SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Mayıs 2019, Cuma

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi

Ömer Zeybek
Dijital Dönüşüm ve Veri Teknolojileri Danışmanı
Bias Danışmanlık


Endüstri 4.0 denilince genel olarak aklımıza ilk gelen, otomasyonun tam olarak kurulduğu, üretimin bilgi işlem teknolojileri ile kontrol edildiği bir yapı oluyor. Aslında bu tanım daha çok Endüstri 3.0  ın konusu idi. 

Son yıllarda öncelikle sensör teknolojileri ve  her şeyin interneti  (Internet of things (IoT))  konularında büyük aşamalar kaydedildi. Buna paralel olarak büyük veri (Big Data) konusunda da hızlı bir rüzgar yakalamış olduk. Artık üretimde kullandığımız tüm cihazlardan anlık olarak veriyi alabildik ve daha iyisi bu veriyi işleyebildik. Ama Endüstri 4.0  ın konuşulmasını sağlayan en büyük gelişim Yapay Zeka (Artificial Intelligence) ve Makine Öğrenmesi (Machine Learning) teknolojilerinin konuşulmaya başlaması ile oldu. Çünkü bu teknolojiler artık karar mekanizmasında insan faktörünü aradan çıkarmayı sağlayan gelişmelerdir. Akıllı, kendi kendine kalibre olabilen, hatta karar verme aşamasında yol gösterici olabilecek sistemleri kurmaya başlayabiliriz. 

Bu teknolojilerin her biri üzerine günlerce konuşulabiliriz zira alt yapılarında binlerce detay var. Matematik, istatistik ve bunun veri teknolojileri ile birleşmesi ile Veri Mühendisliği daha da önemli hale geldi. Artık teknolojilerde de belirli düzeyde standartlaşma ve entegrasyon tamamlanmış durumda. Fakat bu şu demek değil: cihazlarımızı IoT ile devamlı erişilebilinir hale getirip buradan akan sonsuz veriyi hızlı sistemler ile işleyelim ve yapay zeka destekli yazılımlar ile raporlayalım. 

En önemli konu burada  teknoloji seçimi  gibi görülüyor. Büyük-küçük demeden tüm yatırımlarımız için sormamız gereken ana soruyu burada da öncelikle sormamız gerek:  Bu yatırımın bana geri dönüşü ne olacak? (ROI) . Bu cevap bize hedefe ulaşmamızda en kısa yolu gösterecektir. Bu sorunun cevabını bulduktan sonra adı geçmeyen ama bana göre en önemli konu veritabanı/veri ambarı yapısının kurulması olacak. Çünkü bu kadar hızlı ve çok akan veriden, geçmiş zamanki verilere de bakarak karar vermesini bir yazılımdan istiyor isek bazı veritabanı teknik detaylarına da dikkat etmemiz gerekiyor. 

İş zekası olarak yıllardır anlatılan kurguların başarı ile gerçekleştirilmiş olması bu yapıyı da kurmanızda en önemli etken olacaktır. Aksi takdirde, kirli veri ile dakikalarca belki saatlerce çalışan ama sonuçta da güvenilir olmayan sonuçlar üreten bir sistem yaratma tehlikeniz var. 

Endüstri 4.0 ile yapılan bir yanlış ta, sadece teknoloji bacağını konuşuyor olmamız. Günümüzde hız çok önemli. Karar vermeye vakit olmadığı gibi, kararı uygulama kısmı için de zamanımız yok artık. Uygun verileri alan, hızlıca değerlendiren bir veri sistemi, bunları değerlendiren bir yapay zeka, makine öğrenme ile kendini geliştiren bir yapı ile artık teknolojimiz, kararlarımızın büyük ortağı olacak. Tabi ki alınan bu kararları anında hayata geçirebilecek ya da doğru bir şekilde değerlendirecek firma iç organizasyonun da oluşturulması gerekli. Çalışanların bilişsel özellikleri gelişmiş, sadece kendi işine odaklı olmaktan ziyade tüm resmi görmeye çalışan bir eğitim düzeyine sahip olmaları gerekecek. Başka bir değişle teknoloji yatırımın yanı sıra insana olan yatırım da devam edecek. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi