SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Mayıs 2019, Perşembe

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Zeki ve Yüksek Haberleşme Kabiliyetine Sahip Sensörler Olmadan Endüstri 4.0 Varlığından Söz Edilemez

Akıllı fabrika adı verilen oluşumu meydana getiren parçalar iş istasyonları süreçlerini koordine edip birbirleriyle çalışırlar. Üretim yapıları bağımsız olarak kendilerini organize ve optimize eden otonom birimlere dayanır. Akıllı sensörler, Endüstri 4.0 ın uygulanması için bir ön koşuldur. Çünkü akıllı fabrikanın sadece akıllı, zeki ve iletişimi etkinleştirilmiş sensörler tarafından sunulabilen verilere ihtiyacı var.  İletişimi etkinleştirilmiş ; sensör verilerinin alışverişinin bir makine kontrolörü veya bulut tabanlı bir uygulama ile yapılabilmesi anlamına geliyor. Böylece örneğin sensör parametreleri saniyeler içinde yeni üretim siparişlerine otomatik olarak uyarlanıyor veya bir ışık bariyeri optiklerindeki kirleri algılıyor ve durumu doğrudan kontrol merkezine bildiriyor. 

Sınıfının En İyisi  Sensörler

SICK,  sensör zekası  terimini ortaya koyan bir kaç tedarikçiden biri. Akıllı sensörlerimiz algılama açısından sınıfının en iyisi ve aynı zamanda SICK in çok büyük bir rol oynadığı iletişim standardı IO-Link i de destekliyorlar. Kendine ve süreç teşhisine yönelik geniş kapsamlı potansiyeller ve sinyalleri doğrudan sensörün kendisinde işlemek için entegre lojik fonksiyonları aracılığıyla akıllı hale gelirler ve bu da bizim yegâne satış noktamızdır.

Peki somut olarak, teşhis yetenekleri ve entegre fonksiyonlar aracılığıyla oluşturulan zekanın, akıllı fabrikada kullanımı ne anlama geliyor? Örneğin, akıllı fotoelektrik sensörler nesnenin yapısındaki örnekleri ve bunlardaki değişiklikleri algılayabiliyor. Bu, doğrudan ve otonom bir şekilde PLC de değil sensörde gerçekleşiyor. Makine prosesleri bu nedenle hızlandırılıyor; kontrol programı geliştiriliyor. Bu da daha fazla tesis verimliliği ve müşteriler için daha düşük maliyetler anlamına geliyor. Akıllı sensörlerin çeşitli tanılama işlevleri kritik durumları algılayabiliyor ve makine arıza nedeniyle plansız bir şekilde duraklamadan önce, bunları anında düzeltebiliyor. Bu da çalışma güvenilirliğini ve buna bağlı olarak da tesisin tamamının üretkenliğini arttırıyor.         
 
Zekanın ilave edilmesi, kanıtlanmış teknolojiyi akıllı sensörlere dönüştürüyor. Portföyümüzdeki endüktif akıllı sensörler örneğin, nesne ile sensör arasındaki mesafeyi algılayıp, makine proseslerinin ne zaman hedef durumdan saptığını belirleyebiliyorlar. Sapma ile ilgili zamanında uyarı veriyor hatta ürün kalitesi ile ilgili otonom açıklamalar yapıyorlar. 

Akıllı fabrika için akıllı sensörler

Nihai olarak tüketiciler, akıllı sensörler ve dinamik interaktif üretim süreçlerinden faydalanıyorlar ve bireysel ihtiyaçlarına mükemmel uyum sağlayan ürünlere sahip olmak istiyorlar. Bu tür tekrarlamayan işlerin klasik üretim yapıları ile gerçekleştirilmesi ya imkansız ya da maliyeti çok yüksek. 

Örneğin mobilyalar, günümüzde internette yapılandırılabiliyor. Boyutlar, tasarım öğeleri, ahşap türü ve renkler serbestçe seçilebiliyor, bir araya getirilebiliyor ve sipariş verilebiliyor. Müşterinin siparişi, internet aracılığı ile üretim sistemine ve makinelere ulaşıyor. Makinelerde bulunan akıllı sensörler, belirli bir ürün için kontrolör tarafından,  uygun şekilde parametrelendirilebiliyor. Böylece istenen mobilya parçası otomatik olarak üretilebiliyor. Üretimin, denetlemenin, ambalajlamanın ve dağıtımın tamamı bireysel siparişe göre ve manüel müdahaleler olmadan gerçekleşiyor. Müşteri, kendine özel ürünü, seri üretilen ürün fiyatına alıyor.     

Ancak akıllı sensörlerin yapabildikleri bununla sınırlı değil. Sensörleri geleceğin en önemli teknolojisi yapan daha otonom yapılar; daha geniş ağa sahip tesisler ve fabrikalar; daha fazla yazılım ve bilgi teknolojileri içeren üretim ve ürünler..  Bu nedenle esneklik, gelecekte daha fazla talep görecek. Endüstri 4.0 müşterilerimizin tesislerine daha bireysel olarak oluşturulacak ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve hassas bir şekilde tepki verebilmemiz gerekecek. Bu da, akıllı sensörlerde yeni işlevselliklere sürekli ihtiyaç duyulmasına neden olacak. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi