SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ağustos 2019, Pazar

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Tecde Grup, Bağlantı Elemanlarına 2018 Yılında 7 Milyon USD Yatırım Yaptı

Tecde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, Tecde Grup un bağlantı elemanları sektöründe faaliyet gösteren firmaları Çetin Cıvata, Mertsom, Tekno Bağlantı ve Tekno Metal Kaplama için 2018 yılı üretim rakamları ve son dönem yatırımları hakkında bilgiler verdi.

Çetin Cıvata A.Ş. nin 1976 yılında kurulduğunu belirten Mustafa Tecdelioğlu,  bağlantı elemanları sektöründe, 44 yıllık cıvata üretim tecrübemiz ve yüz yılı aşkın süredir ticari faaliyetlerimiz bulunuyor. 3 milimetre ila 27 milimetrelik her türlü soğuk şekillendirilmiş standart cıvata, vida ve somun üretimi yaptıklarını söyledi. Ayrıca müşteri talebine göre her türlü özel bağlantı elemanı ürettiklerine değinen Tecdelioğlu,  Bu bağlamda, tüm üretim proseslerinin kendi bünyemizde olması ve üretimini yaptığımız ürünlerin 10 yıllık geri izlenebilirliğini sağlayan altyapıda olmamız, müşterilerimize kalıcı çözüm sunmamızı sağlıyor  dedi.

Mustafa Tecdelioğlu  Bugün itibarıyla cıvata, vida ve bağlantı elemanları üretiminin yüzde 50 sini otomotiv ve beyaz eşya sektörüne veriyoruz. Yine üretimin yüzde 25 i mobilya, PVC ve çatı sektörüne veren şirketlerimiz, kalan üretimiyle de inşaat, enerji nakil hatları, çelik konstrüksiyon, makine ve diğer sektörlerin ihtiyacını karşılıyor  dedi. 

Tecde Grup, 2018 Yılında 28 Bin Ton Üretim Gerçekletirdi

SUBCONTURKEY: Tecde Grup bünyesinde yer alan, bağlantı elemanları sektörüne üretim yapan şirketlerinizin 2018-2019 yılı yatırım ve üretimleriyle ilgili bilgi verir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu:  Tecde Grup olarak 2018 yılında; 3 firmamızda Çetin Cıvata A.Ş., Mertsom Somun (Hadımköy Fabrikası) ve Tekno Bağlantı (Malatya Fabrikası) olarak 28 bin ton civarında imalat yaptık.

Şirketlerimizden Mertsom, özel ürünler üretiyor ve büyüme hedefleri var. Otomotiv ve beyaz eşya yan sanayisi için daha çok somun ve benzeri soğuk şekillendirme parçaları üretmektedir. 2018 de yeni makinalar da geldi. Mertsom un aylık kapasitesini 250 tona çıkardık. Mertsom, 2018 yılında 2000 ton üretim gerçekleştirdi. Özel imalatlar yaptığımız için tonaj olarak değerlendirmek tam doğru olmasa da hedefimiz bu rakamı gelecekte aylık 500 tona çıkarmaktır. 

Tel çekme ve fosfat kaplama tesislerimizi de yeni binaya taşıdık, yine aynı bölgede yüzey kaplama tesisimizi devreye aldık. Böylelikle Çetin Cıvata A.Ş. (Çatalca Fabrikası) 5000 metrekare alan kazandı. Bu alanda yeni makine yatırımlarımız devam etmektedir.

Malatya fabrikamızda yeni bir holü devreye aldık. Yeni ısıl işlem ve kaplama tesislerimiz de devreye girdi. Toplam üretim alanlarımız geçen yıla göre %15 oranında büyüdü. Çalışan sayımızda da %10 luk artış var. Yaşadığımız ekonomik krize rağmen çalışanlarımıza Eylül 2018 maaşlarından itibaren ortalama %10 luk bir zam yaptık. 

2019 yılı hedefimiz ise yine 30 bin ton imalat gerçekleştirmek. Çetin Cıvata ve Mertsom olarak %60 ihracata çalışıyoruz. Tekno Bağlantı, şu an için iç piyasaya üretim yapıyor. Irak ve Suriye pazarında olumlu gelişme olduğunda coğrafya olarak o bölgeye yakın olduğu için ihracat hedefleri var. En büyük beklentimiz; hem insanlık için, hem de ülkemiz için, o bölgede barışın bir an önce sağlanmasıdır. 

2018 yılında toplam 7 Milyon USD lık bir yatırım yaptık.  Bunun 6 milyon dolarlık kısmı gerçekleşti ve 1 milyon dolarlık kısmı da yakın zamanda tamamlanacak. 

Tecde Grup Firmaları, Yeni ERP Sistemiyle Çalışmaya Başladı

Nisan 2018 de yeni ERP sistemine geçerek, CaniasERP ile çalışmaya başladık. Bizim için ciddi bir maliyet oldu. Bunun alt yapı çalışmalarını da tamamladık. İlk olarak ana şirketimiz olan Çetin Cıvata ve Mertsom firmamızda bunu uyguladık. Daha sonra Malatya fabrikamız Tekno Bağlantı ve kaplama firmamız olan Tekno Metal Kaplama da da yeni ERP sistemine geçeceğiz.

Grup olarak insan kaynaklarına yatırımlarımız devam ediyor. Sektörümüzün en büyük sorunlarından biri nitelikli insan kaynağı. Yeni yetişen nesil hizmet sektörü gibi daha kolay sektörlerde çalışmak istiyor. Bizim sektörümüz zor ve sabır gerektiriyor. İnsan kaynaklarına ciddi yatırım yapmamız gerekiyor. Piyasada oradan oraya giden usta kadroları var. Firmalar şunu görmeli ki; birbirinden elaman alarak bu işin sonu yok. Sektörümüz ilerliyor, gelişiyor ve her firma kendi fabrikasında eğitimini vermeli, insan kaynağına önem göstermeli ve eleman yetiştirmeli. Tecde Grup olarak biz kendi elemanımızı kendimiz yetiştirme yolunu seçtik ve bu alanda da insan kaynağına devamlı yatırım yapıyoruz.

SUBCONTURKEY: Yurtdışı yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu: Tecde Grup Avrupa da marka bilinirliğini ve müşteri portföyünü artırmak istiyor. Söz konusu hedef doğrultusunda 2017 yılının sonlarında Avrupa da şirket kurduk ve satış ofisi olarak başladık. İleriki aşamada da depomuzu açacağız. Bu bizim Avrupa daki ikinci şirketimiz oldu. Diğer şirketimiz  kanban  hizmeti veriyor, bu yeni şirketimiz ise pazarlama yapacak ve servis verecek. Bu şirketimizin ofisi Almanya-Düsseldorf  ta bulunuyor. Almanya da mevzuatların zorluğundan dolayı biraz uzun sürdü ancak 2018 Kasım ayından itibaren faaliyete başladı. 2019 yılında bu şirketimizin faydasını göreceğimizi umuyorum. Yeni müşteriler bulma konusunda da bize faydalı olacak. Sadece Almanya değil Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika gibi ülkelere de hem daha hızlı hizmet hem de yeni müşteriler edinme konusunda avantaj sağlayacağız. 2019 yılından sonra da Almanya da bir depo açma hedefimiz var. Avrupa da hizmet olarak kendimizi daha çok geliştireceğiz. 
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi