SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   21 Eylül 2019, Cumartesi

Temmuz 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_171

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Satılan İletişimler


Başlığa bakıp da bu nedir diye sormazsınız umarım. Yoksa soruyor musunuz? Konu biraz karışık, hani ben her sayıda size satışla ilgili bir şeyler yazıyorum ya bu sayıda da iletişim ile ilgili yazmak istedim. Fakat ismine satış koyma ihtiyacı da gelince ortaya böyle bir başlık çıktı. 

Nedir satılan iletişimler sözü, çok bildiğimiz bir halk sözünün anlatımı diyebiliriz.  Sen adamı çabuk satarsın!  demek gibi Ya da  Bu adamdan kork, insanı iki dakikada satar  

Burada satmak fiili olarak yapılan bir alış-veriş değil daha çok kişiler arasındaki bir anlaşmazlık, deşifre etmek gibi bir konu oluyor.  Arkadaşımızın en büyük meziyeti adam satmaktır!  sözünde de bunu anlayabiliyoruz. Gerçekten bu tip insanlar aramızda var mı? Her an her saniye dostunu, arkadaşını satanlar ile mi yaşıyoruz? Bu yazının konusu olacak. Bende farkındaysanız iki dakikada konuyu size sattım 😊

Son yıllarda en çok söylediğimiz sözlerin arasına giren bir cümle bizi artık şaşırtmıyor. 
- Bize neler oluyor?  Kaybolan değerlerimiz; dürüstlük, açık sözlülük, insanlığımız, merhamet, birlik ruhu, sevgi, saygı, empati, samimiyet, vb.
Sebeb ne? Teknoloji, hızlı yaşam, hayat mücadelesi, geçim derdi, vb. İşte bu nedenlerden dolayı yukarıdaki değerler yavaş yavaş kopmaya ve yok olmaya başladı.

Adam kazıklamak meziyet, rüşvet almak hediye, çalışmadan maaş almak akıllık oldu. Sonuç olarak ruhumuzu, keyfimizi, mutluluğumuzu satar olduk.

İletişimde satmamak için ne yapmalıyız?
1. Yalanı her ne renkte olursa olsun hayatımızdan çıkarmalıyız. Dürüst olduğumuz ve doğruları söylediğimiz için yadırganıyor ve sevilmiyorsak sonucunda da birilerini kaybediyorsak, varsın kaybedelim.
2. Mutlaka verdiğimiz sözü tutmalıyız. Bu söz ne olursa olsun. Tutmayacağın bir söz varsa da vermemeliyiz. Özellikle evlatlarımıza, eşimize, ailemize verdiğimiz sözler.
3. Aile büyükleri anne, baba, amca vb. bir araya geldiğimizde mutlaka cep telefonlarımızı odanın dışına bırakıp, asla cevap vermemeliyiz. Belki de yanında oturduğumuz üç saatten daha anlamlı bir saatlik ziyaret bize iyi gelecektir.
4. Haftada bir gün cep telefonu detoksu yaparak tamamen kapatıp, hiçbir şekilde sosyal medyada gezinmemeliyiz. Bu konuda yakından bildiğim ve Ramazan da bu detoksu yapan sevgili dostum, meslektaşım, eğitmen, yazar  Emrah Altutecim i buradan sevgi ile anıyor ve  kendisini bu duruşu ile tebrik ediyorum.
5. Grup halinde oturduğumuz yemekli toplantılar ya da iş toplantılarında da telefon konusunda aynı saygıyı yapmalıyız. Özellikle satış/satın alma görüşmelerinde de karşılıklı telefondan uzaklaşmak doğru iletişim için yararlı olacaktır.
6. Randevu saatine uyum çok önemli. Gerekirse erken gitmeyi göze alıp söz verdiğimiz saatte orada olmalıyız.
7. Çalan telefonlarımıza mutlaka bakmalıyız. Kısa mesaj ile cevap bile vermemiz gerekirse mutlaka dönüş yapmalıyız. 
8. Aldığımız her mesaj, e-mail ya da çeşitli yazışmalarda aldığımıza dair kısa bir bilgi verip mutlaka döneceğimiz bir zaman dilimini söylemeliyiz. Okundu mesajı gibi otomatik bir  aldım  mesajı geliştirmeliyiz.
9. Arkadaş olsun, iş olsun, aile olsun bir topluluk ile buluşulacak ise gitmeyi düşünüyorsak mutlaka gitmeli, gitmeyeceksek de baştan söylemeliyiz. Sırf siz henüz gelmediğiniz için beklenen yemekler, ya da boşu boşuna ödenen bedelleri düşünmek gerekir.
10. Ofisinize ziyarete gelen bir satıcı, müşteri ya da bir dostunuz ile kurduğunuz diyalog sırasında gerekmedikçe 
11. Aynı ortamdan toplu olarak bir yere gidilecekse, yine yapılması gereken en önemli davranış kimseyi bekletmemektir. Ne kapı önünde, ne araba içinde…
12. İletişim araçlarının enerjisi kesildiğinde mesela şarjımız bittiğinde eğer az önce iletişim içindeyse mutlaka bilgi vermekte gerekir.
13. Tüm bu kurallar her iki cins içinde geçerlidir.  Kadınlar daha ağır hazırlanır ve erkekler daha çok bekler.  Yaklaşımını da kural haline getirmeyip, eşitlik olmalıdır.
14. Maddi durumlarda kurulan ilişkilerde durumunuz ne kadar iyi olursa olsun, bir dostunuza yardım etmek ya da etmemek sizin düşüncenizdir. Bu konuda maddi destek isteyen tarafsanız, kırılmamalı ve gönül koymamalısınız. 
15. Eğer bu desteği alan tarafsanız da geri dönüş tarihini belirttiğiniz günde mutlaka bunu sağlamalısınız. Çok istisnai durumlarda bir sonraki tarihi de vererek kısa bir opsiyon belki olabilir. Ama bunu alışkanlık haline getirmemek gerekir.
16. En samimi dostunuzda olsa yüzüne söylemeyeceğiniz şeyleri arkasından da söylememelisiniz. Bu dedikodu-gıybet yapmaktır. Sizin başkası hakkında söyledikleriniz mutlaka söylediğiniz kişide şöyle bir durum olarak yansır  Bu adam benim olmadığım yerde kim bilir benim hakkımda neler neler söylüyordur? 

Bu liste o kadar uzun olabilir ki siz yeter ki dürüstlüğü bir kez bozun bakın arkasından neler gelecektir. Hadi bugünden itibaren gerçek iletişime geçelim. Cep telefonlarının, tabletlerin, bilgisayarların esiri olmayalım.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

https://www.busworldturkey.org
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi