SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Bimeks Tel A.Ş., 2017 Yılında %20 Büyüme Sağladı

Bimeks Tel olarak en önemli hedefimiz katma değerli teller üretip daha çok ihracat yapmak istediklerini belirten Bimeks Tel A.Ş.Genel Müdürü H.Tuğrul Gökağaçlı, 65 çalışanı ile ayda yaklaşık 1.500 ton tel üretir bir firma olduklarının bilgisini verdi.

SUBCONTURKEY: Bimeks-Arsay-ın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

H. Tuğrul Gökağaçlı: Öncelikle belirtmek isterimki şirket ismimiz Aralık-2017 tarihinde yapılan Genel Kurulumuz-un talebi doğrultusunda BİMEKS TEL A.Ş. olarak değiştirilmiştir. 2008 yılında faaliyetlerini büyük oranda durdurmuş bulunan Arsay Tel firmasını devralarak Bimeks – Arsay Çelik Tel Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanı altında işletmeyi tekrar çalıştırmaya başladık. Çubuk satışından tanıdığımız ve deneyimimiz olan otomotiv, beyaz eşya, makine ve savunma endüstrilerine yönelik tel imalatı hedefleyerek yola koyulduk.

2008 yılında büyük oranda durmuş ve çalışan sayısı 30-lu rakamlara gelmiş olan fabrikayı Ocak 2018 tarihi itibarıyla 65 çalışanı ile ayda yaklaşık 1.500 ton tel üretir bir firma haline getirmeyi başardık. Belirtilen miktar ilk anda tel olarak düşük gelebilir. Ancak ağırlıklı çapın 1,00 mm ve altı olduğunu düşündüğünüzde bu rakam ciddi bir miktardır. Halen 60.000 metrekare toplam alan üzerinde 18.000 metrekare kapalı alanda üretimimiz devam etmektedir.

Bimeks Tel A.Ş. olarak bizi pozitif ayrıştırdığına inandığım en önemli özelliğimizin 65 çalışan içinde: 3 metalürji mühendisi, 8 makine mühendisi, 1 fizik mühendisi, 1 kimya mühendisi istihdam edilmiş olmasıdır. Diğer bir pozitif ayrıştığımız nokta tam teşekkülü laboratuvarlarımızda fiilen gerekli olan tüm kimyasal, metalürjik testlerin yapılabilmesidir. Kısaca özetlemek istenirse ürettiğini ölçüp bunu belgeleyebilen ve sorun çıktığında bunu araştırıp yorumlayabilen bir tel üreticisiyiz.

SUBCONTURKEY: Hangi sektörler için  makina satışı gerçekleştiriyorsunuz? Tel üretiminizden de bahseder misiniz?

H. Tuğrul Gökağaçlı:
JERN YAO ENTERPRISES CO., LTD – Tayvan: Çok istasyonlu somun, cıvata ve bu tür parçalar imal edebilen çok istasyonlu presler 
Öncelikle bağlantı elemanları sektörüne hitap eden makinelerdir. Bunun yanı sıra soğuk dövme için erekli simetrik özellikleri taşıyan ve malzeme özellikleri de buna uygun adeti yüksek talaşlı imalat parçalarını üreten firmalar tarafından da kullanılmaktadırlar.
3VIEW CO. – Kore: Proses monitör ve buna bağlı yönetim/proramlama sistemleri
Jern Yao veya benzer tip çok istasyonlu dövme preslerinde, çift vuruş, çok kalıp ve çok vuruş makinelerde kullanılırlar. Bu nedenle belirtilen makineleri kullanan bağlantı elemanları sektörü ana müşteri grubunu oluşturur. Preslere bağlanan monitörler ve raporlama programları sayesinde Endüstri 4.0 uyumlu akıllı fabrikalar, üretim yönetim sistemleri ve simülasyon programları elde edilebilir.
IMANPACK PACKING & ECO SOLUTIONS – İtalya: Bağlantı elemanları, medikal ürünler, gıda ürünleri, kağıt & baskı ürünleri, ev ve temizlik ürünleri, plastik ürünler, tekstil ürünleri, ıslak mendil vs. paketlemelerinde kullanılan makineler
Yukarıda tanımlandığı gibi otomatik paketlemenin gerekli olduğu her sektörde kullanılan makinelerdir.
ENKOTEC A/S – Danimarka: Dünyanın en hızlı çivi kesme makineleri, çivi ovalama makineleri, çivileri tele, kağıda ve plastiğe dizen makineler
KOVOPOL a.s. – Çek Cumhuriyeti: Çivi kesme makineleri
Çivi imalat sektöründe kullanılan makinelerdir.
HTC SPRING COILING & FORMING SYSTEMS INC. – Tayvan: Yay sarma ve tel şekillendirme makineleri
HUEI SHANG INDUSTRIAL CO., LTD. – Tayvan: Yay tav fırınları 
Yay ve tel şekillendirme sektöründe kullanılan makinelerdir.

Tel ve çelik malzemelerde temsil edip ürünlerini sattığımız malzemeler ve firmalar: 
PENGG AUSTRIA GmbH – Avusturya: Yağda temperlenmiş teller ve özel tel profiller
AUBERT & DUVAL – Fransa: Havacılık, savunma, enerji sektörlerinde kullanılan özel çelikler

SUBCONTURKEY:2017 yılı firmanız için nasıl geçti? 2017 yılını hem şirket olarak hem de sektör olarak değerlendirir misiniz?

H. Tuğrul Gökağaçlı: Geçtiğimiz yıl %20-lik bir büyüme gerçekleştirdik. Biz ağırlıklı olarak otomotiv ve beyaz eşya sektörüne yönelik tel ürettiğimiz için bu sektörlerde sorun olmadığı sürece büyümemiz ve yatırımlarımız artarak devam edecektir. Bu yıl da belirttiğim sektörlerin üretimlerini artıracağını ve bunun bizlere olumlu olarak yansıyacağı beklentisi içindeyim. Hem yurt içi hem de yurt dışı müşterilerimizde bu beklentimi destekleyen gelişmeler halen mevcuttur.

SUBCONTURKEY:2018 yılında ürün gamınıza yeni makinalar/ürünler eklenecek mi? 2018 yılı beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? Hedefleriniz nelerdir?
 
H. Tuğrul Gökağaçlı: Makine konusunda bazı görüşmelerimiz devam etmektedir. Beklentim, bir sonraki sayınızda yeni makine grubumuzu açıklayabileceğim şeklindedir. Ayrıca 2018 yılında bazı makinelerimizde kendi elemanlarımız ile müşterilerimize servis hizmeti sunmayı planlıyoruz.

Tel, konusunda da Ar-Ge bölümümüz üretmiş olduğumuz tellerin daha iyileştirilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun için bazı makine ve ekipman yatırımları da gerçekleştirilecektir. 

Tüm bunları düşündüğümüzde 2018 yılının 2017-den daha iyi bir yıl olacağına dair beklentilerim oldukça yüksektir. Her şey beklendiği gibi giderse yıl sonunda 2017 ile kıyaslandığında %30-a yakın bir büyüme gerçekleştirebiliriz.

SUBCONTURKEY:Almanya Düselldorf-ta  düzenlenen tel fuarına ve Türkiye-de düzenlenen bağlantı elemanları fuarına katılım sağlayacak mısınız? Bu fuarlar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

H. Tuğrul Gökağaçlı: Temsilcisi olduğumuz tüm firmalar Düsseldorf fuarına katıldıkları için biz de dolaylı da olsa bu fuarda katılımcı olarak yer alıyoruz. Düsseldorf fuarı bana göre sektörün Kabe-si şeklinde tanımlayabileceğimiz bir fuardır. 1996 yılından beri ziyaret ettiğim bu fuarı çok önemsiyorum. Özellikle katılımcılar açısından da bir prestij fuarı olduğu için makinelerdeki gelişmeleri görmek beni heyecanlandırıyor.
  
Ayrıca, Mart ayı başındaki İstanbul-daki Fastener Fair Turkey fuarında da katılımcıyız. Bu fuara ilk defa katılacağız. Imanpack ve 3View makinelerini tanıtacağız. Umarım beklentilerimizi karşılayan bir fuar olur.

SUBCONTURKEY:Ülkemiz ve Dünya-da Bağlantı elemanları sektörünün gelişimini değerlendirir misiniz?

H. Tuğrul Gökağaçlı: Ülkemiz anlamında bu sektörün önünün çok açık olduğunu görüyorum. Özellikle yapılan makine yatırımlarında imal edilmesi planlanan parçaları gördükçe sektörün geldiği düzeyin her geçen gün yükseldiğini görmek beni mutlu ediyor. Önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa-nın ilk üç üretici ülkesinden biri olacağımıza yürekten inanıyorum.

SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

H. Tuğrul Gökağaçlı: Bimeks Tel olarak en önemli hedefimiz katma değerli teller üretip daha çok ihracat yapabilmektir. Bunun için de eleman, makine, labaratuvar yeteneklerimize daha çok yatırım yapacağız.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi