SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ocak 2020, Perşembe

Mart 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_179

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

IFS, Türkiye de Kullanıcı Sayısını Her Sene %20 Artırıyor

İşletmelerin verimliliklerini ve karlılıklarını artırmalarını sağlayan kurumsal iş uygulamaları (ERP, EAM, FSM) geliştiren uluslararası teknoloji şirketi IFS, 23 dilde ve 60 ı aşkın ülkede, 3000 in üzerindeki şirket ve bir milyonun üzerindeki kullanıcıya hizmet veriyor. Şirket, Türkiye pazarında ise bugün itibariyle yaklaşık 750 şirkete ve 25 binin üzerinde kullanıcıya hizmet verir duruma geldi.   

IFS Türkiye nin Genel Müdür Yardımcısı Göksel Sanbay ile şirketin çalışmaları, sektördeki gelişmeler ve bu yıl ikinci kez katılacakları Win Eurasia fuarını konuştuk. 

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Göksel Sanbay: İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği mezunuyum. İş hayatıma Vestel Grubu nda başladım. Elektronik ticaret ve servis sağlayıcıların yaptığı faaliyetlerle ilgili 2 yıl çalıştım. Daha sonra ise üniversitede de bitirme tezim olan ERP sektörüne geçiş yaptım. 15 yılı aşkın süredir IFS Türkiye de çalışıyorum. Son 5 yıldır da şirketin genel müdür yardımcılığı görevini üstleniyorum.

SUBCONTURKEY: IFS hakkında bilgi verir misiniz?

Göksel Sanbay: IFS , büyüyen işletmelerin verimlilik sorunlarını çözmeye yardımcı ERP sistemleri geliştiren, 1983 yılında kurulan İsveç menşeili bir firmadır. Dünya genelinde 60 ı aşkın ülkede ve 80 ofiste faaliyet gösteriyor. Dünyada üç binden fazla çalışana ve altı Ar-Ge merkezine sahip. Ar-Ge merkezlerinden biri Sri Lanka da. 1000 e yakın yazılım mühendisi; savunma, otomotiv, inşaat, makine başta olmak üzere birçok endüstri için özel çözümler geliştirme sorumluluğunda aktif olarak çalışıyor. 

IFS in yeni nesil ürünü  IFS Applications  , benzersiz kolay kullanım özellikleri, işletmenin uçtan uca tüm ihtiyaçları kapsayabilen fonksiyonalitesi ve esnek mimari altyapısı ile her ölçekteki işletmenin ihtiyacını karşılayacak yetenekte tasarlandı. IFS Applications, katmanlı mimarisi ve bileşen tabanlı yapısı ile işletmelere adım-adım kurulup devreye alınma imkânı veriyor.

Bağımsız araştırma şirketi Gartner tarafından düzenli aralıklarla yayınlanan Magic Quadrant ERP raporlarında, IFS Applications geniş fonksiyonalitesi, kullanım kolaylığı, mobilite altyapısı, esnek raporlama araçları, iş zekası ve bulut teknolojisi başta olmak üzere teknoloji, vizyon ve müşteri memnuniyetiyle üç yıldır üst üste  dünyanın lider iki ERP uygulamasından biri  olarak gösteriliyor. Aynı zamanda ARC Advisory Group un yaptığı araştırmalarda IFS, 10 yıldır EAM (Kurumsal Varlık Yönetimi) alanında pazar lideri konumunda bulunuyor.

SUBCONTURKEY:Türkiye Ofisi ne zaman kuruldu? Türkiye de Ar-Ge Biriminiz var mı? Hangi konularda çalışmaktadır?

Göksel Sanbay: IFS Türkiye,  2004 yılında kuruldu. Şirketimiz, pazarda hızla büyüdü ve bugün itibariyle farklı sektörlerden yaklaşık 750 şirkete ve 25 binin üzerinde kullanıcıya hizmet verir duruma geldi. 

Türkiye de de bir Ar-Ge birimimiz mevcut. Türkiye yerelleştirmelerini Türkiye Ofisi olarak biz yapıyoruz. Özel projelerimiz ve özel sektörlerimiz olabiliyor. Bu özel projeler için çözümlerimizi Ar-Ge birimimiz geliştiriyor. Hem Türkiye deki müşterilerimize hem de yurt dışından Türkiye ye yatırım yapan ve IFS kullanan şirketlere özel çözümler sunuyoruz. 

IFS de zaman içerisinde yaygınlaşmaya başlayan iş ortakları ağı da bulunuyor, Türkiye de de bu süreci başlatmış bulunuyoruz. Şu anda beş tane iş ortağımız var. Bu sayıyı önümüzdeki dönemlerde 10 a çıkarmayı hedefliyoruz.

SUBCONTURKEY: 2018 yılı IFS Türkiye için nasıl geçti? Nasıl bir büyüme ivmesi yakaladınız?
Göksel Sanbay: 

Göksel Sanbay: IFS bu yıl da globalde çift haneli büyüme rakamlarına ulaştı. IFS Türkiye olarak biz de danışmanlık, bakım gelirleri ve yeni lisans satışları başta olmak üzere toplamda büyüme trendimizi sürdürdük. 

Firma büyüklüğüne göre değişmekle beraber her yıl 15-25 arası yeni müşteri ediniyoruz. Gururla söylemeliyim ki sadece Türkiye deki değil yurt dışındaki projelerde de yer alıyor, spesifik konulardaki tecrübemizle şirketlere yurt dışında da hizmet veriyoruz. 

2018, özellikle mevcut müşterilerde yeni fırsatlar yakaladığımız bir yıl oldu.  Şirket olarak farklı sektörlerden, ağırlıklı olarak ihracat yapan şirketlerle çalışıyoruz. Onların yeni fırsatlar yakaladığı ve başarılı büyüme rakamlarına ulaştığı 2018, bizim de onlar için yeni modüller, uygulamalar devreye aldığımız başarılı bir yıl oldu. 

2018 deki en önemli gelişmelerden biri de IFS 10 oldu. Normalde yeni versiyonlar, tüm testlerini tamamladıktan sonra- bu da yaklaşık bir yıl sürüyor-  piyasaya sunuluyor. IFS 10 u, çok daha hızlı şekilde testlerini tamamlayarak üzerinde çalıştığımız önemli bir projede kullanmak üzere dünya ile aynı anda ülkemizde de uygulamaya aldık.  

IFS 2018 yılında küresel iş ortakları ağını büyütmeye devam etti ve bu alanda önemli yatırımlar yapıldı. IFS Türkiye olarak biz de bu yıl, iş ortakları ağımızı genişletmeye ve onlarla birlikte büyümeye devam ettik. 


SUBCONTURKEY: İmalat yapan firmalara ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Göksel Sanbay: İmalat sektöründeki şirketlere, tüm süreçlerini kapsayan bir modelde ve uçtan uca çözüm sunuyoruz. Bir fabrikada; ürünün girdiği satın alma departmanından, üretim planlama, finansman, muhasebe, satış süreçleri, stok yönetimi, sevkiyat süreçleri, insan kaynakları gibi temel ERP süreçlerinin hepsini tek bir çözümde adresliyoruz. IFS olarak en önemli farkımız, ürün yaşam döngüsü ile alakalı tüm süreçleri yönetebiliyor olmamızdır. Ürünün tasarımından başlayarak satış sonrasına kadar uzanan tüm süreçleri takip edebiliyoruz.  Böylece şirketler, güçlü bir veri alt yapısı oluşturup, bölümler arası iş süreçlerini yüzde yüz tutarlı hale getirmiş oluyorlar.

Dünyada; Amerika nın en büyük demir-çelik şirketi Nuccor un yanı sıra SSAB, Stalproduct S.A., Hutmen gibi dünya devlerine uzun zamandır hizmet veriyoruz. Ülkemizde ise ÇEMTAŞ 20 yıldır IFS kullanıyor; Ağır Haddecilik tüm süreçlerinde IFS ile büyüyor. TAT METAL ise planlarımız doğrultusunda bu yılın sonunda tüm süreçlerini IFS ile yönetmeye başlayacak. Ayrıca Erdoğanlar Alüminyum, Can Alüminyum ve Cansan Alüminyum gibi alüminyum sektörünün öncü şirketleri de süreçlerini IFS ile yönetmeyi tercih ediyor. 

Bu şirketlerin yanı sıra; Durmazlar Makina, KVK Teknoloji, FNSS Savunma Sistemleri, Aytaç Gıda, Koska, Samet Kalıp, Makel Elektrik, Bursa Çimento ve Beton, Çemtaş, Noki, Teknorot Otomotiv, SKT Otomotiv, Sinpaş İnşaat, Seranit, Müzekart, Dearsan Tersanesi, Gülermak, Makyol, Petlas ve Jotun gibi farklı sektörlerde yüzlerce lider şirket en kritik süreçlerinin yönetimini IFS teknolojisi ile yapmayı tercih ediyor. 

SUBCONTURKEY: IFS i firmalar neden tercih etmeli?

Göksel Sanbay: Şirketler kurumsal kaynak planlama yazılımımız IFS Applications ı kullanmaya başladığında, temel olarak bir bilgisayar programı almış olsa da esas olarak bilgi birikimi satın almış oluyorlar. Çünkü IFS, küresel çapta edindiği tecrübeyi endüstri uzmanlığı ile birleştirerek her şirkete iş süreçlerine ve ihtiyaçlarına özel çözümler üretiyor. Yani IFS de, ürün üzerinde değişiklikler yapmak, ürüne yeni özellikler kazandırmak son derece hızlı ve sorunsuz işleyen bir süreç oluyor. 

Bu noktada IFS i farklı kılan en temel özelliğe ürün teknolojisi diyebiliriz. Sahip olduğumuz teknoloji; ürünün kolay öğrenilip kısa sürede devreye alınmasını ve kolay kullanılmasını sağıyor.  Kolay değişiklik yapılabilmesi ve adaptasyon yeteneği de ürünü farklı kılan bir diğer özellik. Bu şekilde müşterilerimizin ürüne göre süreçlerini yönetmesini beklemiyor aksine biz onların ihtiyaçlarına adapte oluyoruz. IFS in sahip olduğu bu özellikler tarafsız bir kurum tarafından da onaylandı. Gururla söylemeliyim ki şirketimiz, Gartner ın ERP yazılımları alanında gerçekleştirdiği teknolojik altyapı raporunda da ilk sırada yer alıyor.

Bizim işimiz ürünle de bitmiyor. Bu ürünü uyarlarken sunduğumuz hizmetin kalitesi de çok önemli. Bu noktada en önemli özelliklerimizden biri için tecrübeli danışmanlık kadromuzdur diyebiliriz. IFS, gerek dünyada gerek Türkiye de sirkülasyon oranı en az danışman kadrosunu elinde bulunduruyor. Her sektörde yetişmiş ve farklı endüstrilerde uzmanlaşmış kadrolarımız ve çözüm ortağı yapımız ile müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına tek bir noktadan cevap verebiliyoruz. 

SUBCONTURKEY: Win Eurasia fuarına bu yıl ikinci kez katılıyorsunuz. Fuar kapsamında neler yapacaksınız? Planladığınız özel bir etkinlik var mı?

Göksel Sanbay: Endüstri 4.0 Festival alanındaki C235 numaralı stantta; yeni nesil kurumsal kaynak planlama yazılımımız IFS Applications 10 başta olmak üzere saha servis yönetimi, nesnelerin interneti ve Endüstri 4.0 çağında şirketlere hız ve verimlilik kazandıracak ERP çözümlerimizi tanıtacağız.

Çeşitli sektörlerden çok bilinen ve çok başarılı projelerimiz var. Bu firmalardaki uygulamalar diğer firmalar tarafından da merak ediliyor. Bu nedenle fuar kapsamında   Fabrikalarda Dijital Dönüşüm   konulu konferans programı altında   IFS ile Dijital Dönüşümde Fark Yaratanlar   paneli düzenliyoruz. Moderatörlüğünü benim üstleneceğim etkinliğimize; Özaltın Holding, AKO Grup, FNSS Savunma Sistemleri, Durmazlar Makine ve Makyol İnşaat tan üst düzey yöneticiler, konuşmacı olarak katılacak. 15 Mart 2019 Cuma günü, Karadeniz Salonu nda, saat 14:50 de başlayacak panelde, IFS in farklı sektörlerden, kendi endüstrilerinde uzman Türk işletmelerine dijitalleşme yolunda neler katabildiğini ve bu yolculuklarında nelerle karşılaştıklarını konuşacağız.


SUBCONTURKEY:Türkiye de ERP kullanımı yeterli mi?

Göksel Sanbay: Türkiye de, ERP kullanım oranı olarak iyi bir yerde fakat kullanım detayı anlamında daha da iyileştirilmesi gerektiği görüşündeyim. Detaylandırmam gerekirse; pek çok firma ERP ye sahip ama kapsamını satınalma, finans ve basit üretim raporlamalarıyla kısıtlı tutuyor. Bu teknolojilerden daha fazla fayda sağlanması gerekirken, sürece beklentinin altında bir kullanımla geçiliyor. ERP sürekli iyileştirilmesi gereken bir konu. Firmalar süreçlerini iyileştirmeliler, yenikliklere kendilerini adapte etmeliler. Yurt dışına nazaran Türkiye deki firmalar; daha aktif, daha araştırmacı ve yeniliklere daha açık. Üst düzey yöneticilerin bu teknolojileri zorunluluk olarak görmeleri ve daha fazla bütçe ayırmaları gerekiyor. Ayrıca ekiplerini de bu iş için görevlendirmeleri sürecin ilerleyebilmesi adına şart. 

SUBCONTURKEY:2019 yılı için Türkiye için hedefleriniz nelerdir? Türkiye de yapacağınız etkinlikler olacak mı?

Göksel Sanbay: Bu yıl kurumsal servis yönetimi alanındaki pazar liderliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.  Türkiye de aktif olarak ERP kullanan şirketlere de servis ve hizmet yönetimi konusunda katma değerli çözümler sunmaya odaklanacağız. İş ortakları ağımızı genişletmeyi sürdürmek bir diğer odak alanımız olacak. 

IFS 10 u Türkiye pazarına sunacağız. Dolayısıyla bulut, mobilite gibi teknolojilerde müşterilerimize önemli avantajlar sağlayacağımızı düşünüyorum. IFS 10 aynı zamanda yapay zeka fonksiyonlarını da içeren bir ürün. Dolayısıyla IFS kullanan müşterilerimizin özellikle verilerin işlenmesi ve otomatikleştirilmesi konularında fayda sağlayacağı görüşündeyiz.

Etkinlikle ilgili sorunuza gelince; bizim yıl içinde farklı kategorilerde seminer ve sektör spesifik etkinliklerimiz oluyor. Bunların dışında il bazında önemli gördüğümüz etkinliklere de sponsor oluyoruz. Mevzuat gereği yenilikler olduğu zaman süreçlerle alakalı da etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl da bu tarz etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.    

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi