SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   6 Nisan 2020, Pazartesi

Mart 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_179

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Memleketimizden İnsan Manzaraları


Geçtiğimiz ay bazı projeler nedeniyle, ülkemizin çeşitli illerinde bulunma fırsatı yakaladım. Buralarda eğitim verdiğim sırada tanıdığım, tanıştığım sohbet ettiğim kişilerle ilgili yaptığım gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kişilerin isimlerini vermeden onları sizlere anlatmak, düşüncelerini, yaşam biçimlerini paylaşmak istedim.

Nerelerde bulunduğumu sorarsanız, ilk durağımız Muğla ve çevre ilçelerindeki Arı yetiştiricilerdi, onlarla marka olmayı konuştuk. İkinci durak Iğdır; Onlara da Profesyonel satış becerilerini anlatırken, tabii ki pazarlama konusunda da bir şeyleri paylaştık. Son durak Kars oldu, onlara da markanın önemi ile pazarlamayı anlattık. Bu üç ilde de altışer gün kaldığımı da söylemek isterim. Ayrıca Iğdır ve Kars ta proje gereği işletme ziyaretleri yapıp, sorunlarını da dinlediğimi…

Genel Sonuçlar:
1. Her üç ilin genel sorunu doğal olarak ekonomik sıkıntılar ve içinde bulunulan işteki daralmalar. Fakat her ilde de ayrı yansımış, Arıcılar maliyetleri karşılamakta zorlandıklarını ve üretilen balı satarken uzun vadeli ve düşük fiyat ile verdiklerini söylerken, Iğdır ve Kars esnafı yanlış yatırımlarından bahsetti.
2. Maalesef her üç ildeki üretici, esnaf ve sanayici maliyet hesabı yapmayı beceremiyor (bilmiyor demiyorum) Bu nedenle de kar ve zarar konusunda bilinçsiz davranıyorlar.
3. Garantici hareket nedeniyle, yaptıkları atılımlarda önce mülk, arsa vb. satın alma yoluna giderek (kredili!) daha sonra işletmelerini kuruyorlar. Eğer mülk almayıp, kira ile işe girerlerse mülk sahibinin onları çıkarıp, aynı işi yapacaklarına inanıyorlar…
4. Bu illerin birinde küçük esnaflardan bazıları maalesef müşteri ilişkileri kavramından çok uzak hareket ederek, müşteriye biraz kaba davranıyorlar. Onlar  müşteri kum gibidir, biri gelir biri gider  sözüne biraz fazla inanmışlar. Bu gidişe devam ederlerse, ulusal ya da yerel zincir konumundaki mağazalara müşterilerini kaptırırlar.
5. Her üç ilde de mevsimsellik kavramı aşılamamış sezonluk işlerle çalışılırken, hava koşulları da özellikle Kars ta ciddi etkiliyor.
6. Her il kendine göre yakın zamanda yaptıkları işlerle ilgili  savaş  çıkacağını dile getiriyor. Muğla da Arıcılar; Bal toplayıcıları ile üreticiler arasında, Iğdır da Cafe ve Restoran sahipleri; Rekabet nedeniyle birbirleriyle, Kars ta süt fabrikaları (kaşar peyniri üreticileri) arasında da süt savaşları… Tabii ki bu savaşa kadar ulaşacak bir şey değil ama adını biraz vurgulamak için  savaş  koyan onlar…
7. Hepsinin ortak inancı da krizin biteceği üzerine, bütün krizlerin bittiği gibi bunun da biteceğini düşünüyorlar. Tabii yenilerinin de gelebileceği ihtimalini unutmuyorlar. 


Kısaca bu üç farklı şehrin insanları umutla ekmeklerini kazanıyorlar. Bazı iller İstanbul dan 2-3 yıl geriden geliyor, fakat hızla arayı kapatıyorlar. Yeniliğe açık olanlarda var, klasik statükocu olanlarda, şehrini sevende bırakıp başka şehre taşınmayı düşünenlerde…

 Bir başkadır benim memleketim…   Hakan Ömer GİDER

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

https://www.kalitefuari.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi