SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Mayıs 2019, Perşembe

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Kış Aylarında Sıcaklıklar Düşerken Statik Elektrik Yükselişe Geçiyor

Statik elektrik, çoğu zaman teşhis edilemeyen ve üreticilerin üretim kayıpları ve ürün reddetmeleri açısından maliyetli olan görünmez sorunlardan biridir. Bu, sıcaklıklar düşmeye devam ettikçe daha da kötüleşecek bir durumdur. Soğuk hava daha az su buharı içerdiğinden, daha az iletken taşır ve bu nedenle statik elektrik koşullarını teşvik eder.

Bununla birlikte, SMC nin İyonizer ürün yelpazesi sayesinde statik elektriği iyileştirmek için basit ve etkili çözümler vardır. Sunulan ürünler, üretim maliyetlerinin düşüren, performansın, verimliliğin ve güvenliğin artmasına neden olan statik elektrik için ölçüm, kontrol ve giderme çözümleri sunar.

Örneğin su şişesi üretiminde uzmanlaşmış bir SMC müşterisi için İyonizer serisinden bir çözüm, başarıyla uygulandı.  Plastik, kauçuk, cam veya zift ile birlikte yalıtkan görevi gördüklerinden statik elektrik üretme eğilimindedir ve elektrik iletkeni gibi davranmak yerine yük tutabilir. Bu örnekte, plastik şişeler imalat işlemi sırasında statik elektrik ile yüklenmiştir. Bu da imalatçı için nakliye hattına katıldıktan sonra maliyet sorunlarına yol açmıştır. Şişelerin yüzeyinde depolanan statik yük, birbirlerini itmelerine ve dikey konumlarını kaybetmelerine neden olarak, şişeler manuel olarak yeniden hizalanırken üretim hattının kapanmasına neden olmuştur. Müşterinin statik giderici bir aygıtı olmasına rağmen, üretim süreci tarafından belirlenen sürede statik yükü kaldıramadığından , yüksek hızlı bir nötrleme sistemi gerekmiştir. SMC, statik elektriğin son derece hızlı bir şekilde kaldırdığı kanıtlanmış olan bar tipi iyonizeri IZT41 ile devreye girip çözüm sundu. Bu sayede, IZT41 in uygulama tarafından belirlenen süre zarfında statik yükü nötralize etme konusunda herhangi bir sorun yaşanmadı. Sonuç, su şişeleme tesisinin üretim verimliliğini arttırmış, sürecin aksamasını ve insan müdahalesine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır.

Ancak statik elektriğin yan etkilerinden muzdarip olan sadece plastik endüstrisi değildir. Aynı zamanda paketleme, yiyecek-içecek, tıp ve eczacılık, elektronik ve yarı iletken, genel otomasyon ve imalat sektörleri de sorun yaşamaktadır.

Sürekli artan sağlık ve güvenlik yönetmelikleri nedeniyle büyüyen diğer bir konu ise statik elektrik şokları sorunudur. Genellikle zararsız olsa da, kıvılcımların yangına neden olabileceği veya tehlikeli alanlarda patlamaya neden olabileceği aşırı durumlar vardır.

Elektronik endüstrisi için, 5 volt a kadar olan elektrostatik boşalma, sadece son ürüne zarar vermeyen, aynı zamanda tüm işleyişe da zarar verebilecek bileşen arızasına da neden olabilir.

Bu sorunları gidermek için SMC, İyonizer ürün yelpazesiyle etkili çözümler sunar. IZT41, büyük ölçekli iş parçaları için idealdir ve ağır metal kirliliğine karşı hassastır. Kompakt nozül IZN10, küçük iş parçalarının kısmi nötrlenmesi  veya kapalı bir alanda kullanıldığında tamamen nötrlenmesi için idealdir. Bu seriye katılan en son fan tipi iyonizer olmuştur. Kompakt ve hafiftir; basınçlı hava kaynağına ihtiyaç duymadan, tezgah montajı gibi çok çeşitli uygulamalar için uygundur. 

SMC İyonizer serisinin performansı, geri bildirim ve otomatik denge sensörleri kullanılarak tam otomatik hale getirilebilir. Basit kontroller için el tipi cihaz mükemmel bir çözümdür.
-------------------------------------------------

SMC Corporation, 1959 yılında Japonya da kurulmuş, günümüzde 83 ülkede faaliyet gösteren, 30 ülkede üretim yapan, Tokyo borsasında işlem gören, 20.000 in üzerinde çalışanı, 1450 Ar&Ge mühendisi ve 4 ülkede Ar&Ge merkezleri bulunan, başta pnömatik olmak üzere endüstriyel otomasyon alanında 12.000 Temel, 700.000 ürün çeşidi sunan, 2017 mali yılında 5.3 milyar US$ ciroya ulaşmış, sahip olduğu %36 lık pazar payı ile Pnömatikte dünya Lideri bir firmadır.

1993 -2010 yılları arasında, SMC, Türkiye deki faaliyetlerini bir distribütör firma üzerinden yürütmüştür. 2010 yılında, gelişen Türkiye pazarına paralel, SMC Turkey Otomasyon A.Ş., %100 Japon sermayesi ile SMC Corporation firmasının Türkiye iştiraki olarak kurulmuştur. SMC Türkiye, İstanbul Merkez ofisi, deposu, imalat alanı dışında dört şehirde bulunan ofisleri ve 10 farklı şehirdeki bayileri ile Türk sanayisine hizmet etmektedir. Konusunda uzman genç dinamik mühendis kadrosu, yerinde müşteri ziyaretleri, teknik eğitimler, teknik destek, enerji tasarruf denetimleri, v.b. gibi müşteri hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca, gezici fuar araçları, bölgesel toplantılar, teknik sunumlar, her yıl katılınan fuarlar ile SMC çözümleri tüm Türkiye de tanıtılmaktadır. Türkiye de tuttuğu güçlü stok ve Belçika merkez depodan günlük uçak sevkiyatları sayesinde hızlı ürün teslimatı sağlanmaktadır.


 

 
 
 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi