SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ocak 2020, Perşembe

Mart 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_179

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Gülsün: 2019 da Plastik Sektörü Olarak 7 Milyar Dolar İhracat Bekliyoruz

Geride kalan yıl ve 2019 yılı için sektörel gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapan PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, plastik sektörünün 2019 da 7 milyar dolara yakın ihracat yapmasını beklediklerini belirtti.

Dış Pazarın Pozitif Katkısında Artış Var
2018 yılının kolay geçmediğini ifade eden PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün:  ihracat 2018 yılında en önemli tesellimiz olurken, 2019 da da çift haneli artışlar devam edecek  dedi. Hammadde, mamul ve makine tarafında yüksek ihracat artışları yakaladıklarını dile getiren Gülsün, sözlerine şu şekilde devam etti:  yurtdışı pazarın sektör satışlarına pozitif yönde katkı vermeye devam ettiğini görmekteyiz. 2018 yılsonu ihracatında plastik hammaddede %25 ler; plastik mamulde %10 lar ve plastik işleme makinalarında %30 lar mertebesinde artış beklemekteyiz.  

Plastik hammadde, mamul ve makine ihracatını göz önüne aldığımızda toplam sektör ihracatının %13,5 artışla 6,2 milyar dolara dayandığını ifade eden Gülsün,  2019 da hammadde ve mamul ihracatına plastik işleme makinalarını da dahil ettiğimizde sektörün 7 milyar dolara yakın bir ihracatı yakalayacağını düşünüyoruz  dedi. 

2019 da Sektör İhracatı Çift Haneli Büyümeye Devam Edecek
Açıklamalarına devam eden Gülsün:  ihracat odaklı bir yıl geçireceğimizi öngörmekteyiz. 2019 da plastik sektörünün en önemli gücü ihracat gelirlerindeki artış olacaktır. 2018 sektör ihracatındaki yüksek ivmelenmenin 2019 da da devam edeceğini ve pazar payımızdaki artışın devam edeceğini ön görmekteyiz. 

İç Pazarda Daralma Söz Konusu 
PAGDER Başkanı Gülsün, Türkiye plastik sektörünün 2017 de %8 büyüme gösterdiğini ifade ederken;  2018 yılsonu itibarıyla miktar bazında %6 dolayında daralma ile yaklaşık 9,5 milyon ton işleme kapasitesi ve değer bazında ise %5 dolayında daralma ile 36,5 milyar dolarlık ciro rakamlarının söz konusu olacağını tahmin etmekteyiz  dedi.

Bu daralmada otomotiv, beyaz eşya, inşaat, elektrik-elektronik, mobilya gibi plastik sektörünün tedarikçi olduğu birçok sektördeki ekonomik aktivitenin yavaşlamasının etkili unsurlardan biri olduğunu dile getiren Gülsün:  sınırlı etkili de olsa artan petrol fiyatlarının yanı sıra 2018 de kurun yarattığı erozyon, hammadde maliyetlerindeki artış, faiz oranlarındaki yükseliş, satışlarda ve yatırımlardaki düşüş plastik sektöründeki daralmanın arka planını oluşturmaktadır  dedi.   

Sözlerine  döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareket en başta sektörün kullandığı hammaddeyi pahalılaştırmıştır  şeklinde devam PAGDER Başkanı:  bununla birlikte finans piyasaları kadar esnek olmayan imalat sanayinin maliyetlerini ayarlaması kolay olmamakla birlikte; kurdaki oynaklık belirsizliği daha da arttırmaktadır  dedi. 

Selçuk Gülsün değerlendirmelerinde şu ifadelere de yer verdi:  öncelikle döviz cinsinden borcu olan işletmelerimiz yaşanan kur şoklarının ardından temerrüde düşmeye başladılar. Ardından bankaların batık kredilerindeki genişlemeye bağlı olarak sağlıklı olan işletmelerin de finansman kaynaklarına erişememeye başladığını deneyimledik. Takipteki alacaklar arttı, yüksek faizden borçlanma maliyetleri yaygınlık kazandı ve pazardaki vadeler kısaldı. Yurtdışından borçlanma seviyesi düştü. Dolayısıyla kredi kanallarında da daralma yaşandı. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi