SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Elektrosan, Isıtıcı Rezistans Üretiminde 30. Yılını Kutladı

Elektrosan Şirketler Grubu Genel Koordinatörü, İ.T.Ü 1980 mezunu, Elektrik Mühendisi A. Aydın BÜYÜKOĞLU ile yaptığımız görüşmede; İstanbul, Lüleburgaz ve Kırşehir tesislerinde üretim yapan grup şirketlerinin faaliyetleri ve sektörle ilgili detaylı bilgi alma imkanı bulduk.

SUBCONTURKEY: Elektrosan Şirketler Grubuna bağlı şirketlerin isimleri ve kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Elektrosan Elektrik Malzemeleri Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti;  Elektrikli ev aletlerinde aksam ve parça olarak kullanılan elektrikli ısıtıcı (Tüp) rezistansları üretmekte olup, -Yan Sanayi- olarak da tabir edildiği üzere, metal boru kılıflı ısıtıcı rezistanslar, endüstriyel tip ısıtıcı rezistanslar, paslanmaz çelik boru ve Brazing (CAB) kaynak konularında cihaz üreten ana sanayilere hizmet vermektedir. Ayrıca ikinci üretici şirketimiz olan - Elektrosan Şirketler Grubuna- dahil, Piramit Elektrikli Ev Aletleri San. Ve Tic. Ltd.Şti.-nde  ise demir dökümden mamul ısıtıcı tablalar (Hotplate) ve muhtelif demir döküm parçalar üretilmektedir.

-Elektrosan Elektrik Malzemeleri- şirketimiz 1987 yılında kurularak, ilk çalışmasına 100 metrekarelik bir yerde başlamış, bugün, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İlhan Oburoğlu-nun (İ.T.Ü 1983, Elektrik Müh.) yönetiminde,  İstanbul-Kıraç-ta 14.000 metrekare kapalı alanlı tesisinde elektrikli ev aletleri için ısıtıcı rezistanslar, 5.500 metrekare kapalı alanlı Lüleburgaz tesisinde ise endüstriyel mutfaklar için ısıtıcı rezistanslar ve sanayi tipi ısıtıcı rezistanslar üretilmektedir. Ayrıca bu tesislerde, iç piyasa ve ihracat için paslanmaz boru ve Brazing kaynak hizmetleri de verilmekte olup,  toplam 200 çalışan istihdam edilmektedir.

-Piramit Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.- ise 1996 yılında faaliyetine başlamış ve -Elektrikli Isıtıcı Tablalar-Hotplate- üretmektedir. Uzun zamandır Hotplate üretiminde temel girdi olan demir döküm taban tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeni ile 2016 yılında Kırşehir Organize Sanayi Bölgesinde dökümhane yatırımı tamamlanarak devreye alınmış, Hotplate tabanları ve endüstriyel mutfak ekipmanlarının demir dökümden mamul, tost plakaları, bek kafaları, ocak ayakları, vb. gibi pik döküm parçaları üretilmektedir. İstanbul ve Kırşehir Tesislerinde toplam 7.000 metrekare kapalı alanda, 50 çalışan ile  hizmet verilmektedir.

SUBCONTURKEY:Üretim Kapasiteniz ve Üretimini yaptığınız ürünler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: -Elektrosan Elektrik Malzemeleri- firmamızın İstanbul ve Lüleburgaz tesislerinde, elektrikli metal boru kılıflı ısıtıcı rezistans olarak toplam 17.000.000 metre/yıl boru dolum kapasitesi veya 13.000.000 adet/yıl nihai mamul kurulu kapasitesi mevcuttur. 

Bu ürünler, başta elektrikli ev aletleri ana sanayi müşterilerimiz tarafından üretilen elektrikli ev tipi tam boy ve mini-midi fırınlar, tost makinaları, elektrikli grill ve barbekü cihazları, katmer sacı, kapaklı-açık ızgaralar, elektrikli tencere, fritöz ve pizza pişiricileri, elektrikli termosifon, banyo ve mutfak şofbeni, ani su ısıtıcıları, buhar jeneratörlü ütü rezistansları, elektrikli yağlı radyatör rezistansları, çay-kahve makinası vb. gibi cihazlar da kullanılmaktadır. 

Ayrıca endüstriyel mutfak endüstrisine cihaz  üreten müşterilerimize ise; Ben-Marie, sıcak tutma  havuz rezistansları, döküm tost ve döküm ızgara rezistansları, semaver ve çay-kahve makinası rezistansları, çorba, çikolata, mısır, salep, sos, vb. ısıtma- sıcak tutma cihazları için rezistanslar, sanayi tipi fırın, bulaşık-çamaşır makinesi rezistansları, döküm Waffle, Kornet makinesi rezistansları gibi muhtelif rezistanslar üretilmektedir.

Isıtma-Soğutma-Havalandırma sektörü için elektrikli boyler ve elektrikli kat kaloriferi rezistansları, hava kanalları için kanatlı boru rezistanslar, güneş enerjili ısıtma sistemleri ve ısı pompaları için yedek tank rezistansları, buhar kazanı ve buhar kızdırma rezistansları, emiş ısıtıcıları, endüstriyel yağ ısıtma kazan rezistansları, eşanjör, hat ısıtıcıları ve büyük tip flanşlı, kafalı, daldırma ısıtıcı rezistanslar, sauna ısıtıcıları, defrost, evaporatör ve açık soğuk tutucu buzdolabı rezistansları vb. kullanılmaktadır.

Farklı sektör ve sanayiler için ise; kuluçka makinası rezistansları, panolar için buz önleme rezistansları, jeneratör- elektrojen grupları için ön ısıtıcı rezistanslar, pelet yakıcı brülör rezistansları, tekstil makinaları, sanayi pres ütüleri için rezistanslar, berber-kuaför buhar üreticileri, alüminyum enjeksiyon döküm içerisinde kullanılan kettle, çay-kahve makinaları, plastik doğrama kaynak aparatı rezistansları, gibi çok çeşitli sektör ve endüstriler için elektrikle ısıtmanın uygun olduğu alanlarda güvenle kullanılmaktadır.

-Piramit Elektrikli Ev Aletleri- firmamızın İstanbul ve Kırşehir tesislerinde, çeşitli çap ve boyutlarda 1.500.000 adet/yıl kapasitesi mevcuttur. Ayrıca dökümhane olarak 3.000 ton/yıl pik döküm kapasitesine sahiptir. Bu firmamızda da elektrikli ev aletlerinde -Isıtıcı demir döküm tabla- Hotplate- olarak kullanılan yuvarlak Hotplate-ler üretilmekte olup, bu yıl da  endüstriyel mutfak ve denizcilik sektörlerinde yoğun kullanımı olan kare tip yüksek güçlü Hotplate-lerin üretimine başlanacaktır.

Paslanmaz çelik boru olarak, ince et kalınlığında (0,30 ile 1,50 mm aralığında) ve çeşitli küçük çaplarda (7,5 ila 20 mm aralığında), maximum 6 metre veya kesimli kısa boylarda, tavlı-tavsız olarak, muhtelif paslanmaz çelik kalitelerinde,  iç piyasa ve ihracat olarak müşteri taleplerine göre üretilmekte olup, yıllık 20.000.000 metre kapasitenin üzerinde 7 adet boru imal hattı mevcuttur. Paslanmaz borunun da farklı sektörlerde kullanım alanı olup, genellikle yine kendi sektörümüzdeki tüp rezistans üreticileri, elektrikli ani su ısıtıcılarının kazan iç boruları, mikser ve saplı blender boruları, isteğe göre kesim ve ağızlara şekil verilerek ürettiğimiz elektrikli termosifon iç sıcak su boruları, kurutma askılıkları, elektrikli fırınlarda camlı kapak tutma kolu olarak, aksesuar, banyo ve mutfak sektöründe sap, kol, gövde olarak,  otomotiv sanayinde ve çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır.

Brazing kaynak olarak tabir edilen CAB (Kontrollü atmosferde, gaz korumalı, bantlı fırın kaynağı) kaynak, mevcut olan 5 adet fırında, çeşitli sektörler için muhtelif parçalar nikel, bakır, gümüş, sarı kaynak yapılabilmektedir. Gaz koruması olarak amonyak parçalayıcılardan elde edilen hidrojen ve azot gazı karışımı yanı sıra, sudan da elektrik ile hidrojen jeneratörlerinde hidrojen gazı elde edilerek kullanılmakta, fason olarak tav işlemleri de yapılmaktadır.

SUBCONTURKEY: 2017 yılı Elektrosan Grubu için nasıl geçti? Üretim artışı yaşandı mı? 2016 ya göre kıyaslar mısınız?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Elektrosan Grubu olarak, 2017 yılı, 2016 yılı ile yaklaşık aynı üretim miktarlarında sona erdi, fakat genel giderlerimiz artmasına rağmen cirolarımız aynı seviyelerde kaldığından 2016 yılı daha olumlu geçmişti denilebilir. Lüleburgaz fabrikamızdaki üretim artışı, ürün çeşitliliği ve farklı sektörlere ulaşmanın cirolara olumlu etkisi de 2017-nin olumlu yansımalarından sayılabilir. 

Diğer firmamız Piramit Ltd. Şti. ise, 2017 yılında Kırşehir dökümhanemizin de devreye girmesiyle Hotplate üretiminde %40 artış sağlanmış, ayrıca endüstriyel mutfak sektöründeki müşterilerimiz için döküm tost plakaları ve bek kafaları üretimine başlanmış olup, pik döküm çeşitliliği de giderek artmaktadır.


SUBCONTURKEY:Ar-Ge ve ürün çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Üretimimiz olan -ısıtıcı rezistansını-, kullanıldığı cihazın -kalbi- olarak telakki ederiz. Diğer tüm komponentler ve aksam olsa dahi, rezistans olmazsa işlev tamamlanamaz. Dolayısı ile başlangıçta tasarımın önemi büyüktür.

Elektrikli metal boru kılıflı ısıtıcı rezistanslarda yeni ürün hususunda, üç farklı çalışma uygulanmaktadır.

Birinci husus, müşteri tarafından yapılan yeni ürün talebi sonucu, teknik resim veya numune uyarınca çalışma yapılmakta, bu ürünün, Elektrosan üretim şartları, üretilebilirliği, teknik resmi, ürün ağacı oluşturulmakta, talebi halinde numunesi yapılmaktadır. Özel tipler için gerekli kalıp, aparat, mastar veya makineler geliştirilmekte ve fabrikamız bünyesindeki makine atölyemizde yapılabilmektedir. Satış bölümüne aktarılan bilgiler ile oluşturulan birim fiyatın kabulü halinde gerekli çalışmalar tamamlanarak üretime başlanmaktadır.

İkinci durum ise, müşterilerimiz ile ortaklaşa yapılan çalışmalardır ki bu çalışmalar da -Eş Zamanlı Mühendislik Çalışmaları- olarak, müşterilerimizin üretmeyi planladıkları elektrikli ev tipi cihazların düşünce ve tasarım aşamalarından başlayarak, birlikte yürütülen işlerdir. Bu tür çalışmalarda söz konusu cihaz için uzun yılların birikimi ve tecrübelerimize dayanarak, elektrikli ısıtıcı kısmının en efektif şekilde uygulanması, aplikasyonu, deney ve testleri yapılarak neticelendirilmektedir.

Üçüncü husus ise, makine ve üretim yöntemleri olarak fabrikalarımız bünyesinde üretilebilecek ve müşterilerimizin üretimlerinde aksam veya parça olarak daha efektif olarak kullanabilecekleri farklı ve yeni ürünler için Ar-Ge ve tasarım çalışmalarıdır. Bu tasarımlar, düşünce aşamasında Yönetim Kurulu-na sunularak üretilebilirliğinin görüşülerek kabulünü müteakip, gerekli ekipman ve makine yatırımları planlanmakta, numune yapımını takiben de patent, faydalı model gibi belgeler ile de koruma altına alınmaktadır. Bu şekilde çeşitli ürün ve üretimler için sahip olduğumuz belgelerimiz mevcuttur.

Yeni üründen farklı olarak, üretim ve proses geliştirme çalışmaları yapılmakta, her hafta yapılan koordinasyon toplantılarında çalışanların önerileri alınmaktadır. Sürekli takip edilen yurtdışı, yurtiçi gelişmeler, Benchmarking  çalışmaları, fuar ziyaretleri, yeniliklerle ilgili olarak da otomasyona yönelik, verimliliği, kaliteyi artıracak yatırım ve makinalarla, ÜR-GE çalışmalarının organizasyonu da başarımızda önemli yer sahibidir. Bu hususta sektörümüzde kalite ve üretim olarak sürekli üst düzeyde olabilmek için kendi ürün ve üretimimizi, uygulamalarımızı, rakiplerimiz ve sektörümüzün önde gelenleri ile beraber değerlendirerek kıyaslamakta ve geliştirmekteyiz. Her yeni yılı, yeni bir yatırım, yeni bir makine, otomasyon, yeni bir ürün, bir değişiklik için fırsat olarak görürüz.


SUBCONTURKEY:2018 yılı için beklentiniz ve hedefleriniz nelerdir?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Rezistans yanında, Hotplate ve dökümhane için genişleme ve gelişme yılı olarak görüyoruz. Döküm tesisimizin önümüzdeki dönemde müşterilerimize getireceği avantajların yanı sıra, yeni müşteri portföyü, genel müşteri skalasındaki tercih üstünlüğü ve ciro artışı olarak pozitif katkılarını bekliyoruz. Dökümhane yatırımımızda ilave makinalar ile temizleme, taşlama otomasyonları, kalite kontrol ekipmanları ile sfero döküm alt yapısının hazırlanarak otomotiv sektörüne de ürün yapabilir seviyelere gelmek istiyoruz. Beklenen yoğunluğu gördükten sonra da, ikinci kalıplama hattı yatırımını düşünüyoruz. Şirket yönetiminin değişik sektörlerdeki yatırım araştırmaları da devam etmekte olup, sağlık sektörü yanında, tarım ve hayvancılık sektörüyle ilgili yatırımlarımız da devam etmektedir.

2018 hedeflerimiz;  cirolar ve yurt dışı satışların artırılması, alt yapısı hazırlanan internetten dijital pazarlamaya geçiş, fuarlar ve reklam, tanıtım organizasyonları ile tanınırlığın artırılması, yeni, genç kadrolar ile yeni yurtdışı pazarlar, yeni müşteri araştırmaları olarak belirlenmiştir.

SUBCONTURKEY:Beyaz eşya sektörü her yıl büyüyen bir sektör ve Avrupa-nın üretim üssü konumunda. Bu büyümeyi sürdürmek için neler yapılmalı? 2017 de yapılan teşvikleri yeterli buluyor musunuz? 

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Avrupa-daki marka firmalar, bir-iki firma dışında ülkemizde fabrika kurmak, yatırım yapmak yerine OEM, fason ürün yaptırmayı tercih etmektedirler. Bu hususta ülkemizde çok iyi organize olmuş, çok kaliteli ürünler üreten, kendi markaları da olan firmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte rekabet, kar marjlarının düşüklüğü, döviz dalgalanmaları vb. dolayısı ile bu işi yapan yerli firmalarımızın bazıları zamanla kendi markalarını kaybettiği, zayıfladığı, hatta finansal olarak zorluklar yaşadığını görmekteyiz. Bu aşırı rekabet, firmaları daha ucuz malzeme tedarikine zorlamakta, bu durum da ürünün kalite seviyesini düşürmekte, zamanla da kalite sorunları dolayısı ile marka firmalar çekilmekte, talep Doğu Avrupa, Uzak Doğu veya Çin-e kaymakta, iş ve istihdam kaybedilmektedir.

Her ne kadar dönüşüm, değişim ve teknoloji, standartların evrilmesinden kaynaklanan pazar genişlemesi yaratılmaya çalışılsa da , Avrupa-nın da ihracatı dahil belli bir kapasitesi söz konusu olduğundan, sürekli büyümeyi de sürdürmek zor görünmektedir. Bunun yerine teknolojik ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmek, ürün çeşitliliğini arttırmak, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında yoğunlaşmak gerekmektedir.
2017 yılında uygulanan bazı teşviklerden yararlandık, bazı müracaatlarımızın da geri dönüşünü bekliyoruz. Ayrıca yeni tesislerimizde de  -yatırım teşviklerinden-  yararlanıyoruz.


SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönem için yatırım planlarınız var mı? İhracatınızdan bahseder misiniz? Yeni pazar arayışlarınız var mı?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Bill Boggs-un bir ifadesi, bu husustaki düşüncemizi gayet iyi bir şekilde açıklamaktadır: -Olduğun yerde durmak, hızla değişen Dünya-da en hızlı geri gitme yoludur.- demiştir.

Biz de, her yıl yeni yatırımlar ile değişim ve gelişime ayak uydurmak zorundayız. Önümüzdeki dönem için hem kendi sektörümüzde, hem de farklı sektörlerde yatırımlar planlıyoruz. Son üç yılımız, Kırşehir-de kurduğumuz dökümhane için yoğun olarak uğraşı içinde geçti. Demir döküm sektöründe olanların gayet iyi tanıdığı DISA otomatik kalıplama hat sistemi ve kapalı çevrim içerisinde bilgisayar kontrollü döküm tozu karışım ve hazırlama sistemi, toz emiş filtre sistemleri ile bilinen dökümhane şartlarına göre modern, düzgün ve temiz bir tesis olduğu söyleniyor. Farklı sektörlerin, çalışma, yönetim, malzeme, satın alma ve farklı bölgelerin insan kaynakları, iletişim, ulaşım vb. gibi hususları da farklılıklar arz edebildiğinden, başlangıçta birtakım zorluklar yaşanabiliyor. Fakat bütün bunlara rağmen üretim olarak Kırşehir OSB-de olmaktan memnunuz ve yatırımcılara tavsiye ediyoruz. İlerki yıllarda Avrupa ülkelerinin çevre standartları ve şartları, işçilik maliyetleri açısından döküm endüstrisinden tamamen çıkması ile bu sektördeki ihracat olanaklarının da artacağından ümitliyiz. Ayrıca diğer emtialarımız hususunda da ihracatı geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Son olarak şirketimizden bir grup, İran fuarına gönderilmiş olup, yapılan görüşmelerden alınan ilk siparişlerimizi de üretmeye başlamış bulunuyoruz. Türki Cumhuriyetlerden bazılarına direkt olarak ihracat yapılmakta olup, bazılarına da müşterilerimiz vasıtası ile demonte ürün gönderilmektedir. Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinde de pazar araştırmalarımız devam etmekte olup, daha önce ürün gönderdiğimiz ülkelerde markamız tanınmaktadır. İsrail-de, pazar olarak, zaman içerisinde politik gelişmeler ile değişmekle birlikte markamızın tanındığı bir pazardır.

SUBCONTURKEY:ISK SODEX fuarı ve 2018 yılının Haziran ayında HEFI-İstanbul Ev Elektroniği Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı düzenlenecek. Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: 2016 yılında SODEX Fuarına katılmıştık. O yıl, endüstriyel ısıtıcı rezistans kullanıcılarının yoğun olarak ziyaret ettiği fuarların başında geldiğinden tercih sebebi olmuştu, biz de netice ve geri dönüşlerden memnun olduğumuz için bu yıl da katılma kararı aldık. Ayrıca yeni ürünlerimizi ve demir döküm tost plakaları ve diğer ürünlerimizi tanıtma şansını bulacağız.

HEFI Fuarı için 2017 yılı içerisinde olacağını haber aldığımızda arayarak kaydımızı yaptırmış idik. Fakat sonra fuar tarihinin değiştirildiği, 2018 yılı Haziran ayında yapılacağı açıklandı. Elektrikli ev aletleri sektörünü kapsadığı için, HEFI fuarına da katılmak istiyoruz.


SUBCONTURKEY: BEYSAD-ın kuruluş yıllarında çekilmiş bir fotoğrafın arşivinizde olduğunu biliyoruz. Bu fotoğrafın anısını bizlerle paylaşır mısınız?

A. Aydın BÜYÜKOĞLU: Değerli arkadaşımız Sayın Hasan Danişment-in firmamızı bir ziyareti esnasında eski arşivlerimi karıştırırken ortaya çıkan bu fotoğraf 30.03.1994 tarihine ait. Arçelik vizyonu ve Çayırova fabrikasında teknik müdürlük zamanından tanımış olduğumuz Sayın Ender Çakıroğlu-nun önerisi ile üye olduğumuz BEYSAD Derneğimizin kuruluşunun yapıldığı TEE A.Ş. dışındaki ilk Genel Kurul Toplantısı  İ.T.Ü Maçka Maden Fakültesi yanındaki  Maçka Arı Kovanı Sosyal Tesisleri-nde Sayın Ender Çakıroğlu  başkanlığında yapılmıştı.

O zamanlar, konusuna odaklanmış -elektrikli ev aletleri yan sanayisi- olarak çalışan fazla firma olmadığından, biraz da Arçelik A.Ş.-ye tedarikte bulunan firmalara davet (!) ile üye arttırma yoluna da gidilmişti. Biz de, Termo-Heat Isı Sanayi ve Ticaret A.Ş.  şirketi olarak Arçelik Çayırova, Bolu Ardem Fırın ve Bolu Termosifon  Tesislerinin rezistans tedarikçisi  olduğumuzdan üye olmuştuk. Temel hammaddelerin bile zor bulunabildiği o yıllarda daha çok ve kaliteli üretmek, üst düzey firmalara hizmet vermek, hedeflere ulaşmak, yeni pazarlar bulmak, marka olmak, en son teknolojilere sahip olmak  bütün üyelerin amacı ve ortak paydası idi. Henüz daha tam olarak kadrolaşamamış olduğumuzdan işin tüm gereksinimlerini, yani, üretim, satış, muhasebe gibi konuları da üstlenmek  zorunda idik. O toplantıda değerli arkadaşım ve uzun yıllar BEYSAD-a emek vermiş Sayın Besim Tuncay Oktayer (ATM Ltd.Şti.) , Değerli Başkanlarımızdan Sayın Murat Önay (Önaysan A.Ş.) ve eski ortağım merhum Sami Özyıldırım  toplantı sonrası yapılan kokteyl esnasında çekilen fotoğrafta görülmekteler.

25. yılını yaşadığımız BEYSAD Derneğimizin bugünkü durumu ve gençlerin başarıları da ayrıca bu dernek çatısı altında bulunmuş ve emek vermiş herkese gurur vesilesi olmaktadır.
  BEYSAD Genel Kurul Toplantısı, 1994 
Soldan ikinci Besim T.Oktayer, üçüncü A.Aydın Büyükoğlu, dördüncü Murat Önay, sağdan ikinci Sami Özyıldırım.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi