SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Mayıs 2019, Perşembe

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

MES İLE Akıllı Fabrika Yönetimi: CORALREEF

Dünyanın önemli ekonomilerine sahip ülkeler tarafından bugün yoğun olarak kullanılan, verimliliği artıran ve esnek üretime olanak sağlayan bilişim teknolojilerinin önemi her geçen gün artıyor. Şirketlerin yaşam gücünü ve rekabet kabiliyetini artıran son teknolojilerle donatılmış fabrikalar, rekabette bir adım öne geçmeyi başarırken, verdiği hizmetleri ve varlıklarını da geleceğe taşıyor. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, big data gibi kavramların ön plana çıktığı günümüzde üretim sahalarının değişimi ve gelişimi de bu noktada önem arz ediyor. Özellikle ülke ekonomimizin dinamosu görevini üstlenen imalat sanayisinin bu sürece hızla adapte olması gerekiyor. Sektörel ve uluslararası rekabette geri kalmak istemeyen firmaların Endüstri 4.0 standartlarına kolayca adapte olmaları için uygun altyapıyı sağlamaları gerekmektedir.

İletişim Yazılım olarak 1994 yılında kurulduğu günden bu yana başta üretim yapan fabrikalar olmak üzere tüm işletmelere Akıllı İşletme ve Akıllı Fabrika çözümleri üretmekteyiz. Endüstri 4.0 kapsamının temelinde bulunan verilerin toplanması ve veri analizi konusunda CoralReef MES (Manufacturing Execution System / Üretim Yönetim Sistemi) çözümümüzü fabrikalarda konumlandırmaktayız. CoralReef üretim işletmeleri için bilişim teknolojilerinden faydalanmak ve üretim sahasının otomasyonunu sağlamak; gerçek zamanlı verilerle kararlar alabilmenin, gerçek kapasiteyi verimli bir şekilde kullanabilmenin, verimliliği artırırken fire ve kayıpların önüne geçebilmenin, kalite standartlarına uygun ürünler elde etmenin önünü açmaktadır. Üretim işletmelerinde üretim sahası ile ERP (Enterprise Resource Planning / Kurumsal Kaynak Planlaması) arasındaki entegrasyonu sağlayan ve üretim sahasından anlık olarak veri toplamayı mümkün hale getiren CoralReef, üretim süreçlerinde; maliyetleri düşürücü, verimliliği ve kaliteyi artırıcı sistem arayışlarına da cevap vermektedir.
 
CoralReef ile malzemenin işletmeye geldiği süreç, stokta kaldığı ve yarı mamul olarak çıktığı zamana kadar geçen dönem kontrol altına alınmaktadır. İşletme için bu sistemle; gerek makine gerek de insan gücü bazında verimlilik takibi yapılabilmektedir. Kayıp zamanların, işletmedeki maliyet artırıcı duruşların nerelerden kaynaklandığı ölçülebilmekte ve yöneticilere karar süreçlerinde ihtiyaç duydukları geri besleme ile destek olabilmektedir. Bu noktada geriye doğru izlenebilirlik ve fiili maliyetlerin ERP sistemi üzerinden hesaplanabilmesi için gerekli tüm verilerin doğru şekilde anlık olarak toplanması CoralReef MES sisteminin ana hedeflerindendir. Üretim sahasında kullanılacak farklı teknolojiler ile (RFID vb.) süreçlerin personel inisiyatifinden ayrılarak hatasız yönetilmesi entegre çalıştırılabilmektedir. İnsansız fabrika süreçlerine geçiş aşamasında uygulanacak teknolojilerden biri olarak işletme süreçlerine göre projelendirilebilmektedir.

Gelecekte var olmak isteyen işletmelerin; ürünün tasarımından tedariğine, üretim aşamasından teslimata kadar pek çok aşamada fabrika yönetim yazılımları, kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları ve otomatik test, otomatik dizgi, otomatik depo gibi sistemlere uzanan geniş bir yelpazede çeşitli otomasyon teknolojilerinin birbirini tamamlayarak bütünsel bir çözüme hizmet etmektedir. Fabrika yönetim yazılımları, fabrikaları geleceğe taşıyan en önemli teknolojilerden birini oluşturmaktadır. Bu fabrikalardaki üretim süreci, bir network aracılığıyla hem fabrika yöneticileri hem tedarikçiler hem de müşteriler tarafından izlenebilmekte ve işleyen sürece istendiği ölçüde online müdahale edilebilmektedir.
 
Yapay zeka ve öğrenen sistemlerin oluşturulabilmesi ve kullanılması için üretim verilerinin alınmış olması gerekmektedir. Üretim sahasında gerçekleşmekte olan arızaların nedenleri ile birlikte toplanması, makine verilerinin makineler üzerinden toplanması gerekmektedir. Toplanacak bu veriler ile ileriye dönük tahminleme çalışmalarının yapılması sağlanabilecektir. 

Rekabet güçlerini arttırmak ve fabrikalarını geleceğe hazırlamak isteyen işletmelerin bilişim partnerliğini üstlenerek günümüzün koşullarını gerektirdiği, dünya standartlarındaki alt yapıyı oluşturmaktadır. CoralReef ile işletmenin yönetsel karar süreçlerine ışık tutulabilir ve gerçek üretim verimliliği ile iş süreçlerine yön verilebilen bir MES sistemidir.

Yazan: 
Selçuk Şen 
İletişim Yazılım – Genel Müdür
selcuk.sen@iletisimyazilim.com


Selçuk Şen:
1983 yılında Ünye/Ordu da doğan Selçuk Şen, ilkokul ve lise eğitimini Ünye de tamamladı.Üniversite eğitimi için yolunu Bursa ya çeviren Şen, 2006 yılında Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği nden mezun oldu. 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi nde MBA eğitimini tamamladı. Mezuniyet sonrasında ilk olarak Otomotiv sektöründe Üretim Planlama Şefliği yaptı. 2008 yılından sonra ise İletişim Yazılım da sırasıyla Proje Yöneticiliği, Üretim ve İş Geliştirme Müdürlüğü görevlerini üstlenen Şen, 2013 Ocak ayında Genel Müdür Yardımcılığı, 2018 Aralık ayından itibaren de Genel Müdür görevini yürütmektedir. Bu süreçte, üniversite bilişim toplulukları ve çeşitli etkinliklerde ERP ve MES konularında seminerler vermiştir. Şen, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi