SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Mayıs 2019, Perşembe

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Çantacılar Ortadan Kalkacak

KOBİ lere Rehber Geliyor

Eğitimli, Yetkin KOBİ Rehberleri ve Teknik Danışmanlar Hizmet Verecek
 
İlk Etapta 200 Rehber, 2 Bin 400 Teknik Danışman Alanda Görev Alacak
 
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) proje hazırlama ve yürütme süreçlerine yardımcı olacak rehberler geliyor. Hayata geçecek yeni sistemle akredite KOBİ rehberleri sahaya inecek. Bu kapsamda hazırlanan KOBİ Rehberliği ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliği değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  Bu yönetmelikle birlikte piyasada çantacı olarak ifade edilen aracılar ortadan kalkacak. Görev ve yetkisini kötüye kullananlara izin verilmeyecek. Bu işin eğitimini almış, saha tecrübesi olan, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanlar, KOSGEB Destekleri kapsamında KOBİ lere rehberlik hizmeti verecek. Sistemin devreye girmesiyle birlikte ilk etapta 200 KOBİ rehberi, 2 bin 400 Teknik Danışman alanda görev almaya başlayacak  dedi.
 
 
SAĞLIKLI İLETİŞİM
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile KOBİ ler arasında daha sağlıklı bir iletişim kurulması amacıyla yeni bir sistem oluşturuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOBİ Rehberliği ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu. KOBİ lerin standartları belirlenmiş bir alanda doğru yönlendirilmesinin önemine işaret eden Bakan Varank,  KOBİ lerin sağlıklı bir şekilde rehberlik ve danışmanlık hizmeti almasını önemsiyoruz. Yayımlanan yönetmelik ile KOBİ Rehberliği ve Danışmanlığı Sistemi ni getiriyoruz. Bu sistem ile KOBİ ler, kuralları belirlenmiş, çerçevesi çizilmiş bir alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti alacak  diye konuştu.
 
KALİTE YÜKSELECEK
Varank, bu sistem ile birlikte KOBİ lerin KOSGEB destek programlarından daha etkin yararlanacağını işaret ederek,  KOBİ lerin proje hazırlama ve yürütme aşamalarında aracılar nedeniyle yaşadığı sorunlar ortadan kalkacak. Bu işin eğitimini almış, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanlar, KOBİ lere rehberlik hizmeti verecek. Böylece KOBİ lerin beceri ve kabiliyetleri geliştirilecek. Danışmanlık hizmetlerinde standart sağlanacak ve kalite yükselecek.  dedi.
 
AKREDİTASYON GÖREVİ
Bu düzenleme sayesinde KOSGEB in KOBİ rehberleri ve teknik danışmanları yetkilendireceğinin yani bir anlamda akreditasyon görevi üstleneceğinin altını çizen Varank, 3 yıl içinde, 4 bin KOBİ nin rehberlik ve teknik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmasını bekliyoruz  diye konuştu.
 
YÖNETMELİKTE NELER VAR?
KOBİ rehberlerinin ve teknik danışmanların nitelikleri, sunacakları hizmetler, yetkilendirilmesi, sınıflandırılması, izlenmesi, değerlendirilmesi ve denetlenmesine ilişkin esasların yer aldığı yönetmeliğe göre KOBİ rehberi olmak isteyenlerde şu şartlar aranacak:
 
*Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yürürlüğe konulan KOBİ Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak,
 
*KOBİ rehberliği eğitimini tamamlamak,
 
*En az 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip olmak veya büyük ölçekli işletmelerde son 10 yıl içerisinde en az 3 yıl üst düzey yönetici (genel müdür, genel müdür yardımcısı ve bunların emsalleri ile üstleri) olarak görev yapmış olmak.
 
3 YILIN ARDINDAN KIDEMLİ KOBİ REHBERİ
Bu şartları taşıyanlar KOBİ rehberi olabilecek. KOBİ rehberi, sunduğu hizmetlere ve KOSGEB tarafından yürütülecek izleme ve denetim sonuçlarına göre yetkilendirme tarihinden 3 yıl sonra kıdemli KOBİ rehberi olarak yetkilendirilebilecek. KOBİ rehberleri, işletmelerin mevcut durumlarının analiz edilmesi, sorunlarının ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, işletmelere tavsiyelerde bulunulması ve yönlendirme yapılması, işletmelere proje hazırlama ve yürütme süreçlerinde rehberlik edilmesi gibi hizmetler verecek.
 
TEKNİK DANIŞMANLAR
Yönetmeliğe göre, teknik danışman adayları için 6 kriter belirlendi. Bu şartlardan en az birini taşıyanlar teknik danışman olabilecek. Aranan şartlar şunlar:
 
*Yükseköğretim kurumlarında profesör veya doçent olarak görev yapmak veya yapmış olmak,
 
*Doktora mezunu ve en az 120 saat danışmanlık tecrübesine sahip olmak,
 
*Yüksek lisans mezunu ve en az 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip olmak,
 
*Büyük veya orta ölçekli işletmelerde orta düzey yönetici (birim müdürü, işletme müdürü ve bunların emsalleri) veya üst düzey yönetici (genel müdür, genel müdür yardımcısı ve bunların emsalleri ile üstleri) olarak son 10 yıl içinde en az 5 yıl görev yapmış ve en az lisans mezunu olmak,
 
*Danışmanlık hizmeti veren işletmelerin son 10 yıl içinde en az 5 yıl sahibi, ortağı veya çalışanı olmak, en az 240 saat danışmanlık tecrübesine sahip ve en az lisans mezunu olmak,
 
*15/2/2013 tarihli ve 28560 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmelik kapsamında Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansına sahip ve aynı Yönetmelikte tanımlanan tecrübeli yatırımcı olmak.
 
Teknik danışmanlar, finansman, uluslararasılaşma, teknoloji/yenilik/dijitalleşme ve büyüme alanlarında KOSGEB tarafından belirlenen ve yetkilendirildikleri konularda, işletmelere danışmanlık hizmeti sunacak.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi