SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Ferel Elektronik, Gazlı Pişiriciler İçin Ürün Yelpazesini Genişletiyor

Beyaz eşya sektöründe gazlı pişiriciler ve gazlı su ısıtıcıları için ateşleme sistemi üreten bir yan sanayi firması olan Ferel Elektronik, 2017 yılında müşterilerinden gelen standart ürün taleplerinin haricinde müşterilere özel ürünlerin tasarımını bitirip ürün yelpazemize ekledi. Ferel Elektronik Genel Müdürü Aşkın Korucu ve Satış Sorumlusu İlter Mutlu ile görüşerek 2017 yılı değerlendirmesini ve 2018 yılı beklentilerini sorduk. 

SUBCONTURKEY: 2017 yılı Ferel için nasıl geçti? Üretimlerinizde, satışlarınızda ve ihracatınızda nasıl bir değişim yakalandı? 

İlter Mutlu: 2014-ten beri süre gelen yeni kuruluşun getirdiği hızlı büyümeyi 2017-de de devam ettirdik. Bu rakamsal büyümeyi 2018 yılında da beklemekteyiz. Büyümenin ve gelişmenin haricinde 2017 yılının bizim için bir ilk daha yaşanarak Amerika kıtası ile çalışılmaya başlanıldı. Başka bir ilk ise 2017 yılı öncesinde hedeflediğimiz gibi Endüstri 4.0 için gerekli alt yapıyı oluşturmamızdı. 2017 yılı bizim için güzel bir yıl oldu. Ferel Elektronik sektöründe tanınan bir marka artık. Yeni projeler için çalınan ilk kapının bizim olduğumuzu gördük birçok kere. Global bir tedarikçi olmak hedeflerimizden yalnızca biri, yeni Dünya düzeninde sınırlara yer yok ve tüm üreticilere eşit mesafede yaklaşım prensibi içerisinde çalışıyoruz. Ürünlerimizin niceliğini arttıracak, yarımamul ve hammadde kulllanımını tercih ediyoruz. Fiyat avantajı yakalamak önceliğimiz değil, kalitemizden ödün vermiyoruz. 3 ana ürünümüzün yanı sıra, pişirici üreticilerinin elektronik aksam ihtiyaçlarını da tedarik ediyor olacağı -all in one- mantığıyla çalışan bir tedarikçi olmak için durmadan çalışıyoruz.

SUBCONTURKEY:Hedeflediğiniz rakamlara ulaştınız mı? 

İlter Mutlu: Üretim rakamlarının artış trendi içinde olması çok önemlidir ve 2017-de bu beklentiyi karşılayacak şekilde geçti. Ancak bizim için önemli olan sadece üretim artışı değil çalışmaya başladığımız müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşlerdir. Servis, yüksek kalite seviyesi ve müşterilerimizle yaptığımız yeni inovasyon hamleleri. 2017 yılı bir önceki yıla kıyasla ihracat rakamlarımız beklentinin üzerinde artarak bizi mutlu etti.

SUBCONTURKEY:Otomasyona ağırlık verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda ne tür yatırımlar yaptınız?

İlter Mutlu: Ferel olarak ilk yatırım kararı alındığından beri üretim otomasyon üzerine konumlandırılmıştır. Özellikle 2017 yılı başında bu konuda bir adım daha atarak kendi iç organizasyonumuza otomasyon birimi ekledik. Bu otomasyon departmanı güçlü kalıphane yeteneklerinin de verdiği pozitif etkiyle bize kısa sürede katkıda bulundu. Aynı zamanda Endüstri 4.0-a yönelik çalışmalarımızda da paralel oranda destek verdi. Ürünlerimizin özel ürünler olması sebepli bize özel çözümlerin hızlı hayata geçirilmesi müşteri memnuniyeti gibi güzel geri dönüşler almamızı sağladı.

SUBCONTURKEY:Ferel olarak Endüstri 4.0-a yönelik çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

Aşkın Korucu: Endüstri 4.0 ile ilgili çalışmalar öncelikli hedeflerimiz arasında. Kuruluş yatırımı yaptığımız dönemde de Endüstri 4.0 hesaba katılarak yatırımlar yapıldı. Otomasyon ağırlıklı bir firma olmamız Endüstri 4.0 oluşturulmasında bazı projelerimizi hızlandırdı. Fakat biz endüstri 4.0 -ı sadece otomasyon olarak görmeden tüm fabrikamızın çalışma alanlarının, makine parkurlarının tek bir sistem üzerinden çalışabilmesi ve bu istasyonlarda sistemin karar alabilmesini hedefledik. 2017 yılında hedeflemiş olduğumuz bu işletim sisteminin tasarımı ve geliştirilmesi tamamlandı ve yılın son çeyreğinde uygulamasına başladık. 2018 yılındaki hedefimiz gerek fabrika gerek üretim birimlerinin yavaş yavaş Endüstri 4.0 entegrasyonu ve  Endüstri 4.0-ı tam anlamıyla fabrikamızda uygulabiliyor olmak.

Endüstri 4.0 için görevlendirdiğimiz ekip hem kendi çalışmalarını hem de BEYSAD tarafından düzenlenen çalıştay ve ziyaretlere katılarak bizimle benzer sektörlerde yapılan uygulamaları titizlikle inceledi. Bunun sonucunda da Ferel -e en uygun çözümleri hayata geçirerek Endüstri 4.0 entegrasyonu fabrikamızda uygulanmaya başlandı.

SUBCONTURKEY:2018 yılında Ferel açısından beklentileriniz, öngörüleriniz nelerdir?

İlter Mutlu: Ferel 2018-de de büyüme sürecini devam ettirecek. Avrupa kıtasında başlamış ve henüz tamamlanmamış onay süreçlerini tamamlayarak bu bölgedeki satışlarımızı arttırmayı planlıyoruz. 2017 yılında giriş yapmış olduğumuz Amerika pazarında da müşterilerimizin ihtiyaçlarını değerlendirip bu pazara özel çözümler sunmayı hedefliyoruz.

SUBCONTURKEY:İhracatınızı artırmaya yönelik neler yapıyorsunuz?

İlter Mutlu: Kuruluşumuzdan bu yana piyasanın talep etmiş olduğu standart ürünlerin tasarım ve üretim aşamaları tamamladık. Biz 2017 yılında müşterilerimizden gelen standart ürün taleplerinin haricinde müşterilere özel ürünlerin tasarımını bitirip ürün yelpazemize ekledik. Bu tür tasarımları hızlı yapmamız müşterilerimizde ek piyasa taleplerine yanıt verebilmelerine sebep oldu. Bu sayede hem müşterilerimizin üretimleri arttı hem de ihracat artışlarına yardımcı olmuş olduk. Aynı zamanda otomasyonun verdiği kalite ve yükek servis seviyesinin avantajlar, uzak konumlardaki müşterilerimize hızlı termin olarak yansıyor ve ihracatımıza da bu yüksek geri dönüş hızı olarak olumlu yansıyor. 
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi