SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Mayıs 2019, Cuma

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Biraz Dijitalleşelim – Pratik Yol Haritası

Doç.Dr. Batuhan KOCAOĞLU
Piri Reis Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı
Kişisel Web Sayfası: www.erpmrp.net 

Son dönemde Endüstri 4.0 dan bahsetmeyene hoş gözle bakmıyorlar  . Şaka bir yanda, biz de kendi bakış açımız ile durumu değerlendirelim. Pek çok kavram havada uçuşuyor, bazı patronlar tedirgin, bazıları umutlu, bazıları karamsar. Yıllık cirosu 500 milyon dolardan fazla olan şirketlerde 2.216 yöneticiyi sorgulayan HBR nin anket sonuçları, şirketlerin ve yöneticilerin dijital dönüşümü gittikçe daha fazla kucakladığını gösteriyor. Amaç, teknolojilere yapılan yatırımlardan ve iyileştirilmiş iş süreçlerinden  değer  elde etmek [1]. Endüstri 4.0 uygulamalarına geçmeden önce Dijital Dönüşüm şarttır. Endüstri 4.0 ı zaten mevcutta olan farklı çözümlerin, bir terminolojide bir araya getirildiği şekliyle görüyorum. Kavramlar göz alıcı, ama sorunlar ve ön gereksinimler aynı!

Bu süreçte ilk aşama DİJİTALLEŞTİRME (digitization), amaç bu sayede operasyonel verimliliği artırmak. Belgeleri, dökümanları işlemleri dijital ortama ve formal veri ortamına taşımak. Bu sayede erişilebilir, sorgulanabilir, analiz edilebilir bir veri yapısına sahip olmak [2] [3]. Aslında bu aşamada, büyük ölçekteki firmalar  kurumsal yazılım  projeleri ile belli bir yol aldı. Diğer firmalar da bu yolda.

İkinci aşama  SÜREÇ LERİN DİJİTALLEŞMESİ (digitalization). Önceki aşamadaki dijital enformasyonu kullanarak, iş akışlarını optimize etmek, daha verimli, sade ve düşük maliyetli hale getirmek [3]. Akıllı makineler çalışanların yaptıklarını yapabilir - daha verimli, daha doğru ve çok daha az birim maliyetle-. Büyük veri analitiği ve makine öğrenmesi ile, çok etkin tedarik zinciri ve müşteri yönetimi sistemleri kullanmak mümkün olabilir. Internet ortamındaki reklamlar ve online satışlar aslında analitik kısmında çoktan önde koşuyor. 2017 de dijital reklam harcamaları dünya çapında 209 milyar dolar olarak gerçekleşti ve televizyonu geçti. The North Face firması, çevrimiçi alışveriş sepetinde yapay zeka kullanmak ve kaçan müşterileri azaltmak için, IBM ile ortaklık kurdu [3].

Bundan sonraki aşama ise,  İŞ LERİN DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM geçirmesidir. Bu ise, en son ve ucu açık noktadır. Bu aşama için, belki hedefler belirlemek daha yol gösterici olabilir. Bazı örnekler: 
Ürünleri küçük miktarda, müşteriye özel üretmek. (Bunu yapacak iş sistemlerini tasarlamak; sipariş alımı, tasarımı, üretimi, teslimatı süreçleri. Web analitiği, tasarım simülasyonu ve onay, 3D yazıcıyla üretim, dronla teslimat senaryosu düşünülebilir)
Müşteriye  anlık  hizmet & destek verecek sitemleri tasarlamak (sensörler ve IoT ile)
Firma çalışanlarının,  lokasyon bağımsız  (mobil) çalışabileceği ortamı kurmak.
Kaynakların (araç, tesis, personel vd)  paylaşım ı ve  on-demand  kullanım ekonomisine göre işlerin modellenmesi
Özellikle bakım gerektiren cihazların, kestirimci analitikler ve internet bağlantısı ile ön görülmesi ve müdahale görmesi
Ürünleri  internete bağlı  olacak şekilde tasarlamak
ArGe ve iş geliştirme çalışmalarına  sosyal medya  ve  crowdsourcing  analizlerini katmak
Analitik ile, müşteriye ve siparişe  özel dinamik fiyat  sunabilmek
Müşteriyi ve tedarikçiyi  tasarım sürecine dahil  edebilmek
İnovatif  ürünler geliştirebilen,  dijital beceriler in değer gördüğü bir şirket yapısına doğru gidilmesi

Dijital dönüşüm için, uygulama deneyimlerine dayanarak  pratik bir yol haritası nı, aşağıdaki şekildeki gibi önerebilirim. Buradaki her aşama, ayrı bir yazı konusudur.
 
Şekil 1. Dijital Dönüşüm pratik yol haritası (orjinal)

Bu süreçteki firmalara geçmiş ERP,MRP, CRM projelerindeki başarısızlık ve başarı nedenlerini araştırmalarını öneririm. Bu projelerdeki deneyimler, dijital dönüşüm projeleri için ciddi bir birikimdir ve başlangıçta yol gösterici olacaktır.


Kaynaklar:
[1] URL02, 2017. [Online]. Available: https://ultraconsultants.com/erp-and-digital-transformation-a-closer-look/?.
[2] URL02, 2018. [Online]. Available: https://www.forbes.com/sites/mitsubishiheavyindustries/2018/12/05/beyond-digitization-the-road-to-fully-digitalized-manufacturing/#75a996b96e40.
[3] B. Kocaoğlu,  Tedarik Zinciri Yönetiminde Dijital Dönüşüm,   7. Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi (ULTZK 2018), sayfa: 328-340, 3-5 Mayıs 2016, Bursa. 
[4] URL01, 2018. [Online]. Available: https://www.clickz.com/digital-transformation-2018-best/222563/?linkId=62085718.
Resim1:https://www.copperberg.com/wp-content/uploads/2018/08/digital-transformation-espincorp.jpg
Resim2:https://sloanreview.mit.edu/content/uploads/2017/04/DL-Kane-Digital-Maturity-Transformation-Growth-Development-1200-300x300.jpg

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi