SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ağustos 2019, Pazar

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Bağlantı Elemanları Sektörünün İhracatı Bir Milyar Dolar

BESİAD, 4. Sektör Değerlendirme Toplantısını Gerçekleştirdi

18 Aralık 2018 Salı günü Holiday Inn İstanbul Airport Otel  de yapılan   2018 Sektör Değerlendirme ve 2019 Stratejileri   toplantısının açılış konuşmasını BESİAD-Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Tecdelioğlu yaptı.  BESİAD ailesinin her sene büyüdüğünü belirten Mustafa Tecdelioğlu, şu anda 92 olan üye sayılarının 2019 yılı sonuna kadar 100 üyeyi bulacağını söyledi. Mustafa Tecdelioğlu konuşmasına 2018 yılına ait rakamlar vererek devam etti. Toplantının ilerleyen bölümlerinde üyeler tek tek söz alarak görüşlerini bildirdiler:

Bağlantı Elemanları Sektörünün İhracatı Bir Milyar Dolar

Mustafa Tecdelioğlu: Sektörümüz 2018 yılında 500 milyon dolar direkt ihracat gerçekleştirdi. Geçen seneye göre  %25 büyüme sağladık ve 135 bin ton ihracat yaptık. Kilogram birim fiyatımız ise 3,67 dolar. Beyaz eşya, otomotiv, mobilya, çelik konstrüksiyon, inşaat gibi sektörlerle binde 5 ile yüzde 3 arasında değişen oranda kullanılan bağlantı elemanlarını da düşünürsek en az 500 milyon dolar da dolaylı ihracatımız var. İhracat hedefimiz dolaylı ihracatla birlikte 2018 yılı için 1 milyar dolardı, şu anda bunu gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. 

2023 hedefimiz olan 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefimize de ulaşacağımızı düşünüyoruz. 2019 yılı tabloları iç piyasada çok iyi görünmese de biz dünyanın her tarafına gidip ürünlerimizi satacağız. 2019 yılında 3-4 tane büyük fuar var. Detroit, Mexico ve Stuttgart gibi üç büyük fuar için destek başvurusunda bulunduk. 2018 de Polonya da ve Paris te yapılan bağlantı elemanları fuarlarına Türk katılımı fazlaydı ve gerekli iş birliklerini yaptıklarını sanıyorum. Sektörümüz birçok sektöre göre iyi durumda. Bazı sektörlerde olan teşvikler bizim sektörümüzde olmamasına rağmen gayet iyi durumdayız. Genç BESİAD ı kurduk onlarla bu yıl İtalya ziyareti yaptık. Önümüzdeki dönem Genç Besiadlıların daha fazla çalışmalarını istiyoruz ve bu konuda kendilerini destekliyoruz. Sektör olarak üretimde Avrupa da ilk 3 teyiz. 1 milyon ton pazar büyüklüğüne sahip bir sektörüz. Üretim anlamında bizden yukarıda İtalya ve Almanya bulunuyor. Pazar olarak sadece Avrupa değil, çevre ülkeler ve Amerika pazarı bizim için önemli ve bu pazarlara nasıl ürün satabiliriz, bunun araştırmasını yapmalıyız. Hammaddede dışa bağımlılık her geçen sene azalıyor. Üretilemeyen bazı hammaddelerimiz de artık ülkemizde üretilebiliyor. İtalya da katıldığımız bir toplantıda Dünya Bağlantı Elemanları Birliği fikri ortaya çıktı ve bunu fikir olarak biz sunduk. Şuan 9 ülke imza attı ve bununla ilgili çalışıyoruz. Şubat 2019 da İtalya da bir toplantı daha yapıp bu birliği kuracağız. Sizlerden de aldığımız destekle çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Sektörümüzün 2018 yılını değerlendirmek, konuşmak isteyenlere sözü bırakıyorum. 

Hasan Şemsi (Berdan Cıvata): 500 milyon dolar direkt ihracatımızın olması oldukça sevindirici. İthalatımızın da 130 milyon dolar olduğunu biliyorum. Geçmiş yıllarda 600 milyon dolar ithalat, 300 milyon dolar ihracattan bu günlere gelmek oldukça sevindirici. Yerli çelik üreticilerini de tebrik etmek istiyorum. Onların da sektöre büyük katkısı var. 1,5 milyar dolar 2023 hedefimiz var. Her geçen yıl artan ihracatımızla bunu da başaracağız. Berdan Cıvata olarak patenti bana ait olan 500 tonluk çekme cihazı yaptık. Almanya daki en büyük cihaz 300 tonluk. Avrupa nın en büyük çekme testi cihazına sahibiz. Bir Türk firması olarak bu cihaza sahip olmak gurur verici. Çok büyük cıvatalarda bu cihaz ile isteyenlere yardımcı oluyoruz.  Bilgi olarak bunu da paylaşmak istedim. Herkesi sevgiyle selamlıyorum.

Yerli Hammadde Kullanımı Sektörün Önünü Açtı

Necdet Utkanlar (Kroman Çelik): Bağlantı elemanları sektörü ile yaklaşık 20 yılı aşkın süredir bir aradayım. Çeliğin hammadde olarak Türkiye de üretilmesi bağlantı elemanları sektörünün önünü açtı. Bu da bizlere mutluluk veriyor. 2010 yılında Mustafa Bey ile görüşmemde kullanılan yerli hammadde 60 bin tondu. Bugün geldiğimiz rakamları görünce büyük başarı olduğu herkesin düşüncesi. Sektörün önümüzdeki yıllarda Avrupa da birinciliği alacağını düşünüyorum. Çelik hammaddesi olarak sizlere daha güvenilir malzeme sağlama konusunda Kroman, yatırımlarına devam ediyor. Önümüzde uzun bir süreç var, bu süreci sizlerle beraber hızlı şekilde geçeceğimizi düşünüyorum.

Mustafa Tecdelioğlu: Çin de de geçen aylarda bağlantı elemanları fuarı yapıldı ve orada Türkiye adına bir sunum gerçekleştirildi. Çin deki fuara ben gidemedim ama Marcel Bey fuardaydı ve sunumu bizim adımıza gerçekleştirdi. Türkiye bağlantı elemanları sektörünü orada anlattı.  Marcel Bey den bize o fuardaki izlenimlerini anlatmasını rica ediyorum. 

Marcel Mori (Simar): Çin deki fuar çok ciddi ve büyük bir fuar. Benim üzüldüğüm Türkiye den fuara sadece 5 kişi gitmiş olmamızdı. Uzak Doğu da bir fuara ziyaretçi olarak katılmak zor gibi görünse de bunu yapmak gerekiyor. Fuar Şangay da 2 büyük holde gerçekleştirildi ve Türkiye den fuar katılımcısı yoktu. Fuarda bir sunum gerçekleştirdim ve o sunumda Türkiye bağlantı elemanları sektörünü BESİAD tan aldığım rakamlarla anlattım. Sunum yeterli ilgiyi gördü. Bu vesile ile de birçok Avrupalı bağlantı elemanları dernekleri ile tanışma fırsatımız oldu. Bilhassa Uzak Doğu fuarları için dikkat ettiğim bir konu var. Ne zaman uzakdoğuda bir fuara katılsak fuar sonrası mail yağmuruna tutuluyoruz. İlgili ilgisiz mailler geliyor. Bizim ülkemizde gerçekleştirilen Fastener Fair Turkey fuarında da organizasyon şirketi ile bu konuyu gündeme getirerek fuara katılanlara ziyaretçi bilgilerinin verilmesi söylenebilir. Çin de ve Tayvan da bunun verildiğini biliyorum. Bunun dışında sene başından bu yana her ne kadar kriz ortamı varsa da yatırımlar durmuyor. Birçok firma ne yatırımı yapabilirim, ne alabilirim, nasıl kendimi geliştirebilirim diye düşünüyor. Bu da bizim sanayimizin gelişime açık olduğunu gösteriyor. 


Sinan Topuk (Bolt Bağlantı): Toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkür ederim, sektörümüz adına bu birlikteliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Sektörde bugün kendine hedefler belirlemiş, gözünü ileriye doğru dikmiş bir birliktelik olduğunu görüyorum. Bugüne kadar bu birlikteliği sağlayan emek veren dernek üyelerimize ve yöneticilerimize teşekkür ederim.

Genç Besiadlılar Şirketlerimizin ve Sektörümüzün Geleceği

Gündüz Deniz (Murat Cıvata): Benden önceki arkadaşlarımızın da belirttiği gibi her geçen gün büyüyoruz. Genç Besiadlılardaki arkadaşlarımızın daha çok şeyler yapacağına inanıyoruz. Bizim şirketlerimizin geleceğinin onlar olduğunu herkes biliyor ve onlar da artık şirketlerde görev almaya başladılar. 2018 in ilk 7 ayı güzeldi ve 7. aydan sonra biraz düşüşler oldu. Ama yinede sektörümüzde ilerlemeler var. Sektörümüzdeki lokomotif firmaların yurt içinde ve yurt dışındaki yatırımlarını görüyoruz. Bu da bizler için sevindirici ve sektörümüz adına kendilerini kutluyorum. Biz firmamızda ikinci kuşağız ve üçüncü kuşağa işlerimizi devredeceğiz. 47. yılını kutlayan bir firma olarak da 2019 yılının hepimiz için daha güzel geçmesini diliyorum.

Muzaffer Akyüz (Rotsan): Üretime ve çalışmaya devam ediyoruz. İşimizi seviyoruz. Bu sene ekonomik kriz yaşanıyor. Özellikle yılın ikinci yarısında bu kriz hissedildi. Hem kamu hem de reel sektör olarak dışarıya borçlarımız var, bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Bunu yine ülke olarak aşacağız, hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Sektörde yaşanan çek sorununa da çözüm bulunamıyor ve klasik sorunlar devam ediyor. Bu konuya bir çözüm getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 


Mehmet Abacıoğlu: Ben sizlere önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Uğur Gürbüz Bey ile mal satmak için Ukrayna ya gittik. Orada şunu anladık. Ukrayna hükümeti Türkiye ye Çin den daha fazla koruma uyguladığını gördük. Çin den alınan mallarda daha az koruma olduğunu söylediler. Bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.


Karamsar Olmaya Gerek Yok

Remzi Topuk (Bolt Bağlantı): Değerli meslektaşlarım, hepinizi ayrı ayrı saygı ile selamlıyorum. Bu güzel birlikteliği görünce aklıma dernek kurmak için ilk Ankara ya gidişimiz geldi. O günlerden bugüne gelmek gerçekten sevindirici. Bizim sektör meşakkatli bir sektör. Cıvatanın ne kadar önemli olduğunu hem üreticiler olarak hem de tüketiciler olarak çok daha iyi anladığımız bir 10 yıl yaşadık. Bu sürede de BESİAD ta görev yapmış olmak bu sektöre katkı koymuş olmak ayrı bir onur ve gurur veriyor. Sektörün en önemli konusu hammaddeydi yani filmaşindi. Filmaşinde yerli ve milli olmadan sektörü ileri taşımak mümkün değildi. Öncelikli olarak bu konuda tüm demir çelik firmaları ile irtibat kurduk. Onlara kendimizi ve sektörümüzü anlattık. Çok azimle çalışıldı ve son 10 yıla baktığımızda özellikle kalite ve yeterlilik anlamında sektörümüz çok ileriye gitti. Tabi ki düşük kur politikalarının ardından gelen bugün ki ekonomik krizden şikayetçiyiz. Kapasite olarak geriye gittik finansal olarak da sıkıntılar yaşadık. Ama her şeye rağmen girişimci ve iş insanı olarak karamsar olamayız. Biz iyimser davranmak zorundayız. Sektörümüzde olumlu olarak değerlendirebileceğimiz çok konu var.  Gelişmemize devam edeceğiz, ihracatımız artıyor. Sektör olarak katma değeri yüksek ürünlere yöneldik. İhracat birim fiyatımızdan da bu anlaşılıyor.  Özellikle bizim sektörümüzde çok karamsar olmamıza gerek yok, geçici sıkıntılarımız olacaktır. Bu sıkıntılar kendimizi yeniden yapılandırmamız için fırsat olabilir. 2019 yılına da belki yavaş başlayacağız ama sonuna doğru ayağa kalkan bir sektör olacağımızı düşünüyorum. Katılan herkese teşekkür ediyorum.

Kalıp Konusunda Çalışanların Eğitimli Olması Şart

Emre Cevizci (Ceviz Pres): Geçen sene konuşurken çalışan arkadaşlarımızın eğitimiyle alakalı bir kalıpçı olarak şikayetim vardı. Cıvata üreten firmalarda çalışan arkadaşlarımızın eğitimini yeterli görmüyorum. Bir sene içerisinde değişen bir şeyin olmadığını görüyorum. Verimliğimizi artırmamız gereken dönemde çok ciddi maliyetlerle karşılaşacağımızı düşünüyorum. Bu bakımdan eğitim konusuna bir kez daha hatırlatma gereksinimi duydum. Bu konuya önem vermemiz gerekiyor. Bunun dışında 2018 yılında sektörün büyüdüğünü düşünüyorum ve 2019 yılında da yine bunu başaracağımıza inanıyorum.

Fahri Yazıcı (Sermet Kalıp): Özellikle şunu söylemek istiyorum. Son 3-4 aydır sektörde bir daralma var, kapasite anlamında düşüklük var. Gelecek yıl için ihracatın üzerinde daha çok durmak gerektiğini düşünüyorum. Firmalar kendi çapında tedbirler alıyorlar ama dernek olarak da yardımlaşabilmek gerekir. 2019 yılının daha iyi bir yıl olmasını diliyorum. Negatif bir görünüm var, bunu pozitife çevirmek gerekiyor. 


Çelik Üreticileri Sektörümüze Destek Vermeli

Fatih Uysal (Norm Cıvata): Öncelikle tüm meslektaşlarımı selamlıyorum. Mustafa Başkanın özellikle yüksek hedefler koyma arzusu çok eskiden beri var. Yüksek hedefler iyidir ve bu hedeflere ulaşmak için çaba sarf etmek bizleri motive ediyor. Hedeflerimizin yüksek olması güzel. Gerçekten meşakkatli bir sektördeyiz. Hassas ölçülerle üretim yapıyoruz. Bu konuda Mustafa Bey e katılıyorum. Bunun karşısında savaş vermek gerekiyor. Faturalarımızın geri dönmemesi için dik durmamız gerekiyor. Bu yaşanan sıkıntılara Avrupalılar da şikayetçi. Biz üreticiler olarak kendimizi haklı görüyorsak dik durmamız ve savaşmamız gerekiyor. Son zamanda Amerika nın Çin e vergi koyması ile çok enteresan bir gelişme oldu. Çin Amerika ya yapacak olduğu ihracatın önünün kesildiğini görünce Avrupa da fiyatları indirdi. İhracat yapan arkadaşlar bunun farkında mı bilmiyorum. Genel olarak Avrupa daki fiyatlarda gevşeme oldu. Temmuz-Ağustos aylarında hissedilen krizle de bir araya gelince etkisi fazla oldu. Yakın zamanda (1 ay önce) Almanya ziyaretinde bir müşterimizle sohbet ederken bana şunu söyledi; Aynı hafta içerisinde Türkiye den 7 tane firma geldi ve hepsi de fiyatları indirerek geldi dedi. Bu önümüzdeki dönemin aslında bizler için ne kadar çok zor geçeceğini gösteriyor. Biz de burada çelik firmalarına güvenmek zorundayız sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Ayrıca yerli çelik firmaları bizi rekabetçi kıldıkları takdirde çok daha fazla mal satabileceklerini algılamalılar. Çelik firmaları gerçekten üreticiye destek olmak zorunda. Gerek fiyatla gerekse vade ile yapabildikleri şekliyle de destek olmaları bir ihtiyaç. Bugün ülkemizin önünü açacak olan katma değerli ürün ve ihracattır. Aslında devletimizin de  her şeyiyle ihracatçının yanında olması gerekiyor ve bunun ülke politikası haline getirilmesi gerekiyor. 

Biz Norm Cıvata olarak 130 bin ton kapasiteye ulaştık ancak 2019 yılı hedefimiz 120 bin ton olacak. Bu kriz yılında Avrupa nın da biraz yavaşlayacağını düşünüyoruz. Yalnız ben değil, Avrupa da çoğu şirkette görüştüğüm kişiler üst üste bu kadar pozitif büyümenin arkasından bir duraklamanın geleceği korkusu var. Onlar da hedeflerini 3-5 yukarı koymakla beraber aynı zamanda korkularını dile getiriyorlar. Bu sebeple temkinli olmakta hepimiz için fayda var. Bizim şirket ihracatı olarak rakamımız 100 milyon Euro nun üzerinde ancak son zamanda para kazanıyor muyuz, hayır kazanmıyoruz. Almış olduğumuz fiyatlara yakın mal satmaya başladık hatta zarar ettiğimiz rakamlar da var. Birlikte hareket etmenin gerekliliğine inanıyorum. İhracat yapan arkadaşlarımıza sesleniyorum. Birbirimizi kırmayacak şekilde fiyat indirimine gidilmeli. Gerekiyorsa bilgi alışverişi yapmamız gerekiyor. Çünkü bu hepimizin pazarı ve hepimize zarar verir. İhracatta birlikte hareket etmenin gerekliliği var. Toplantımıza katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. 

Yerliliğin Artırılması için Çalışmalar Yapılmalı

Zeynep Şemsi (Berdan Cıvata): Berdan Cıvata nın 10 yıldır Genel Müdürlüğünü yapmaktayım. Daha önce BESİAD toplantılarına katılma şansım olmamıştı, ilk kez katılıyorum. Benim birkaç önerim olacak, belki daha öncede söylenmiş tekrar gibi olabilir ama dernek olarak bilgi paylaşımı daha çok yapılabilir diye düşünüyorum. Bir firmanın, üretiminin her hangi bir aşamasında çok daha önce çözdüğü bir problemi başka bir firmada yararlanabilsin diye paylaşabilmeli. Yıl sonuna geldik şirketlerde bir focus belirlenir. Firmalar maliyet ve verimlilik konusunda 2019 yılında nasıl çalışmalar yapacak, neler yapmalı gibi konuları konuşmak için toplantılar yapabiliriz. Diğer bir konuda, paylaşımın dışında yurt dışı fuarlara beraber gidilmesidir. Çok güzel fuarlar var, dernek olarak beraber gidilebilir mi? En büyük talebim ise yerlilik konusunda daha fazla neler yapılabilir. Bundan önceki yönetimler kota vs çalışmalar yapıldı ve bunlar için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bağlantı elemanları ile ilgili yerliliğin artırılması konusunda Bakanlıklarla alakalı BESİAD tan daha fazla çalışmalar bekliyorum. Herkese teşekkür ediyorum.

Turgay Nacaroğlu (Obel Cıvata): Derneğin çalışmalarından dolayı yönetim kurulu başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Remzi Topuk Bey in bahsettiği gibi meşakkatli bir ürün üretiyoruz. Zor bir işimiz var. Hammadde üretiminin Türkiye de yapılması, kalıp üreten firmaların kendini geliştirmesi ile birlikte bağlantı elemanları sektörü ileri bir noktaya geldi. İhracat yapan bir sektörün içerisindeyiz. Avrupa pazarı için Türkiye oldukça cazibe yaratmış durumda. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Türkiye nin bağlantı elemanları sektöründeki imajını daha da büyüterek ihracata ağırlık vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum. 

Hasan Karaağaçlı (Has Vida): Öncelikle BESİAD ın kuruluşundan bugüne gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim. Dün katıldığım bir toplantıda ekonomist bir konuşmacının yaptığı sunumdan bahsetmek istiyorum. Sunum sonunda soru cevap kısmında önümüzdeki dönemde neler olacak sorusu önemliydi. Konuşulan şuydu: Hükümet bulunduğu yanlışı anlar, piyasaya yaptığı baskılardan vazgeçer, faizleri ve kurları serbest bırakır ise piyasaya zaman içerisinde kendi rayına oturur. Bu iyi senaryoydu. Bir de kötü senaryo var; yine aynı şekilde ekonomik baskılara devam edilirse dövizde patlama yaşanır. İyi bir senaryo daha var; Hükümet bu yanlışlarını anlayıp IMF e gider ki buna mecbur diye söylüyorlar ve IMF den borç  para alıp bulunduğumuz durumdan çıkarız diye söylüyorlar. Görünen durum pek iç açıcı değil. İyi senaryoda doların 6,5 TL olacağı, kötü senaryoda ise zaten önü açık. Bu konuşulanları sizlere aktarmak istedim. 

Selçuk Mataracı (Atlas Vida): 2019 yılı için bu krizin ben başlangıç olduğunu, piyasaların daha da daralacağını düşünüyorum, özellikle 2019 yılın ilk yarısında. Önemli olan buna karşı önlemleri alıp ona göre davranmak ve süreci en az etkilenerek geçirmek. Bu dönemde daha paylaşımcı olarak birbirimizi uyararak birliktelik sağlamalıyız. Vadeler konusunda özellikle herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyorum. Toplantımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ederim.


Mustafa Tecdelioğlu: BESİAD sektörün sivil toplum örgütü olarak ortak menfaatler konusunda çalışmaktadır. Yurt dışı fuarlara beraber gidelim dediğinizde bunun adı milli katılım oluyor. Desteklenen fuarlar var. Milli katılımda aslında fiyat avantajı yok, fiyat daha da artıyor onun yerine desteklenen fuarlara bağımsız katılmayı daha doğru buluyorum. Ziyaretçi olarak ise fuarlara beraber gidilebilir ki zaten bunu yapıyoruz. Bir heyet olarak bu sene Polonya ya da fuara gittik. Bu ziyarette İhracatçı Birliğinden destek aldık. Bu heyet gezileri artırılabilir. Çin de fiyatların düşmesi bizim için bir risk. Avrupa da %2-3 küçülme var. Bu küçülmenin etkisi büyük olacaktır. Ama umudumuzu yitirmememiz gerekiyor. Halen 100 bin ton bağlantı elemanı ithalatı var Türkiye ye. Bunu engelleyecek üretimler yapmalıyız. Kendimize yeni yeni pazarlar bulmalıyız. Dezavantajları avantaja çevirmeliyiz. Maliyetlerimizi tekrar gözden geçirmeliyiz. Hammadde stoklarımızı azaltmamız gerekebilir. Fiyat politikasını iyi belirlemeliyiz. Üretimde iyileştirmeler yapmalıyız. Daha çok çalışmamız gerekiyor. 

17.12 2018 tarihi ile 129 bin ton ihracat gerçekleştirdik. Birim fiyatı 3,67 dolar. İhracat yaptığımız ülkeler arasında ilk sırada Almanya var, ikinci sırada Fransa ve üçüncü ülke Slovakya. 100 ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz.  Türkiye de bağlantı elemanları üreten ilk 10 firma toplam ihracatın %80 ini yapmaktadır. En fazla ihracat yapan üyemiz Norm Cıvatadır. BESİAD olarak zaten sektörün %85 ini temsil etmekteyiz. İhracatımız her sene artış gösteriyor. Her sene ihracatımıza yeni ülkeler de katılıyor. Bu rakamları 2019 yılının Ocak ayında üyelerimizle paylaşacağız. Bugün buraya gelerek toplantımıza katılan ve katkı sunan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi