SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Ocak 2020,

Mart 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_179

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

KOBİ Üretimini Destekleyecek Paketler Yolda

Faizler düşerse üretimin ve ihracatın önü önemli ölçüde açılacak 

Türkiye nin gelişmesinde önemli bir yeri olan takım tezgâhları sektörü, son dönemdeki ekonomik şatlardan ve yüksek faiz oranlarından dolayı istediği yatırımı geçekleştiremiyordu. Bu farkındalıkla aynı masa etrafında toplanan Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Finansal Kurumlar Birliği (FKB) ve TÜYAP,  sektörün ekonomik performansını birlikte masaya yatırdı. Yatırım ve ihracat teşviklerini artırma çalışmaları için faizlerin düşmesi gerektiğini FKB yetkililerine aktaran sektör temsilcileri, faizlerin bu denli yüksek olmasının yatırımları frenlediğini söyledi. FKB yetkilileri ise ihracatı desteklemek için ihracat yapacak ve döviz kazandıracak her türlü yatırımcıya  uygun şartlarda yabancı para finansmanı sağlayacaklarının  müjdesini verdi. 

Hakan Aydoğdu
Makine sektörünün gelişmesi ve üretim için KOBİ lerin finansal olarak desteklenmesi şart. Bu konuda önemli çalışmaların yapılması gerektiğini savunan sektör paydaşları ise yetkililerden konu özelinde önemli açıklamalar bekliyor. Faizlerin yükselmesiyle birlikte yatırım hamlelerinin azalmasından dolayı serzenişte bulunan ve 2019-2020 yıllarında yatırım yapamazlarsa ihracat hedeflerine ulaşmakta zorlanacaklarını düşünen sektör temsilcileri adına konuşan Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hakan Aydoğdu, yatırım olmadan üretimin de olamayacağını söyledi. Bu konuya uzun vadede bakıldığında faizlerin yükselmesinin Türkiye nin 2019 ve 2020 deki yatırımlarını ve ihracatını tehdit eden önemli bir unsur olduğunun altını çizen Aydoğdu,  Türkiye nin otomotiv ve savunma sanayi sektöründe ihracata yönelik potansiyeli var ama gelen projeleri sektör temsilcileri yatırım yapamadığı için kaçırıyor. Hâlihazırda yatırımlar devam ediyor ancak firmalar kendilerini çok zorlayarak yatırımlarını kendi öz sermayelerinden yapar haldeler. Aslına bakarsanız faizlerin bugün itibariyle yüksek olması üretim sektörüne olumsuz yansıyor. Sanayinin kalbi olarak nitelendirilen takım tezgâhları sektörümüzün en önemli çatı kuruluşu olarak gerekli mercilerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Faizlerin en kısa zamanda geriye geleceğini biliyor bu noktada da yatırımların hız kazanacağını düşünüyoruz. Zira faiz oranlarının yüksekliği ile yatırım malları, amortisman sürelerinin de uzamasına sebep oluyor. Bu nedenle sanayici böyle bir ortamda yatırım yapmayı mantıklı görmüyor 

  Ünal Gökmen
Faizleri artıran leasing şirketleri değil 

İşin leasing yönünü değerlendiren Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Ünal Gökmen,  makine sektörünü finansal açıdan yorumladı. Döviz ve faizlerdeki artışın yılın ikinci yarısında dengeleri bozduğunu belirten Gökmen, yabancı parayla borçlanmanın genel hatlarıyla sınırlanması gerektiğini söyledi. Gökmen,  Döviz geliri olmayanların döviz borcunun olmaması, birçok yatırımcıyı TL kullanımına itti. Türk parasının geçen yılın ilk çeyreğindeki oranlarına baktığımızda yüzde 15-16 bandından seyrettiğini,  36-48-60 aya kadar vadeli kredilerin ise yüzde 15-17 bandından verildiğini söyledi. Gökmen; Ağustos-eylül aylarında bu oranlar 35-40 bandına çıktı. Bugün ise 25-30 bandında faiz oranları duyuyoruz.  Faizler aşağı yukarı 2 katı. Ancak bu faizleri 2 katı artıran leasing şirketleri değil bunu özellikle söylemeliyiz.  Bu oranlarla KOBİ lerin günümüz şartlarında yatırım yapması oldukça zor  dedi.  

KOBİ üretimini destekleyecek paketler yolda!

 İhracatı desteklemek için Eximbank ile beraber çok uygun şartlarda yabancı para finansmanı sağlayacağız. 

Sektörün gündemindeki ikinci önemli konunun Türkiye nin notunun düzelmesi olduğunu ifade eden Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Ünal Gökmen  Yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altındayız. Türkiye hak ettiği notu aldığı takdirde yurt dışındaki kredi kanalları biraz daha açılacak ve oradaki oranlar düşecektir. Eximbank ile KOBİ üretimini destekleyecek bir paket ile ilgili çalışmamız var. İhracatı desteklemek için ihracat yapacak her türlü yatırımcıya, Eximbank ile beraber çok uygun şartlarda yabancı para finansmanı sağlayacağız. İkinci olarak ise Merkez Bankası ndan bize çok uygun fiyatla TL vermesini arzu ediyoruz ki, biz de bunu müşterilerimize uygun faizlerle sunalım. 

İlhan Ersözlü
MAKTEK KOBİ lerle büyüyor

 Makine sektöründe yapılan tüm çalışmaların tanıtımının yapılmasının da gerektiğinin altını çizen TÜYAP Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise  Takım tezgâhları satışının artması demek, üretimin ve ihracatın da artması demektir. Millileştirmeye çalıştığımız savunma sanayi, havacılık, gemi, otomotiv sanayisi gibi birçok sektör de takım tezgâhları sektörüne ihtiyaç duyuyor. Sanayileşmiş toplumlara bakın, hepsinde takım tezgâhları kullanım oranı çok yüksektir. 2012 yılından beri düzenlenen MAKTEK fuarımız dünyada sektörünün en önemli markası. Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ile birlikte iki yılda bir İstanbul da yapılan projeyi Anadolu nun en önemli şehirlerinden Konya ya götürüyoruz. Bu kararla birlikte 10-13 Nisan tarihleri arasında fuarımızı gerçekleştireceğiz. 65 in üzerinde ülkeden 40 bin civarında ziyaretçimiz olacak. 400 ün üzerinde katılımcı firma, Türkiye nin en büyük üreticileri ve dünyanın en büyük markaları Konya da yerini alacak. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi