SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ağustos 2019, Pazar

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

BESİAD Başkanı Mustafa Tecdelioğlu:Komşu Ülkelere Yeterince İhracat Yapamıyoruz! Neden?

BESİAD Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, 2019 projeksiyonu, içinde bulunduğumuz ekonomik sorunlar, komşu ülkelere yapılan ihracatın azlığı, reel sektörde hissedilen kriz ve gündeme dair görüşlerini aktardı. 

Mustafa Tecdelioğlu:  Dünyada ticaret savaşları yaşanıyor. Her ülke kendi sanayisini koruma altına alıyor. Kendi kaynaklarına dönmeye çalışıyor. Dünyada 2019 yılında ciddi ekonomik ve siyasi savaşların yaşanacağını düşünüyorum. 2019 enteresan bir yıl olarak geçecek. Bugün siyasi olarak iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz ülkeler var ama bu ülkelerle ticaret yapamıyoruz. Örneğin Rusya ile çok iyi siyasi ilişkilerimiz var ama sanayi mallarımızı Rusya ya satamıyoruz. Yine Ukrayna ya bir şey satamıyoruz. İran a Amerika nın uyguladığı ambargodan dolayı ürün satamıyoruz. Yunanistan a, Bulgaristan a ürün satamıyoruz. En çok komşularına ürün satman gerekirken ihracat sıralamasında komşu ülkelere baktığımızda gerilerde olduğunu görürüz. En fazla ihracatı yaptığımız ülkeler sırlamasında Almanya, İtalya ve Fransa diye ilerliyor. Burnumuzun dibindeki ülkeler ise çok gerilerde kalıyor. Türkiye olarak bu ülkelere neden ihracat yapamıyoruz, araştırılıp bu sorunlar gündeme getirilmeli. Bugün Türkiye dünyanın birçok ülkesine göre daha ucuz. Avrupa ya göre, petrolü ucuz alıyoruz. Pahalı dediğimiz enerji fiyatı Avrupa ya göre yarı fiyatına. Ülkemizde personel fiyatlarımız normal seviyelerde. Buna rağmen neden bu ülkelere ihracat yapamıyoruz diye incelenmeli ve devlet odaklı çözüm üretilmeli.
Türkiye ekonomisi bir şekilde siyasi söylemlerden ve yüksek enflasyondan kurtulmalı. Faizler, firmalar üzerinde çok ciddi bir yük. Faizin dışında bankalar bugünlerde çek beğenmiyor. Bankalar, küçük ve basit sebeplerden dolayı teminata yatacak müşteri çeklerimizi dahi kabul etmiyor. Yeni kredi tahsisi yapmıyor. Yeni kredi verse dahi büyük güvenceler istiyorlar. Özel sektör giderek zayıflıyor, 1000 in üzerinde konkordato ilan eden şirket oldu. O duruma gelip küçülmeye giden 2-3 kat daha firma var. Yaşanan bu sorunların, sosyal boyutu, ticari boyutu, hukuksal boyutu, siyasi boyutu uluslar arası ilişkilerde ve kendi ülke içimizde yeniden gözden geçirilmeli. Nerede hata yaptık, kalıcı olarak neyi daha doğru yaparız diye gözden geçirmeliyiz. Bunun hiçbir siyasi bakışla ilgilisi yok. Ortak payda ticaretin nasıl daha kalıcı, doğru, demokratik haklarının korunarak kalıcı tedbirler neler olur gözden geçirmek lazım. Türkiye nin ihtiyacı olan en önemli şeyin bu olduğunu düşünüyorum. 

2023 yılı ihracat hedefimiz 500 milyar dolardı. 2018 yılında 168 milyon dolar ihracat yapmışsak, bu hedefleri nasıl yakalayacağız ki zor görünüyor. Bu hedefe varmak için ihracatımız bu yıl sonunda en az 250 milyar doları bulmalıydı. Bu öz eleştirileri de yapmak gerekiyor. Doğru yaptıklarımız muhakkak var ama neleri yanlış yaptık bunları da gözden geçirmeliyiz. Kalıcı tedbirleri yine kendimiz bulacağız. Hepimiz aynı gemideyiz ve ülkemize sahip çıkmalıyız   dedi.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi