SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Gürkan Hüryılmaz

Emtia Fiyat İndeksi Tablosu ve Analizi


GENEL GÖRÜNÜM 
Değerli Satınalma Profesyonelleri,

2018 yılı ile birlikte fiyat artış baskısını üzerimizde iyice hissetmeye başladık. Ancak şunu unutmyalım ki bu baskıyı tedarikçilerimiz ile birlikte çalışarak en aza indirmeye çalışmalıyız. Hem tedarikçileriniz maliyetlerini, hem sizlerin maliyetlerini hem de tedarik zincirinin maliyetini nasıl düşürebileceğimizi hep birlikte tekrar ele almak zorundayız. Aksi halde, bir yandan karlılık oranları azalırken, diğer yandan rekabetçiliğimizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağız. En önemlisi de küresel ekonomideki büyüme beklentilerinin halen devam etmesi bizlerin satışa ve üretime nihayetinde satınalmaya devam edeceğimizi gösteriyor. Demek ki tedarik risk analizlerini de ihmal etmeyerek, kesintisiz tedarik için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu durumu destekleyen bir açıklamada IMF-ten geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF) yayınladığı Ocak ayı Küresel Görünüm Güncelleme Raporu-nda,  2018 ve 2019 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentilerini 2017 Ekim Küresel Görünüm Raporu-na göre 0,2-şer puan yükselterek  %3,9 olarak belirledi. IMF Raporda, gelişmiş ülkelere yönelik büyüme tahminini 2018 yılı için %2-den %2,3-e ve 2019 yılı için %1,8-den %2,2-ye yükseltti. ABD-nin 2018 ve 2019 yılı tahminlerini sırasıyla 0,4 ve 0,6 puan yukarı yönlü revize ile  %2,7 ve %2,5-e; Avro Bölgesi tahminlerini ise 2018 ve 2019 için 0,3-er puan yukarı yönlü revize ederek %2,2 ve %2-ye yükseltti. 

ABD tahmini için yapılan revizenin nedenlerini; vergi reformu tasarısının onaylanması ve küresel ekonominin son dönemde ivme kazanması olarak gösterdi. Avro Bölgesi tahminlerinde yapılan iyileşmede; Almanya, İtalya ve Hollanda ekonomilerindeki hızlanmanın etkili olduğunu vurguladı. IMF Raporu-nda, küresel ekonomik risklerin kısa vadede dengeli gözükmesine karşın orta vadede aşağı yönlü olduğuna işaret etti. Risklerin yönetilmesi gerektiğini destekleyen açıklamayı ise Deloitte yaptı. Deloitte Türkiye-nin yayımladığı Ekonomik Görünüm Raporu, küresel ekonomide yıl sonu itibariyle olumlu seyrin sürdüğünü ortaya koyuyor. Ancak 2017 gelecek yıla, iyimser büyüme beklentileriyle beraber çok sayıda risk/belirsizlik başlığını da devrediyor. Diğer yandan Davos-taki Dünya Ekonomik Forumu-nda insanlığın dramatik yıkılışını tetikleyecek iki sebebe vurgu yapıldı. Bunlar, yeni bir dünya savaşı tehdidi ve iklim değişikliği. Euronews haberine göre, Forum katılımcıları yeryüzünün kritik bir risk dönemine girdiğini düşünüyor. Yıllık toplantı öncesinde yayınlanan Global Risk raporunda 2017-de olduğu gibi, çevre felaketleri ve özellikle şiddetli hava şartları üzerine yaşanan korkular en büyük endişelerden biri. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından her yıl yayımlanan, küresel ve bölgesel işgücü piyasası eğilimlerinin değerlendirildiği Küresel İstihdam Eğilimleri ve Sosyal Görünüm Raporu-na göre işsizlik ve düzgün iş açığı 2018 yılında da yüksek düzeyde olacak. 2018 yılı itibarıyla küresel işsizlik oranı stabil kalırken, düzgün iş açığı dünyanın pek çok yerinde kalıcı şekilde yüksek seviyelerle olacak.  
Selamlarım ve Saygılarımla…

Metal-Demir-Çelik:
LME Bakır stokları Ocak ayında 53.01-lik artış gösterirken; bakır fiyatları %1.33 oranında azalış göstererek 7.061 $/ton oldu. Foreks haberine göre; araştırma şirketi Antaike, çevre kirliliğini önlemeye yönelik üretim kısıtlamaları nedeniyle 2018 yılında Çin-in 2017-de 1.494 milyon olan hurda bakır ithalatının 2018 senesinde 1.3 milyon tona düşebileceğini öngörüyor. LME Bakır-daki iptal edilen varantlar ocak ayında %11 yükselerek son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Dünya Gazetesi haberine göre, üretici ülkelerdeki grevler ve hava koşulları arz üzerinde fazla baskı yaratmayacak çünkü Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zambia ülkelerde yeni kapasitenin devreye girmesi üretimi destekleyecek. Analistler yeni yılda küçük bir açık oluşmasını ve fiyatların yükselmesini bekliyor. Amerikan finans kuruluşu Citigroup, 2018-in büyük bir bölümünde bakırın tonunun 7 bin doların üzerinde işlem görmesini bekliyor. Ulusal Avustralya Bankası da 2018-de ortalama fiyat beklentisini 6.645 dolar olarak açıkladı. JP Morgan ise bakırın baskı altında kalacağını ve yılın son çeyreğinde 5.700 dolara gerileyeceğini tahmin ediyor.

LME Alüminyum stokları Ocak ayında %1.49 oranında azalırken, alüminyum fiyatları %0.45 oranında artış göstererek 2.251 $/ton oldu. Foreks haberine göre, Araştırma şirketi BMI Research, üretim kesintileri nedeniyle Alüminyumdaki 2018 ortalama fiyat hedefini 2,000-den 2,100-e revize etti. Endonezya-daki Asahan Aluminium (Inalum) geçtiğimiz sene alüminyum üretimlerinin 245.483 tondan 218.816 tona gerilediğini açıkladı. Dünya Gazetesi haberine göre, ulaştırma ve ambalaj sektöründe kullanılan Alüminyum-un fiyatı kısa vadede, Çin yeni yılı nedeniyle üretimin azalmasının etkisiyle yükselişini sürdürecek. Analistler genel olarak bu piyasanın 2018-de dengeleneceğini düşünüyor. Citigroup, Çin-in arz tarafında gerçekleştirdiği reformların etkisiyle fiyatların 2018-de 2.000 doların üzerinde kalacağını, yıl genelinde 2.100 dolar civarında dengeleneceğini düşünüyor.

LME Nikel stokları Ocak ayında %1.92-lik azalış gösterirken, nikel fiyatları %13.31 oranında artarak 13.880 $/ton oldu. Foreks haberine göre, First Quantum-un 2017-de nikel üretimi % 24,5 düştü. Şirketin 2017 öncü üretim verilerine göre tüm yıl için üretim toplam 17.840 tona ulaştı. 2016-da üretim 23.624 ton olmuştu. Dünya Gazetesi haberine göre, 2017-de en büyük fiyat oynaklığı nikelde yaşandı. 10 bin doların üzerinde başladığı 2017-de bir ara 9 binlere kadar geriledikten sonra yıl sonunda 12.175 dolara ulaştı. Elektrikli otomobil bataryaları için nikel talebi 2018-de fiyatlarda belirleyici olacak. Ancak talebin fiyatları 2018-de çok yükseltecek kadar güçlü olması beklenmiyor. Citigroup fiyatların yılın ikinci yarısında ortalama 11.500 dolar olmasını bekliyor. Wood Mackenzie nikel analisti Andrew Mitchell, 2017-de oluşan açığın süreceğini söylüyor ve yıl genelinde fiyatların 11.000 dolarla 2017-nin üzerine çıkacağını öngörüyor. Outokumpu Paslanmaz Çelik primleri, 2018 yılının Şubat ayında, bir önceki aya göre 430 kalite için 42 EUR/ton azalarak 634 EUR/ton, 304 kalite için 25 EUR/ton artarak 1315 EUR/ton ve 316 kalite için 116 EUR/ton artarak 1960 EUR/ton olarak belirlendi.

LME Çinko stokları Ocak ayında %3.17 oranında azalış gösterirken, çinko fiyatları %9.10-luk artış kaydederek 3.609 $/ton oldu. Dünya Gazatesi haberine göre, Çinko fiyatları 2016-da %60 yükseldikten sonra 2017-de yükselişi %30-a vardı. Analistler temel metalde en iyi yatırım adresi olarak çinkoyu işaret ediyor. Çinko piyasasında açık oluşması nedeniyle fiyatların 2018-de yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Londra Metal Borsası-nda çinko stoku son 1 yılın en düşük seviyesine gelmiş durumda. Citigroup temel senaryosunda fiyatların yılın ikinci çeyreğinde 3.600 dolara, boğa eğilimli senaryosunda ise yılın son çeyreğinde 4.000 dolara çıkacağını tahmin ediyor. CPM Group emtia bölümü de fiziki sıkışıklığın fiyatları gelecek yıl ortalama 3.154 dolara çıkaracağını düşünüyor. Ulusal Avustralya Bankası-nın beklentisi ise ortalama 3.270 dolar.

Demir cevheri fiyatları Ocak ayında %6.6 oranında yükselerek 81 dolar seviyelerinden işler gördü. Foreks haberine göre, Çin-de demir cevheri vadeli işlemleri bir miktar artı ancak bol tedarik nedeniyle yılbaşından bu yana düşük seviyesinde devam ediyor. Çin-de karlı havaların ulaşımda darboğaza yol açtığı, demiryolu ve karayolu ulaşımını aksattığı, termal kömür gibi bazı emtiaların  tedariğinde kesilmeler olduğu belirtildi. Ancak stokların yüksek olması nedeniyle bu durumdan demir cevheri tedariğinin şimdiye kadar etkilenmediği belirtildi. Ocak ayının sonuna doğru yurtiçi fiyatlarda indirim açıklamaları görüldü. Buna göre, İçdaş inşaat demiri fiyatlarında 60TL-lik indirime giderken, İsdemir hurda fiyatlarında 40TL-lik indirime gitti.

Plastik ve Kauçuk:
Ocak ayında yurtiçi plastik piyasasında yükseliş yönlü hareketler görülürken, aylık değişim şu şekilde gerçekleşti. ABS için %0.48, PS için %0.79, PVC için %1.29, PP için %1.39, PE için %1.12 artış yönlü olurken; PA için de fiyatlar artış yönlü oldu. Piyasa beklentilerine göre PA66-daki arz daralması fiyatlara yukarı yönlü baskı yapmaya devam edecek. BASF firmasında PA66 için açıklanan fors major ile bu tedirginlik daha da artmış oldu. Chemorbis haberine göre, Global spot stiren piyasaları, bir dizi planlı veya beklenmedik duruş neticesinde ortaya çıkan monomer sıkışıklığı, artan benzen fiyatları ve enerji kompleksindeki süregelen artışlar nedeniyle son zamanlarda ciddi artışlar kaydetti. ChemOrbis Fiyat Sihirbazı-ndan elde edilen verilere göre, Asya ve Avrupa-daki haftalık ortalama spot stiren fiyatları, son artışları takiben 2017-nin Şubat sonundan bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaşırken; ABD-deki stiren fiyatları da son 11 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Veriler, Avrupa ve ABD-de, spot stiren fiyatlarının Ocak başına kıyasla ortalama 300$/ton arttığını gösterdi. Aynı dönemde toplam 140$/ton artış kaydeden Asya-daki eğilimininse bu iki bölgenin nispeten gerisinde kaldığı dikkati çekti. Asya-da fiyatların nispeten daha yavaş bir hızda artması, Çin Yeni Yılı öncesinde azalan talebe ve oyuncuların Tayvan, Güney Kore ve ABD-den Çin-e yapılan stiren ithalatları üzerinde uygulanması planlanan antidamping vergisine ilişkin belirsizliklerden duyduğu endişelere bağlandı.

Enerji ve Petrol:
Yurtiçi elektrik ve doğalgaz fiyatlarında 2018 yılı ile birlikte fiyat artışına gidildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu-nu (EPDK) yaptığı toplantıda aldığı zam kararı Resmi Gazete-nin mükerrer sayısında yayımlandı. Resmi Gazete-ye göre elektrik fiyatları 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ortalama %8,5 zamlanacak. Konutlarda artış %8,8 olurken, sanayi ve ticarethanelerde elektrik fiyatları %8,4 zamlanıyor Ortalama artış oranı böylece %8,5-a denk gelecek. Elektrik fiyatlarına son olarak 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %6,8 zam yapılmıştı. Elektrik fiyatları enflasyonda %2,68 ağırlığa sahip olduğu  için enflasyon rakamlarını da etkileyecek. Diğer yandan BOTAŞ, sanayi kuruluşlarının tükettiği doğalgazın fiyatını %13.61 arttırdı. Global ham petrol fiyatarı Ocak ayında %6.52 oranında artarken, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu seneye yönelik petrol fiyatları tahminlerini yükselttiğini duyurdu. Anadolu Ajansı haberine göre, EIA-nın Ocak 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü raporunda, uluslararası en geçerli olan Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl ortalama 60 dolar seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi. Raporda, ABD-nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolünün de ortalama fiyatının bu sene 56 dolar seviyesinde olmasının öngörüldüğü kaydedildi. EIA-nın aralık ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü raporunda, bu sene Brent tipi petrolün varil fiyatının 57 dolar, WTI türü petrolün de 53 dolar olmasının tahmin edildiği bildirilmişti. Böylece, her iki petrol türünün 2018 için ortalama varil fiyat öngörüsü 3-er dolar yukarı çekilmiş olundu. Raporda, ayrıca, gelecek sene Brent tipi petrolün ortalama 61 dolar, WTI türü petrolün de ortalama 57 dolar olmasının beklendiği bilgisine yer verildi. EIA, ABD-nin bu yıla dair ham petrol üretim öngörüsünü de günlük ortalama 300 bin varil yukarı çektiğini duyurdu. Buna göre, ülkenin bu yılki ham petrol üretiminin günlük ortalama 10,3 milyon varil olmasının beklendiği kaydedildi. EIA-nın aralık ayı raporunda, ABD-nin ham petrol üretiminin bu sene günlük ortalama 10 milyon varil olmasının tahmin edildiği bildirilmişti. Ocak ayı raporunda, ülkenin ham petrol üretiminin 2019-da günlük ortalama 10,8 milyon varil olmasının, Kasım 2019-da da günlük ortalama 11 milyon varilin üzerine çıkarak rekor kırmasının öngörüldüğü belirtildi.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi