 

Diğer sektörlerdeki yukarı doğru ivmelenme ile birlikte 2017 yılı bağlantı elemanları sektörü için pozitif bir yıl oldu. İlerleyen süreçte sektörümüzün önünün açık olduğunu düşünüyorum. 

SUBCONTURKEY:Endüstri 4,0-a yönelik çalışmalar yapıyor musunuz?

Dinçer Adıgüzel: Firma olarak otomasyonu çok önemsiyoruz ve Endüstri 4.0-a yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kelepçe üretim hattımızın otomasyon seviyesini arttırmayı planlıyoruz. Bu projemizle ilgili tasarımlarımız tamamlandı. Diğer taraftan üretim hatlarımızın tamamı için  robotlu üretim sistemleri üzerinde araştırmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra üretim hattımıza entegre edilecek %100 kameralı kontrol makinemizin de deneme çalışmaları tamamlandı. 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi