SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ocak 2020, Perşembe

Mart 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_179

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Lapp Kablo dan Doğru Akım Devri İçin ÖLFLEX Kablo

Gelecekte, doğru akım enerji dağıtımında giderek daha fazla kullanılacak. Bu durum da ÖLFLEX DC 100 gibi özel kabloları gerekli kılıyor

Alternatif akım, elektrik şebekemizin damarlarından akan kandır. Elektrik enerjisini elektrik santralinden büyük mesafeler kat ederek evlerimize taşıyor. Fakat alternatif akımın tekeli sona eriyor. Cep telefonu şarj cihazları, LED lambalar ve elektrikli araç aküleri gibi tüketiciler için her geçen gün daha fazla doğru akım ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ayrıca fotovoltaik birimler gibi alternatif akım yerine doğru akım sağlayan artan jeneratörlerin sayısında da artış var. Alternatif ve doğru akım arasındaki gerekli dönüşüm büyük miktarda enerji tüketir. Bu nedenle enerji uzmanları doğru akım şebekelerinin yapımı için kampanyalar düzenliyorlar. Sanayi sektörü, özellikle otomotiv sanayi, fabrikaları doğru akım ile çalışacak şekilde donatmaya başladı. Fakat bir sorun var: Doğru akımın, kablolar dâhil olmak üzere altyapıdan yeni talepleri oluyor. 

Doğru akım için ilk seri kablo
Lider bağlantı sistemleri üreticisi LAPP, bu zorlukları yakından inceledi. Şirket, ilk seri ürününü SPS IPC Drives 2018 de görücüye çıkardı. ÖLFLEX DC 100, motorlar ve sistemlere doğru akım sağlamak için özel olarak geliştirilmiştir. Kablo, LAPP laboratuarında ve Ilmenau Teknoloji Üniversitesi nde yapılan kapsamlı deneylerin ilk sonucu olup söz konusu üniversitede Prof. Frank Berger, doğru akımın kabloların yaşlanma süreci üzerindeki etkisini araştırmaktadır.  İlke olarak, alternatif akım kabloları doğru akım için de kullanılabilir , diye açıklıyor Berger. 

Ancak, uzun süreli dayanıklılık açısından, doğru akım 19 uncu yüzyıldan beri kullanımda olmasına rağmen, hâlâ cevapsız birçok soru var ve bilgi birikimi yolunda çok az yol kat edilmiştir. Araştırmacılar, doğru akım alanlarının, yalıtımın plastiği üzerinde alternatif akım alanlarına göre farklı gerilimler meydana getirdiğine dair kanıtlar bulmuşlardır. LAPP de Ürün Yönetimi ve Geliştirme Müdürü olan Guido Ege,  Bu ilişkiyi tam olarak anlamak çok önemlidir, bu yüzden geleceği şekillendirecek bu konuya bu kadar çok önem veriyoruz  diyor. 

Benzer, ama aynı değil
Yeni ÖLFLEX DC 100, alternatif akım muadili ÖLFLEX Classic 100 gibi doğru akımla kullanıma on yıllarca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. İki kablo farklı yalıtım özelliklerine sahiptir, ancak benzer özellikleri paylaşmaktadır. Her ikisinde de PVC kılıf bulunmakta olup örneğin aynı dielektrik dayanımı sunmaktadırlar. Tek görünür fark, sadece kılıf sökülünce görülebilir. Tellerin renk kodlaması farklı: Şubat 2018 de güncellenen DIN EN 60445 (VDE 0197): 2018-02 standartlarına göre kırmızı, beyaz ve yeşil/sarı. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi