SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Ağustos 2019, Cumartesi

Nisan 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_180

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Çiftel Elektromekanik, Sıfır Hatayla Üretim Gerçekleştiriyor

Otomotiv yan sanayinde 29 yılı geride bırakan Çiftel Elektromekanik otomotiv ana sanayi için Sigorta, Sigorta Kutusu, Kablo Terminali, Bakır Kablo Ucu, Bakır, Alüminyum, Fiber, Sac Pul tasarımı ve üretimi yapıyor. Çiftel Elektromekanik Teknik Müdürü Evren Çiftci ile firmanın kuruluşundan bugüne gelişimini ve hedeflerini konuştuk. 

SUBCONTURKEY: Çiftel Elektromekanik in kuruluşundan bugün geldiği yeri anlatır mısınız? 

Evren Çiftci: 1990 yılında İstanbul da otomotiv ana sanayi için kablo terminali, bakır, alüminyum, fiber pul üretmek için kurulan firmamız aynı yıl üretime başladı. Takip eden yıllarda Türkiye, Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika coğrafyasında üretilmeyen oto sigortalarını ve sigorta kutularını Türkiye de ilk defa üretmeye başladık. Üretimimizin gelişimine paralel olarak 1991 yılında Beylikdüzü OSB bölgesine taşındık. 2006 yılında da kurucuları arasında yer aldığımız TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB bölgesindeki yeni modern tesisine taşındık ve TOSB daki üretimimizi sürdürmenin yanı sıra yeni yatırımlarımıza da bu dönemde de hız kesmeden devam etmekteyiz.

Kalite Yönetim Sistemlerini hep güncel tutmayı ve bu alanda sektöründe öncü olmayı kendine ilke edinmiş firmamız 2018 yılı başında IATF16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgesini TÜV NORD denetiminden geçerek almaya hak kazanmıştır. Böylelikle ISO9001:2015, ISO14001:2015 ve OHSAS18001:2007 belgeleri dâhil tüm KYS belgelerini 2018 yılı başında güncellemiştir. Nisan 2018 de yayınlanan ve OHSAS18001:2007   nin yerini alacak olan ISO45001:2018 için sistem güncelleme çalışmalarımız devam etmekte olup 2019 yılı sonunda bu belgemizi de güncellemeyi hedefliyoruz.
 
SUBCONTURKEY:Üretimini yaptığınız ürünler ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Evren Çiftci: Otomotiv yan sanayinde 29 yılı geride bırakan Çiftel Elektromekanik otomotiv ana sanayi için Sigorta, Sigorta Kutusu, Kablo Terminali, Bakır Kablo Ucu, Bakır, Alüminyum, Fiber, Sac Pul tasarımı ve üretimi yapmaktadır. Üretimini gerçekleştirdiği ürünleri sıfır hata ile OEM müşterilerine direkt olarak sevk etmekte olan firmamız gelişmiş kalıphane alt yapısını kullanarak, kalıp tasarımından bitmiş ürünün çıkışına kadar olan tüm süreçte tecrübeli personel ve know-how bilgi birikimi ile OEM müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. OEM müşterilerimiz ile proje tasarımlarının en başından beri birlikte yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetleri ile projelerine katkıda bulunarak sigorta ve sigorta kutusu gibi ürünlerde yaratıcı çözümler sunmaktayız.

Teknolojiye olan yatırımlarını hız kesmeden devam ettiren firmamız, üretmekte olduğu sigorta ve sigorta kutularında kendine özel otomasyon makinalarını da devreye alarak bu ürünlerin sıfır hatayla üretilmesini gerçekleştirmiştir.

Bununla birlikte yeni test cihazları ile laboratuvarımızı sürekli ile modernize ederek, üretmiş olduğumuz tüm ürünleri her şart altında test etme imkânına sahibiz. Elektriksel akım testleri, Vibrasyon testleri ve Tuz Testi uyguladığımız testlerden birkaçıdır. Laboratuvar bünyemize yeni kattığımız Video Measurement System cihazı ile en hassas ölçümleri kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Uzun Ar-Ge çalışmaları neticesinde araçlarda çıkan yangınları önlemek için, AB direktiflerine uygun olarak tasarladığımız ve patentini de aldığımız yeni tip  Ana Devre Koruma Sigorta Kutusu (Pre-Fuse Box) nun kullanımı birçok yerli OEM firmada 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. Hali hazırda bu ürünümüzü müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda sigortalarını da montajlayarak kullanıma hazır set halinde sevk etmekteyiz. Bu sayede müşterilerimizin stok ve işçilik maliyetlerini düşürerek artı değer yaratmaktayız.

Bu sigorta kutumuz 2017 yılı içerisinde tedarik zincirinde yer aldığımız Avrupalı büyük bir otobüs üreticisi tarafından da test edilmiş ve beğenilmiştir. Test aşamalarını başarı ile tamamlayan ürünümüz yakın zamanda seri üretimi başlayacak olan yeni araçlarda kullanılmaya başlanacaktır.

SUBCONTURKEY: Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Evren Çiftci: Üretmiş olduğumuz ürünlerimizin büyük çoğunluğunu başta Almanya, Hollanda, Fransa, Danimarka, Polonya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletlerine ihraç etmekteyiz. İhracatımızın önemli kısmını teknolojik ürün olan oto sigortası ve sigorta kutuları oluşturmaktadır. Sigorta ve Sigorta Kutularımız Avrupalı araç üreticileri tarafından da beğeni ile kullanılmaktadır.

SUBCONTURKEY: Elektrikli araç  üretiminin size olumlu yansıması varsa  bundan bahsedebilir misiniz?

Evren Çiftci: Elektrikli araçlar her geçen gün hayatımıza biraz daha fazla girmekteler. Kullanıcılar tarafından da tercih edilir duruma gelen bu yeni nesil araçlarla ilgili firmamızın da ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Elektrikli araçlarla ilgili çalışmakta olduğumuz OEM firmaları ile birçok projede prototip aşamasından seri üretime kadar beraber çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarla ilgili yakın zamanda seri üretimine başlanacak elektrikli araçlarda patenti bize ait sigorta kutularımız kullanılacaktır. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek elektrikli araç üreticilerine yeni ürünler sunmayı hedefliyoruz. 

SUBCONTURKEY:Ar-Ge ve yeni ürün çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Bu konuda kendiniz veya ana sanayilerle çalışmalar yapıyor musunuz?

Evren Çiftci: Sektörümüzün olmazlarının başında Ar-Ge faaliyeti gelmektedir. Bu derece dinamik ve rekabete açık bir sektörde klasik ürün ve yöntemlerle iş yapmak mümkün değildir. Dolayısı ile Ar-Ge olmaksızın ilerlemek mümkün olmadığı gibi sürdürülebilirlik de mümkün değildir. Hedefimizde sürekli yeni ve özgün ürünler üretmek vardır. Bunun için de Ar-Ge faaliyetlerimiz kesintisiz devam etmektedir. 

Kalıp tasarımından kalıbın üretimine kadar olan süreci tamamen kendi altyapı ve tecrübelerimiz ile gerçekleştirdiğimiz 2 adet yeni ürünümüzün 2019 yılı ikinci yarısında üretim ve test aşamalarını tamamlayarak, patent müracaatlarını yapıp müşterilerimizin kullanımına sunmayı hedefliyoruz.  

SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönem hedeflerinizde neler var? 

Evren Çiftci: 2019 ve takip eden 5 yıllık yatırım planlarımız hazır. Bir taraftan yeni yatırımlarla kapasiteyi artırırken diğer taraftan yeni ve özgün ürünler tasarlayarak sektördeki öncü rolümüzü devam ettirmek istiyoruz. Yurt dışı yatırımlarımızla da yurt dışında büyümemizi sürdüreceğiz. Hedeflerimiz arasında demiryolu ve marina sektörleri de yer almaktadır. Bu yatırım döneminde daha geniş bir yelpazede faaliyet göstereceğiz.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi