SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   21 Eylül 2019, Cumartesi

Mayis 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_181

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Bize Bizden…


Biliyorum ilginç bir başlık, bu başlığı üretmek size kalmış, istediğiniz gibi nokta noktaları doldurabilirsiniz. Mesela bize bizden daha kötüsü olmaz. Ya da bize bizden başka dost yok… Artık aklınıza ne gelirse yazmak size kalmış. 

Beniz içimden geçen ise bize bizden başkası yardım edemez. Bu biz sözünü açarsak, sektörler diye söyleyebilirim, hatta piyasalar, kurumlar. Yani  her şeyi devletten beklememeliyiz . Bu söz biraz ağır oldu, kendi adaletini arayanlar gibi olmayalım ama…

Aslında ağızımda geveleyip bir türlü yazıya dökemediğim konu, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra bazı sektörlerde rakip demeden meslektaş olarak düşünüp, kendi içlerinde iş birliği yaparak, kendi sektörlerini harekete geçirenler ile ilgili.

Son 2 aydır altı farklı ile gittim. Herhalde iş adamları yani girişimcilere küfürden daha ağır gelen cümle  işler nasıl?  oluyordu. Çünkü onlar gerçekten çok zor ayakta durmaya çalışırken benim bu sorum onlara genelde  ahlaksız bir söz  gibi gelmekteydi. 

Kendileri yani o girişimciler bölgelerinde, şehirlerinde, köylerinde gerek kendi imkanlarıyla gerekse teşvik, kredi vb. çabalarla işlerini büyütmeye çalışmaktalar. Piyasaların iyi olduğu dönemlerde yaptıkları yatırımlar, maalesef piyasaların terse döndüğü, dövizin alıp başını gittiği zamanlarda, onlara maalesef daha üretmeden, zarar yazmaya başlamıştır. 

Sektörün yaşadığı küçük krizler önce kartopu gibi büyümekte, daha sonra belirli bir büyüklüğe geldiğinde de domino etkisiyle sektöre hizmet eden tüm yan sanayi ve tedarikçileri tepe taklak etmektedir. Herhalde ilk defa bu seyahatimde satış konuşmak için gittiğimde daha çok maliyet ve tahsilat gibi konuları konuştuk. Çünkü hepsinin ortak görüşü satmaktan çok tahsilatın zor olduğunun üzerineydi.

Şu anda adını açıklayamayacağım bir sektörün üyelerinin yaptığı bir girişimden bahsedeceğim. Ama maalesef ne sektör ne de firma hakkında bilgi veremiyorum. Bu adını söyleyemediğim sektörün üreticilerinden 8-10 tanesi, farklı illerde çalıştıkları halde, her ay bir başka firmanın misafirliğinde o ile gidip, sorunlarını tartıştıklarını, teknolojik yenilikleri birlikte incelediklerini söylediler.

Hatta bu sohbetlerde sektörü kendi kafasına göre dolandırmayı düşünen bazı alım yapan yerler hakkında ortak istihbarat yaparak, sıkıntı yaşamadan başta önünün kesildiği de söylendi. Bulunduğu ildeki tedarikçiden mal almayıp, başka bir yerden talep edenlerin hemen o il esnafına sorularak, bir sıkıntısı olup olmadığı sorgulanmaktaymış…

Böyle bir grubun her ay toplanarak çok başarılı şeyler yapabileceğini düşünmek için herhalde müneccim olmak gerekmez. Eskiden bu tip çalışmalar iş adamları derneklerinden ya da ticaret odalarından beklenirdi. Ama artık bu bekleyiş için vaktimiz yok.

Bir kriz eğitimcisi olarak tek bildiğim. Krizden çıkmamız için ortak hareket etmemiz gerekecek. Ya hep birlikte batacağız ya da hep birlikte çıkacağız. Bu nedenle mutlaka ortak hareket etmeyi öğrenip, rakip değil, meslektaş gözü ile bakarak, bakış açımızı değiştirmemiz gerekmektedir. 

Bu tip oluşumlarınız varsa, bu şekilde kurumsallaşma çalışması içindeyseniz lütfen bana yazın ve sizlerin de varlığını bilelim ve isterseniz bu sayfadan tanıtalım.

Bu arada buradan minik bir tanıtım yapmak istiyorum. Bu ayın ortalarından itibaren, bu yayın ile meslektaş olduğunu bildiğim ST Endüstri Radyo 105,8  de yakında bir radyo programı yapacağımı da müjdelemek isterim. Beni sosyal medya üzerinden takip ederseniz, program gün, saat ve konuk bilgilerine ulaşabilirsiniz. (Instagram: hakanomergider, facebook:hakanomergider)

Hep daha iyisi için daha çok çalışmamız dileği ile…
Hakan Ömer GİDER
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

https://www.busworldturkey.org
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi