SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   14 Aralık 2018, Cuma

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Fırsat ve Tehdit


Geçen sayıda yazdığım digital para konusuna gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim. Konu ne kadar yeni olursa merak düzeyi o kadar artıyor. Çevremdeki herkesin yeni uğraşı haline geldi. Tabii bunu birazda ben körükledim galiba… 

Bu merakı hisseden üç tip insan grubu ile karşılaştım;

Bunlardan ilk grupta olanlar; Birçoğu evlerinin yanındaki dutluklara yatırım yapmakta geciken -keşke-ciler oluyor. -O tarihlerde para da vardı!- fakat bir türlü güvenemedik, diye hayıflananlar. Biraz da geçmiş günlerin pişmanlığını bir daha yaşamamak için bir an önce harekete geçmek isteyenler. Bu kişiler kendilerini daha kolay ikna ederek, bu kez bu fırsatı kaçırmak istemiyorlar. Genelde inandıkları, tanıdık biri de bu işe girmişse onun ardından gidebiliyor.  Onlara -fırsatçılar- da diyebiliriz. Genelde risk almayı sevmeseler de yatırılan parayı -sokağa attım- derim. Düşüncesi ile hareket ediyorlar. Ama maalesef onlar da böyle şeylerin geçtiğini hep geç kalındığını trenin çoktan istasyonu terk ettiğini düşünerek istedikleri gibi harekete geçememektedir.  Doğal olarak bu tip kişileri olumlu olarak algılıyorum. Fakat harekete geçmeleri için biraz itici güçler lazım. Katılanların kazançları, örnek hikayeler ve mantıklı başarılar onları harekete geçirebilecek unsurlar olabilir. 

İkinci grupta olanlar; bu kişiler hayatlarının bazı dönemlerinde benzer faaliyetlere katılmış ve maalesef başarılı olamamışlar. Onların en çok söylediği söz ise bu işler -sadet zinciri, titan…- demeleri oluyor. Bazen kendileri bazen de dostları girmiş ve batmışlar. Birçoğu yatırdıkları paraları almış ama vaat edilen kazançlar gelmediği için -kırgın- durumdalar. Onların hayalleri ellerinden alınmış ve bu konularda artık hem isteksiz hem de çok temkinliler. Onlara -tehditçiler- de diyebiliriz.
Bu gruptakilere pek olumlular diyemeyiz. Vaktiniz varsa onlar ile ilgilenebilirsiniz. Başkalarının değil sizin kazançlarınız onlar için daha değerlidir. Çok şüpheli olduklarından elle tutulur, gözle görülür örneklere ihtiyaçları vardır. Şehir efsanelerine inanmazlar. Harekete geçirecek tek unsur, onların çok güvendiği kişilerin reel kazançlarıdır.

Üçüncü grupta olanlar; bu kişiler aslında en sıkıntılı grubu oluşturuyor. Aslında diğer iki gruptan daha çok hevesliler. Yeni dönemin digital çağı ve dolayısıyla digital paranın önemli olacağını biliyorlar. Diğer iki gruptaki gibi bir şeyde pek yaşamamışlar. Yani ne kaybettikleri bir yatırım fırsatı ne de bir dolandırılma olayı… Bunu çevrelerinde yaşayan insanlarda pek olmamış. Sadece şehir efsanesi gibi duymuşlar bazı olayları. Fakat yaşadıkları maddi sıkıntılardan dolayı mutsuz ve gelecekle ilgili hep endişeleri olmuş. -Ne olacak bu memleketin hali?- en çok kullandıkları sözlerin içindedir. Bunlar da olumlular olarak düşünülebilir. Zaten -olmaz ya da hayır- da demiyorlar. Fakat -tamam- da demeye dilleri varmıyor. Biliyorlar ki eğer şu zamanda harekete geçmezlerse ileri de pişman da olacaklar. Onları bir şeyler engelliyor ve maalesef bekliyorlar. Biz onlara kısaca -kararsızlar- diyoruz. Bir başka anlatım ile -az fırsat çok tehdiçler- de diyebiliriz.  Onları harekete geçirecek itici güç henüz keşfedilmemiştir 😊 Kendi hallerine bırakın hatta çokta fazla görüşmeyin. Çünkü onların en iyi başardıkları şey sizi aşağıya çekmek ve inandığınız bir sistemi çürütecek çabayı göstermek ve sonunda sizin bile soru işaretleri oluşturmanızı sağlamak. Mümkünse uzak durmanızı tavsiye ederim.

Kısaca özetlemek gerekirse; keşkeciler, kırgınlar ve kararsızlar hayatımızın her anında bizimle birliktelerdir. Bunlar bazen eşimiz, kayınçomuz, bacanağımız hatta kapı komşumuz olabilir. Çocukluk arkadaşımız, eski iş arkadaşımız aklınıza gelebilecek tüm dostlarımız ve akrabalarımız bu üç tip olarak karşımıza çıkarlar. Onları hemen anlayıp davranışınızı ona göre ayarlamanız önemlidir. 

Peki siz hangi gruba giriyorsunuz? 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi