SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

BOLT, Türkiye-nin 384. Ar-Ge Merkezi

Üretiminin %70-i özel tasarım parçalardan oluşan ve Ar-Ge Merkezi statüsüne kavuşan BOLT-un genç Genel Müdürü Sinan Topuk, şirketlerinin gelişimi hakkında bilgiler verdi. Ayrıca sektör hakkında ki değerlendirmelerini de bizimle paylaştı. 

SUBCONTURKEY: Bolt Bağlantı Elemanları-nın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz? 

Sinan Topuk: 1986 yılında İstanbul-da imalata başlayan BOLT, 1993 yılında Bursa-ya taşınarak şuan ki mevcut yerinde 6.000 metrekaresi kapalı alanda toplada 7.500 metrekare alanda faaliyetimize devam ediyoruz.

1998 yılı içerisinde çok istasyonlu presler ile üretimimizi geliştirdik, aynı zamanda tel çekme hattı ve ısıl işlem hattını bünyemize katarak entegre bir tesis halini aldık. 
Teknolojik yatırımın yanında kalite anlayışında da önemli aşamalar kaydederek 1998 yılında ISO 9002 kalite belgesi ile başlayarak sırasıyla ISO 9001-2000 ve yine otomotiv odaklı ISO-TS 16949 belgelerini, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi kalite belgelerini aldık. 2007 yılında koyulan vizyon neticesinde firmamız kendisine yeni bir rota belirledi. Yani müşterilerimize tasarım, proje ve kalite odaklı çözümler sunan
özel ürünlerin üretimini gerçekleştiren bir BOLT dizayn edildi. Çıkılan bu yeni rota doğrultusundaki yolculuğumuzdan edindiğimiz bilgilerin, tecrübelerin, donanımların ve de kazanımların bizlere kattıkları ile günümüze kadar birçok yeniliğe imza attık.

2008 yılında yine önemli bir makine yatırımı gerçekleştirilerek 5 ve 6 istasyonlu soğuk şekillendirme presleri ile üretilebilecek özel tasarım ve tecrübe gerektiren parçalar üretim portföyümüze dahil edilmiş, otomotiv sanayi ve ihracat pazarına yönelik üretimimize hız kazandırıldı.

SUBCONTURKEY:Son yıllardaki yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Ar-Ge Merkezi olmanız Bolt Bağlantı-ya neler katıyor? Bu anlamda sektöre yeni ürünler sunma kabiliyetiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sinan Topuk: 2014-2016 yılları arasında sistemsel, bilgi işlem-yazılım-donanım, verimlilik, kalite ve proses odaklı bir çok yatırım gerçekleştirdik. Bir taraftan da insan kaynaklarında geliştirme çalışmaları devam etti. Bu çalışmalar ile yeni bir büyüme trendinin alt yapısını da hazırladık. Yine aynı dönemde bazı yan sanayi kollarımızı bünyemize katan yatırımlar gerçekleştirilerek hizmet ve kalite artırıcı çalışmalar devam etti.

2016 yılında ise 3,5 milyon USD tutarında önemli bir yatırım daha gerçekleştirerek gerek kabiliyet ve kapasite gerekse de teknolojik açılardan firmamıza çok önemli bir ivme kazandırmış olup büyük bir gelişime daha firmamızda hazır hale geldi. Laboratuvarımız günümüzün güncel teknolojik cihazları ile girişten çıkışa tüm proseslerimizi kontrol altında tutabilme yetisindedir.

2017 yılı Şubat ayı içerisinde -Ar-Ge Merkezi- çalışması tamamlandı ve BOLT -Ar-Ge Merkezi-; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ülkemizin 384. Ar-Ge Merkezi olarak onaylandı. Ar-Ge merkezimizde 20 kişi istihdam edilmektedir.

2018 yılı ile birlikte kurumsal çalışmalarımız kapsamında logomuzda da bir güncelleme gerçekleştirmiş olduk. Yeni nesil BOLT yeni logosu ile hayatına devam ediyor. Bu çalışma ile gelişimimizi; -üretimde daha kabiliyetli bir noktaya gelmiş, teknolojik açıdan daha ilerlemiş, kalitesiyle kendini ispatlamış, geldiği hacim ile sektörde önemli bir yer edinmiş, alanında dünyanın bilinen ve tercih edilen bir markası olan BOLT-u tüm paydaşlarımıza yansıtmaya çalıştık.-   

BOLT; artan globalleşmede, rekabet gücünü elinde tutma, sektöründe sürdürülebilir gelişme ve teknolojik ilerleme için üründe ve üretim sürecinde yenilik, ürün kalite standartlarının yükseltilmesi, yerlileştirme, verimlilik artışı ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi hedefleri doğrultusunda  Ar-Ge  faaliyetleri yürütmektedir. Ar-Ge sonucu ortaya çıkan bilgi birikiminin yarattığı yaygın etkiyi kullanarak firma kültürüne sürekli katkı sağlamaktayız. 

Üretim parametrelerinde yapılan değişiklikler ve yeni bir ürünün ilk üretimi süreci ve sonucu elde edilen profiller firma bünyesinde gelişmiş laboratuvar olanakları sayesinde değerlendirilmesi hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Ar-Ge, firmamızın bir yaşam biçimi halini almıştır. 2016 yılı ciromuzun  %1,4-ü kadar Ar-Ge harcaması yapıldı. 2017 yılında ciromuzun %2 oranında Ar-Ge harcaması bütçelenmişti ve yılı planlama doğrultusunda bitirdik.

SUBCONTURKEY:Ürün çeşitleriniz nelerdir? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Üretiminizin iç piyasa, ihracat değerlendirmesi nasıl?

Sinan Topuk: Bolt Bağlantı Elemanları AŞ. olarak cıvata, perçin ve soğuk dövme parçalar ile başta otomotiv olmak üzere makine, beyaz eşya ve inşaat sektörlerinin yanı sıra ülkemizde ve Avrupa-da faaliyet gösteren organizatör firmalara tasarım, proje ve kalite odaklı çözümler sunarak hizmet veriyoruz. Üretimimizin %25-i başta Almanya olmak üzere Avrupa Kıtasına gerçekleşmektedir. Son dönemde ihracat pazarımıza Çin ve ABD-de dahil edilmiştir. Bu iki ülkedeki ihracat rakamlarımız henüz çok büyük olmamakla birlikte süreklilik arz etmesi bizler açısından oldukça sevindiricidir. 

Şuan üretimimizin %70-i --özel tasarım parçalardan-- oluşmaktadır. %30-u ise standart ürün grubunda devam etmektedir. ANSI (SAE,ASTM), EN ISO, DIN, BSI, TSE standartlarına uygun, DIN 933, DIN 931, DIN 960, DIN 961, DIN 912, DIN 6921, DIN 7991, DIN 7984, DIN 34800, DIN 34801, ISO 7380, ISO 4162, EN 1665, EN 1662 standartlarında ve 4.8 – 5.6 – 5.8 – 6.8 – 8.8 – 10.9 – 12.9 mukavemet özelliklerinde üretim yapılmaktadır.

Biz, 2017 yılına girerken hedeflerimiz sadece 2017 ile sınırlı değildi. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımların karşılığını almaya başlayacağımız ve sıçrama yaşayacağımız bir yıl olarak planlamalarımızı yapmıştık.

Yani 2017 yılını 2018-2019 ve 2020 yıllarının temelini oluşturacak, yüksek oranlı büyüme trendinin yeni bir başlangıcı olarak öngörmüştük. 2017 yılını değerlendirdiğimizde sene başında belirlenen hedeflere ulaştığımızı görmekteyiz. 

Dış ticaret tarafıyla da 2017-yi oldukça başarılı bir yıl olarak değerlendiriyoruz. 2016 yılı ile kıyasladığımızda döviz bazında %100 bir artış performansı göstermiş durumdayız. 
2018 yılında üretim süreçlerimize katkı sağlayacak  inovasyon içeren yatırımlar planlıyoruz. Belirlediğimiz konuların eylem planlarını  hazır hale getirmiş durumdayız. Bu süreç iyileştirmeleri ile değerli kazanımlar elde edeceğimizi düşünmekteyiz.
Yine üretim odaklı yeni teknolojik yatırımları planlarımıza dahil ettik. Ayrıca olmazsa olmazımız olan laboratuvarımızda yeni teknoloji yatırımları da gerçekleştiriyoruz. 

SUBCONTURKEY:Bağlantı elemanları sektörünün değerlendirmesini yapar mısınız? 

Sinan Topuk: Türkiye Bağlantı Elemanları Sektörü; son yıllarda sürekli büyüme trendinde. Sektör olarak üretimde Avrupa-nın 2. Büyük ülkesi olarak konumlanma çabasındayız. İthalat ve ihracat rakamlarını incelediğimizde ülkemiz lehine sürekli pozitif gelişen bir yapı görmekteyiz. Özellikle sektörümüzün ana üreticilerinin gelişimi sektörün yan sanayi firmalarını da geliştirmekte. Burada sektör temsilcilerini bir araya toplayan ve sektör dayanışmasını sağlayan BESİAD (Bağlantı Elemanları Sanayici İş Adamları Derneği), çok faydalı çalışmalar ile ülke ekonomisine ve sektör gelişimine katkı sağlamakta olduğunu söylemeliyim.

Özel ve kamusal alanlarda tüm paydaşlar ile çözüm odaklı çalışmaların sonuçlarını sektör temsilcisi olarak görmekteyiz.

Türkiye- de bağlantı elemanlarına yönelik hammadde üretimi neredeyse yok denecek kadar az iken geldiğimiz noktada sektörümüz ihtiyacının büyük çoğunluğunu yerli üretim hammadde ile çözebilmektedir. Türkiye-de 2 yılda bir düzenlenen Fastener Fair Turkey Fuarı, sektörümüze ait uluslararası bir fuar organizasyonu olarak gerçekleştirilmektedir. Bu organizasyonun sektörümüzün uluslararası alanda en önemli fuarlarından bir olma yolunda hızla ilerlediğini görmekteyiz.   Bağlantı Elemanları sektörü ülkemizde sektörel başarılara örnek teşkil edecek çalışmalar yürütmeye devam edecektir.  

Dünya ticaret anlayışının çok hızlı değişim gösterdiğinin bilincindeyiz. Yeni nesil üretim ve iletişim modellerine firmalarımızı hızlı adapte etmeliyiz. Bundan sonraki değişimlerinde dönemsel olarak daha kısa olacağını düşünürsek geride kalmamalıyız, sürekli yarışın içerisinde olmalıyız. Kendimizi, ailemizi, çalışma arkadaşlarımızı ve firmalarımızı sürekli gelişimin içerisinde tutabilmek adına hep dünyaya açık yaşamalıyız. 

Bunun yanında ülkemizde üretim ve ihracatın hedeflenen seviyelere ulaşabilmesi adına sorumluluk taşımalıyız, iş adamları olarak firmalarımızın gelişiminin ve büyümesinin yanında bulunduğumuz sektöründe gelişim ve büyümesine katkı sağlayıcı çalışmaların içerisinde olmalıyız. Bu çalışmaları, bu ülkenin bir ferdi olan bizlerin görev edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülke ekonomisinin daha güçlü olmasının sonuçta direk veya dolaylı olarak hepimize olumlu yansıması olacaktır. Bulunduğumuz sektörlerin gelişimi Dünya pazarından aldığımız payı da olumlu etkileyecektir.

SUBCONTURKEY: BESİAD-ın içerisinde oluşturulan Genç BESİADLILAR oluşumu ve çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu oluşumun önemini  hakkında neler söylersiniz?

Sinan Topuk: Biraz önce anlattıklarımda, Genç BESİAD-ın önemi daha da ortaya çıkmaktadır. 

BESİAD Yönetim Kurulu-nun himayesinde ve destekleri ile yeni jenerasyonun temsilcileriyle sektörümüzün gelişimine katkı koyabilmek adına Genç BESİADLILAR oluşumu gerçekleştirildi. Ülkemizde, sektörümüzün de gelişen ve değişen dünya şartlarına sürekli ayak uydurabilmesi adına yeni jenerasyonların daha aktif rol alma gereksinimi geleceğe olan devamlılıkta önemli olduğu gibi ayrıca,  bugünde olan çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu hızlı değişim ve gelişim sürecinde, tüm kuşaklar yönetimsel ve işlevsel kabiliyetleri ile hep birlikte sinerji oluşturabilmelidirler.  Biz; ülkemize, ülke ekonomimize, sektörümüze inanarak yolumuza devam ediyoruz.   

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi