SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ağustos 2019, Pazar

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

BAKİEL, 2019 da ABD, Meksika, Çin ve Rusya Pazarlarına Odaklanacak

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği çatısı altında  Bağlantı Elemanları Parçaları, Kilitler, El Aletleri ve Mobilya Aksesuarları  sektörlerinde ihracat yapan üye firmaları kapsayan, sektöre yönelik olarak gerek ihracatın geliştirilmesi anlamında gerekse sektörel yenilik ve işbirliklerinin artırılmasına yönelik olarak faaliyetler düzenleyen 2013 yılında kurulan bir komite oluşumu olan BAKİEL sektörü, 2018 yılında değer bazında %14,55 artarak 1,67 milyar USD olarak gerçekleşti. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin Tecdelioğlu, 2018 yılında gerçekleştirilen ihracat rakamları ve 2019 yılında yapacakları URGE faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 

SUBCONTURKEY: BAKİEL hakkında bizleri kısaca bilgilendirir misiniz?

Çetin Tecdelioğlu: BAKİEL Sektörü; İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği çatısı altında  Bağlantı Elemanları Parçaları, Kilitler, El Aletleri ve Mobilya Aksesuarları  sektörlerinde ihracat yapan üye firmalarımızı kapsayan, sektöre yönelik olarak gerek ihracatın geliştirilmesi anlamında gerekse sektörel yenilik ve işbirliklerinin arttırılmasına yönelik olarak faaliyetler düzenleyen 2013 yılında kurulan bir komite oluşumudur. Faaliyetlerimiz kapsamında dünya genelinde aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz.

- Dünya genelinde sektörün önde gelen fuarlarına Info stant ve milli katılımlar
- Yurtdışı Sektörel Birlik, Dernek ve Konfedarasyonlarla işbirliği ortaklıkları 
- Özel Nitelikli Alım Heyetleri (Yurtdışından davet edeceğimiz belirli kişilerle)
- Sektörel Toplantı, seminer ve çalıştaylar 
- Sektöre yönelik ortak dergi çıkarılması ortak pazar araştırmaları
- Eğitimler

Ayrıca 2019 yılı içerisinde sektörel anlamda Amerika, Meksika, Almanya, Rusya ve Çin i kendimize hedef ülkeler olarak belirledik ve bu ülke fuarlarına gerek milli katılımlarla ve gerekse URGE projemiz kapsamında ticaret heyetleri düzenleyeceğiz.

SUBCONTURKEYBAKİEL olarak 2018 yılında neler yaptınız? Ne tür faaliyetler ve geziler, fuar katılımları oldu?

Çetin Tecdelioğlu:2018 yılı içerisinde dünyanın en büyük sektörel fuarlarından olan Eisenwaren fuarına, ayrıca mobilya sektörü konusunda Dubai Woodshow ve pencere aksesuarları konusunda da Fensterebau fuarlarına info stant ile katılarak gerek sektörlerimizin ve gerekse ülkemizin tanıtımını yapmaya çalıştık. Ayrıca yeni pazar arayışı çalışmalarımızı genişletmek anlamında özellikle bağlantı elemanları sektörünün hedef pazarlarından biri otomotiv sektörüne yönelik Automechanika Frankfurt fuarına ve Fastener Fair Paris ve İtalya Milano fuarlarına ziyaret düzenledik. Bununla beraber yine cam ve cam aksesuarları sektörlerine yönelik olarak Glasstec Düseldof fuarına ziyaret gerçekleştirdik.

2016 yılında faaliyete geçirdiğimiz 2.BAKEİL URGE projemiz kapsamında projeye dahil olan 45 firmamızla Polonya ve Çin pazarlarındaki gelişmeleri takip etmek ve işbirliklerini arttırmak anlamında heyetlerimiz oldu, ayrıca firmalarımıza eğitimler ve seminerler verdik. 2019 Ocak ayı itibariyle de yeni URGE projemizin açılışını gerçekleştireceğiz.  
 
SUBCONTURKEYBAKİEL i oluşturan sektörlerin 2018 yılı ihracat rakamları ne oldu? Özellikle bağlantı elemanları sektörüne yönelik neler yaptınız?

Çetin Tecdelioğlu:2017 yılı içerisinde 1,46 milyar USD olarak gerçekleşen ihracat rakamımız 2018 yılında değer bazında %14,55 artarak 1,67 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Miktar olarak da 2017 yılına göre %13 lük bir artış olmuştur.  

En fazla ihracat 308 milyon USD ile Almanya ya, 97 Milyon USD ile ABD, 92 Milyon USD ile Rusya, 67 Milyon USD ile İran ve 66 Milyon USD ile Romanya ya olmuştur. Artan pazarlarımızın yanında maalesef gerek politik sıkıntılar ve gerekse ambargolar sebebiyle İran a olan ihracatımızda %7,7 lik bir azalma olmuştur. Ancak bununda yakında toparlanacağı kanaatindeyiz. Ayrıca Rusya ya da 8207 GTİP kodlu El Aletleri, makineli aletlerin değişebilir parçaları konusunda yeni fırsatlar doğacağını düşünüyoruz.

Sektörümüzde 472 milyon USD ile bağlantı elemanları parçaları ilk sırayı almaktadır.
 
SUBCONTURKEY2019 yılında ne tür faaliyetler gerçekleştireceksiniz? UrGe faaliyetleriniz olacak mı?

Çetin Tecdelioğlu: 2019 yılında öncelikli olarak 3. URGE projemizin açılışını yapacağız, ayrıca yurtdışında işbirliği kuruluşları ile işbirliklerimizi arttırmayı ve ortak faaliyetler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Özellikle sektör fuarlarımızdan olan Fastener Fair fuarların gerek info stant ve gerekse milli katılım organizasyonları, ayrıca hedef pazarlarımızda yer alan sektörel fuarlarımıza da katılımlar gerçekleştireceğiz.

3.URGE projemiz kapsamında projemize dahil olan firma sayımızı arttırarak 2019-2020 yılında daha fazla faaliyet gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Halihazırda BAKİEL (Bağlantı Elemanları Parçaları, Kilitler, El Aletleri ve Mobilya Aksesuarları) 4 farklı sektörü temsil ettiğinden her sektörümüze yönelik olarak gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimizin daha fazla firma tarafından temsil edilmesini istiyoruz. 

SUBCONTURKEYBAKİEL in özellikle hedeflediği pazarlar nerelerdir? 

Çetin Tecdelioğlu: Sektörel olarak hedeflediğimiz pazarlar arasında yakın pazarlardan çok uzak pazarlara yönelmeyi tercih ediyoruz. Bu kapsamda ABD, Meksika, Çin ve Rusya ya 2019 yılı içerisinde odaklanacağız. Ayrıca en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz Avrupa pazarında yine gerek fuar ve gerekse heyetler olmak üzere faaliyetlerimize devam edeceğiz.

SUBCONTURKEYBAKİEL olarak Fastener Fair Stuttgart fuarına yine katılım sağlayacak mısınız? Fuarın sektör açısından önemini değerlendirir misiniz?

Çetin Tecdelioğlu: Almanya Stuttgart ta gerçekleştirilecek Fastener  Fair fuarına ihracatçılar birliği olarak 25 m2 olarak katılım sağlayacağız. Fuar olarak bildiğiniz gibi sektörün geniş katılımlı en büyük fuarlarından biri olması dolayısıyla ayrıca önem veriyoruz. Fuarın iki yılda bir gerçekleşmesi de katılımcılar anlamında sektörel olarak çeşitli fırsatlar içeriyor, 2017 yılındaki fuara 40 ın üzerinde Türk firması katılmıştı, bizlere de bu konuda çok fazla olumlu dönüşler oldu. 2019 yılında ise bu sayının 50 ve üzerinde olacağını tahmin ediyoruz.

SUBCONTURKEY BAKİEL in 2023 yılı hedefleri nelerdir? 

Çetin Tecdelioğlu: Dünyada toplam sektörel ihracat yıllık 140 milyar USD civarındadır. Türkiye 2018 yılında bu ihracattan %1,15 lik payla 1,6 milyar USD ile yer almaktadır. Bu konuda dünya çapında en büyük oyuncular Çin, Almanya ve ABD dir ancak ABD de sektörel olarak 13 milyar USD ihracat ve 24 milyar USD ithalat ile sektörel açık vermektedir. Bu konuda ülkenin ithalatında Çin önemli bir yere sahiptir, diğer ülkelerde de olduğu gibi. 
Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımız 2023 yılı ihracat hedeflerimiz için de önem taşımaktadır. Bu konuda ülke olarak, 2023 yılı 500 Milyar USD ihracat, 70.000 ihracatçı sayısı ve 45 serbest ticaret anlaşması hedeflemekteyiz. Bu hedeflerin önünü açacak en önemli yol yenilikçi yatırımlardan geçmektedir.

Bağlantı elemanları sektörüne yabancı sermaye girişi konusunda Türkiye geneline kıyasla %0,5-1 arasında diyebiliriz. Türkiye geneli 2002-2017 yılları arasında Türkiye ye toplam 203 Milyar USD yabancı sermaye girişi olmuştur, bu sermaye bağlantı elemanlarının da için de bulunduğu geneli sanayi kuruluş yatırımlarını da içermektedir. Tabi gerek Türkiye geneli ihracatımızda ve gerekse sektörel ihracatımızda olsun Avrupa ülkeleri de yabancı sermaye girişinde en ön sıralarda yer almaktadır. Örneğin Hollanda dan 15 yıl içerisinde ülkemize 23,6 milyar USD sermaye girişi olmuştur, ABD den 11,2 milyar USD ve Avusturya ve İngiltere den 10 Milyar USD ve 9,5 Milyar USD şeklindedir. Dolayısıyla, Avrupa, ihracatımızda olduğu kadar sermaye yatırımlarında da ön sırada yer almaktadır. Bu yatırımların artacağı görüşündeyiz, 2018 – 2020 yılları Orta vadeli programımızda ihracatımızın Türkiye geneli olarak 195 milyar USD seviyelerini göreceğini ve sektörel olarak 2 milyar USD seviyelerini yakalayacağımızı düşünüyoruz, ancak tabi ki dünya geneline kıyasladığımızda bu oran Türkiye gibi potansiyeli yüksek bir ülkeye göre düşük kalmaktadır. 

Ayrıca ülke olarak 2018 yılı içinde %6 olan büyüme tahminimizde, tahminlerimiz içerisin kalacağımızı düşünüyoruz, ülke olarak %6 oranında büyümenin yanında sektör olarak %14,55 büyüme kaydettik, bu da önemli bir veridir. 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi