SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Nisan 2021, Pazar

Haziran 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : S_182

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

H. Yücel Koç

Askıda Hayatlar


Askıya almak bir zamanlar sık kullanılan bir deyimdi. Düşünün, kullanmış olabilirsiniz. Askıya almak yapılacak işleri şimdilik durdurmayı ya da belirsiz bir zamana ötelemeyi ifade eder. İçinde geleceğe dair bir umudu da barındırır. Bu askıya alınan işlere bir gün yeniden başlama umudu vardır. Sevgililer, için önemli bir deyimdir.  İlişkimizi bir süre askıya aldık  der, sevdiğini bırakmaya gönlü el vermeyen veya biten aşkı kabullenemeyen âşık. Bunlarla birlikte teknik anlamları da vardır. Başta mühendislik olmak üzere ve daha birçok sektörde kullanılır. 

Bu yazıda askıda insanların, askıda hayatlarından bahsedeceğiz. İşletmelerimizde, iletişim içinde olduğumuz farklı iş ortamlarında bu insanlarla sık sık karşılaşırız ama çok zaman fark etmeyiz. Bu insanlar da hayatlarının askıda olduğunun pek farkında değillerdir. Basit bir iş için gittiğimiz bir kurumda bankonun arkasında oturan kişi bizi çileden çıkarabilir. Sabah kahvesini içmemiş İtalyan tavrında, sizi yormaya başlar. Sizi görmemezlikten gelebilir, umursamaz. Sorularınıza anlamsız cevaplar verir, basitçe çözülebilecek işinizi daha fazla içinden çıkılmaz hale getirir. Her an kavga edebileceği hissini edinmenizi sağlar. Ürün sattığınız firmadaki yetkili, telefonlarınıza bakmaz ve dönmez. e-postalarınıza cevap vermez. Sizin için dönülmez akşamın son anı onun için hiç bir şey ifade etmemektedir. Şirketinizin muhasebe elemanı bankada olması gerektiği saatte, koridor boşluğunda hiçbir zaman sonlanması mümkün olmayan kederlerini sigarasının dumanına gizlemektedir. Sigarayı çekerken gördüğünüz ifadesine bakınca, ürperirsiniz. Ürettiğiniz ürünlerin paketlenemeden önceki son noktasını koyan işçiniz, ürünler önünde sessiz sedasız dizilmişken, son noktayı koyması gereken parmağıyla ağır ağır cep telefonunun galerisindeki fotoğrafları itelemektedir. Birlikte katılmanız gereken bir toplantı için toplantı odasında sizleri bekleyen Japonları düşünerek odasına girdiğiniz, iki mastır yapmış, üç dil bilen çok sevdiğiniz kıymetli yöneticiniz, ayaklarını pencereye uzatmış, kafasını koltuğa dayamış üniversite arkadaşıyla yazın çıkacakları tekne turunun ayrıntılarını konuşuyordur. Betimlediklerim ve benzerleriyle mutlaka karşılaşıyorsunuzdur. 

Sürekli böyle yaşayan bu insanların bir kısmının hayatlarını olumsuz etkileyen, geleceğe dair endişelerini artıran, onları yoran ve üzen ağır sorunları vardır. Bir kısmı iyi niyetli değildir. Bir kısmı  şehri sel bassa ördeğe vız gelir  misali vurdumduymazdırlar. Bir kısmı çalıştıkları iş yerlerinde maruz kaldıkları sıkıntılar nedeniyle bu haldedirler. Ama önemli kısmı  hayatlarını askıya almış  insanlardır. Yapmaları gereken veya yapacakları işleri sürekli erteleme eğilimindedirler. Umdukları her neyse, onun zamanının gelmesini, kendi dışlarında gerçekleşecek olayların yerli yerine oturacağı günü, havaların onların istedikleri derecede olacağı zamanı, baharı, yazı, kışı, huzuru, mutluluğu, aşkı, hiç yorulmamayı, zengin olmayı, kahraman olmayı, ünlü olmayı, mucit olmayı, başka memlekete taşınmayı, mirasa konmayı, piyangodan çıkacak büyük ikramiyeyi, gelecek kurtarıcıyı, kendi tuttukları takımın, partinin kazanacağı günü, emekliliği ve daha onlarcasını, yüzlercesini beklemektedirler. 

Çok mu abarttım? Siz öyle sanın. Sadece çevrenize bakın, iletişim kurduğunuz insanları inceleyin. Hiç abartmadığımı göreceksiniz. Maalesef bu insanların sayıları azımsanmayacak kadar çok. 

Bu insanlar üretimin, verimliliğin düşmesine neden olmakla kalmıyorlar, çevrelerindeki insanları da olumsuz etkileyerek hayatın her alanında negatif duyguların genişlemesine sebep oluyorlar.

Biz öncelikle iş ilişkimiz olan insanlar için neler yapabiliriz ona bakalım. Bu insanların işe yarar bireyler olduklarına inandırılmaları gerekiyor. Efektif eğitimler, motivasyon etkinlikleri, yaptıkları olumlu işlerin takdir edilmesi, ödüllendirilmesi çok önemli. Olumsuz tavırlarının yarattığı çarpıcı sonuçların da yapıcı bir anlayışla önlerine serilmesi gerekiyor. 

İyi planlanmış, beceri, yetenek ve özgüvenlerini artırıcı eğitimler yeterli sıklıkta planlanmalı, eğitimin onlara kattıkları raporlanmalı ve gösterilmelidir. Özellikle ekip olabilme becerisi, ekip olabilmenin artıları anlatılmalıdır. Bir ekip üyesinin olumsuz eylemlerinin ekibe vereceği zararlar da anlatılmalı ve gösterilmelidir. Gerçekçi terfi planlaması, çalışana yapılan farklı yatırımlar bu insanların gelecek kaygılarını giderecektir. Ödüller de motivasyon çalışmalarına olumlu katkılar sağlayacaktır. 

İş hayatının en önemli unsuru insan, ama doğru insan. Doğru insansa iyi seçebilmekle başlıyor. Sonra da doğru hedeflere yönlendirilerek, doğru görevlendirme, iyi eğitme, gerçekçi motivasyonla sürüyor. Bu süreç bitmeyen ve emek isteyen bir süreç. Bu süreç doğru tanımlanabilirse her işletme kendi çözümlerini de rahatlıkla geliştirebilir ve harika öznel sonuçlar alabilir.

Biz iş hayatındaki  askıda hayatlara  değindik. Ya aile, sosyal çevre içindeki  askıda hayatlar?  Gerçekte hepsi bir bütün. Çevrenizdeki  askıda hayatları  samimiyetle gözlemleyin. Destek olup, sevgiyle dokunduğunuz hayatlar sizlere de mutluluk getirecektir. 

Sevgiyle kalın…
 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi