SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ağustos 2019, Pazar

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Üretimde ve satışta daralma

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca: Otomotiv 13 üncü kez ihracat şampiyonu

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca otomobil sektörünün 2018  i de ihracat şampiyonu olarak bitirdiğinin altını çizerek,  Otomotiv endüstrisi, 31 milyar 568 milyon dolarlık ihracat ile toplam ülke ihracatından yüzde 19 pay alarak; üst üste 13  üncü kez yılı ihracat şampiyonu olarak tamamladı. 10 milyar 850 milyon dolar ile de Türk Otomotiv Sektörünün yapmış olduğu ihracatın yüzde 34  ünü Tedarik Sanayi oluşturdu  dedi.

Türkiye  de 2018 yılında toplamda 168 milyar 88 milyon dolarlık ihracata ulaşıldığını belirten Kanca,  Türkiye İhracatçılar Meclisi  nin verilerine göre, ülke ihracatımız 2018 yılında geçen yıla göre yüzde 7 artarak 168 milyar 88 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu dönemde Otomotiv Endüstrisi ihracatı yüzde 11 artarak 31 milyar 568 milyon dolar seviyesine ulaştı. Tedarik Sanayimiz ise bir önceki yıla göre yüzde 12  lik artış sağlayarak 10 milyar 850 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi  diye konuştu.

 En çok ihracat yine Almanya  ya 

Otomotiv tedarik sanayinin en önemli pazarının Almanya olduğunu aktaran Kanca,  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği  nin verilerine göre, sektör ihracatımızda bu yıl da Almanya ilk sırada yer aldı. 2018  de Almanya  ya 4 milyar 752 milyon dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirerek, bir önceki yıla göre yüzde 9  luk bir artış sağladık. Fransa, İspanya, Belçika, Slovenya gibi ülkelere ihracatımız artarken, ABD ve İran  a ihracatımız ise düşüş gösterdi  dedi.

Bu yıl TAYSAD üyelerinin mevcut kapasitelerinin ağırlıklı olarak ihracata yöneleceğini belirten Kanca,  2019 yılında sektör ihracatımızın 32 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu yıl da tedarik sanayi olarak mevcut kapasitelerimizi ağırlıklı olarak ihracata yönelteceğiz  dedi.

 Üretimde ve satışta daralma 

2018  de üretim ve satışta daralma olduğunu belirten Kanca,  Henüz üretim gerçekleşme rakamları açıklanmadı ancak bizim tahminimiz, 2018 üretim rakamlarının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5  lik bir düşüş ile 1 milyon 560 bin seviyesinde olacağı yönünde.  Otomotiv Distribütörlüğü Derneği verilerine göre ise, 2017  de 956 bin olan satış rakamları, 2018  de yüzde 35 gerileyerek 621 bine düştü. 2019 yılında ise üretimimizin 1 milyon 480 bin adet seviyesinde, satışların ise 550 bin adet seviyesinde olması öngörüyoruz  dedi.

Üretim ve satışta yaşanan düşüşe rağmen ihracatın yüzleri güldürdüğünü belirten Kanca,  Otomotiv Endüstrisi Derneği verilerine göre, Otomotiv sektöründe 2017  de 28,5 milyar dolar olan ihracat rakamı 2018  de yüzde 11 artarak, 31,5 milyar dolara ulaştı. Otomotiv tedarik sanayide geçtiğimiz yıla göre ihracatını yüzde 12 artırarak 10 milyar 850 milyona ulaşmış oldu  diye konuştu. 

 Sektör maliyet avantajı sağlayacak teşvikler bekliyor 

Sanayi üretimindeki en önemli gider kalemlerinden elektrik ve doğalgaz maliyetlerinin geçtiğimiz 2 yılda önemli bir artış kaydettiğini dile getiren Kanca,  Üretim giderlerimizdeki artışlara son olarak asgari ücretteki artış da eklendi. Tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektörü de bu artışlardan etkilenecektir. 13 yıldır kesintisiz ihracat şampiyonu olan, sanayinin lokomotifi otomotiv sektörüne maliyet artışlarının etkisini azaltmak için tüm sektör olarak var olan teşviklerin uzatılması ya da yeni teşviklerin sunulmasını bekliyoruz  dedi.

 Elektrik ve doğalgazda TL ve Euro bazında ciddi artış yaşandı 

TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi  nde yer alan firmalara yansıyan elektrik ve doğalgaz fiyatlarını incelediklerini aktaran Kanca,  2017 Ocak – 2018 Aralık dönemindeki elektrik maliyetinde TL bazında yüzde 71, Euro bazında ise yaklaşık yüzde 13  lük artış söz konusu. Aynı dönemde doğalgazda ise TL bazında yüzde 85, Euro bazında ise yüzde 22  lik maliyet artışı var  diye konuştu.

 Kadın Sanayici Olmaz Mı Dediniz? 
TAYSAD üyelerinden Tezmaksan  ın Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı  nın,  Kadın Sanayici Olmaz Mı Dediniz?  adlı kitabından da söz eden Kanca,  Paslı daha önceden yine sanayici hikâyelerine yer verdiği  Torna ile Şekillenen Hayatlar  adlı 2 kitaba imza atmıştı. Paslı, bunlarla sınırlı kalmayıp şimdi de Türkiye sanayisi için bir sürpriz daha yaparak kadınların sanayici olma serüvenini anlattığı  Kadın Sanayici Olmaz Mı Dediniz?  adlı bir kitap yayınladı. Paslı, bu kitapla toplumda şüphe ile bakılan bir soruya cevabı da vermiş oldu. Kadınlardan da çok başarılı sanayiciler çıkar, çıkıyor... TAYSAD olarak kitabı özellikle meslek lisesi öğrencilerini teşvik etmek ve onlara rol model örnekler sunmak adına oldukça önemli ve başarılı bir sosyal sorumluluk çalışması olarak görüyoruz  diyerek sözlerini tamamladı. 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi