SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ağustos 2019, Pazar

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Necati Terziöz den Açık Mektup

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı       Levent Hakkı YILMAZ a  Filtre Enstitüsü  kurulmasına yönelik bir mektup gönderdi.
         
İskenderun da  Filtre Enstitüsü  kurulması

Savunma Sanayinde çalışırken, oradan aldığım bir teklifle İskenderun a gelmiştim; 1980 de hemşerileriniz arasına ailemle katılmıştım; ASAŞ; FİL FİLTRE A.Ş. ve AKFİL A.Ş. gibi firmalarda (filtre sektöründe) çok yoğun ve başarı dolu geçen yıllarım boyunca pek çok ilke (bölgede Irak; Mısır Suriye, Ürdün, Suudi Arap; Afrika ülkelerine çok yoğun ihracatın gerçekleşmesi; Atatürk Baraj şantiyesinde dünyanın en gelişmiş iş makinalarına tercihli tedarikçilik; TCK-DSİ-YSE; TKİ ve TCDD gibi  büyük makine parkı olan resmi ve 1009. 1010 ve 1011 gibi askeri kurum ihalelerinin %100 yerli karşılanması;  NATO İkmal tesislerinde askeri havacılık ürünlerinin yerli üretilmesi şeklinde pek çok yerlileştirmeye imza atılması ürün standartlarının TS 932; TS 7407; TS 5395 TS4333 TS 4334 standartlarının uygulanması gibi) uygulamalarda mühendis/yönetici olarak fiili öncülük yapmıştım. 2000 li yılarda İstanbul a kesin dönüşümden buyana, sektörel faaliyetlerim daha ziyade ileri teknoloji uygulayan ülkelere dönük oldu.


Güney Kore de filtre teknolojisi geliştiren çok sayıda tanınmış firma ile güçlü bağlar kurdum ve bu ülkeden ülkemize teknoloji transferinde öncü rol oynadım:  burada ele aldığım konunun (filtrasyon ve coaleser/seperasyon teknoloji alanında)  çok sağlam ve uluslararası alt yapısına sahip oldum: bu gelişmeler bölgenizin lokomotifi konumunda olan filtre sektöründeki başta ürün standartlarının geliştirilmesi ve yeni filtre imalat teknolojilerinin ülkemize kazandırılması için çaba harcadım; kısaca,  filtre sektörüyle oradan ayrıldıktan sonraki dönemler de organik bağlarım bu güne kadar gelişerek devam etmiştir.

Teknoloji Transferi/ Geliştirilmesine yoğunlaşarak geçen -yaklaşık- son 20 yılda, İskenderun la ilişkimi uzaktan da olsa sürdürdüm. Tabii orada fiilen yaşadığım zamanda -çok tanınan –bilinen- biriyken- şimdi kendimi tanıtmak için uzun uzun açıklama gereği duyuyorum; bu gün ise, yönetiminde bulunduğum şirketlerde bile genç kuşaklar başa gelmişler - doğal değişim olmuş- tanıyanlarımız çok azalmıştır.

Farkındayım çok uzayan girişle ve  sürekli kendimden söz etmemin  asıl nedeni: yani dikkatinize sunacağım konuyla olan bağımı; yetkinliğimizi ve teknolojik alt yapımızı ifade etmek içindi; yeterli olduğunu düşünerek şimdi asıl konuya geçiyorum:;

Üç yıl kadar önce DOĞAKA nın daveti ile İskenderun a geldiğimde; İTSO da filtre sektörüyle yaptığım toplantıda bu alandaki boşluğu fark ettiğim için ilk defa orada açıkladığım önerimi bu mektupla da yeniliyorum:

İskenderun da FİLTRE ENSTİTÜSÜ kurulması projesine doğrudan dikkatinizi çekerek konuyu öncelikle gündeme almanızı sağlamak içindir.

Ülkemizin, özellikle İskenderun da yoğunlaşan filtre sektörünün, yarım asrı aşan (?) geçmişine yaraşır bir teknolojik gelişimi henüz göstermediği için; firmalar fiyat rekabeti yapabilmek yani sahip olduğu Pazar payını kaybetmemek için, son yıllarda (imalatçı firmalar bile) Çin den doğrudan ithalat yaparak kendi markaları ile piyasa sürdüğü malumudur.

Bu acı gerçeğe dikkat çekmek için Sanayi Teknoloji ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde sürekli girişimde bulunulmuştur. (bkz. SUBCONTURKEY son 15 yıl arşivi) Ancak ülkemizde ağır işleyen yıllanmış geleneksel bürokrasi çarkının gürültüsü içinde bu tür cari açık önleyici çığlıkları duymak duyurmak çok zordur! O nedenle ne yazık ki değişen pek bir şey olmadı!..

Katma değeri yüksek ürünlerin karlılığı/cazibesi bilindiği halde bu tür ürünlere ilgi duymak, teknolojik alt yapının çok güçlendirilmesini gerektirdiği bilindiğinden –aynı diğer sektörlerdekine benzer-  bu tür teknoloji yatırımları için (çoğu KOBİ niteliğindeki firmalar) çok zayıf sermayelerinden bu faaliyetlere ayıracak kaynak  bulamadıklarından uzak durmaktadır.

Ürünlerin katma-değerinin yükseltilmesi ve çeşitlendirilmesi ve bunların doğal sonucu olarak İskenderun ve bölgenin ekonomik yönden (1991 körfez savaşı ile) kaybettiği ivmeyi yeniden yakalayıp –vergi rekortmenleriyle anılan eski günlere dönebilmesi için- şehrin tüm kaderini değiştirecek yeni ve büyük bir projeye ilgisiz kalınmayacağını umarak:  Filtre Enstitüsünün  bölgenizde kurulması önerimi yazıya döküp gönderiyorum.


Filtre Enstitüsü sayesinde: uygulanmakta olan teknik/teknolojinin geliştirilmesi ile küresel pazarlardan daha fazla pay alınması için firmaların birbiri ile çekişme/ fiyat rekabeti içindeki durumdan sıyrılması ve pek çok atıl yatırımdan kurtulması mümkün olacaktır… Çok sayıda yenilik içeren projenin paralel yürütülmesi mümkün olacaktır; bu projelerin Kurumsal sahibi olacaktır. 

Halen yerli üretimde yoğunlaşılan, Otomotiv ve İş Makinaları filtrasyonu (yağ yakıt, hidrolik, hava ve kabin filtrelerin türünde konvansiyonel ürünlerinin yanı sıra: Savunma Sanayi başta olmak üzere; askeri ve sivil havacılıkta kullanılan üeünler; -ülkemizde kurulmakta olan- nükleer santrallarda kullanılan ileri filtrasyon ve coaleser/seperasyon türü ülkemiz için yeni katma değeri çok yüksek ürünlerin yerli üretimi mümkün olacaktır. 

SONUÇ OLARAK:

Filtre Enstitüsü, tüm projelerde Hatay M. K. Üniversitesi Mühendislik Fakülteleri –başta-  olmak üzere, ilgi duyan tüm akademisyenleri kapsayacak, işin içine katacak şekilde  üniversite- sanayi işbirliğini  gerçekleştirerek; bölgenizin ekonomik yönden öne çıkarak örnek bir şehir olacağına inanarak: tarafınızdan –bu önerimin- sahiplenilmesini diliyorum.

Firmam tüm imkânları uzun yıllara dayanan proje birikimi ile destek olmaya hazırdır. 

                                         Saygılarımızla,

                                                           Necati TERZİÖZ                 Teknofil Mühendislik Genel Müdür


Dağıtım: 
1. Sn. Mustafa Varank  Sanayi ve Teknoloji Bakanı
2. Sn.Prof. Dr. Hasan Kaya Hatay MKÜ Rektörü
3. Sn. Kalkınma Kurulu Bşk. DOĞAKA / HATAY-OSMANİYE-KAHRAMANMARAŞ

Ek
1. SUBCON TURKEY Mayıs  2016 yayınlanan  Filtre Enstitüsü  yazısı: 4 sayfa 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi