SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Mayıs 2019, Perşembe

Subat 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_178

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

M.Göker Sarp
ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü - goker.sarp@erpcommittee.org


Türkiye nin Dijitalleşme Açılımı


Dijital Dönüşüm, son zamanlarda ülkemizdeki firmalar arasında en çok konuşulan konulardan biri olma özelliğini sürdürüyor. Ancak firmalar henüz dijital dönüşüm ile ilgili kararlarını tam olarak verebilmiş ve bu konudaki yol haritalarını belirleyebilmiş durumda değiller. Bununla beraber temel ve tamamlayıcı bir çok iş yazılımının dijital dönüşüm sürecindeki rolleri de firmalar tarafından tam olarak algılanabilmiş durumda değil. 

2000 yılların başlarındayken akıllı şehirleri, ardından akıllı evleri ve akıllı şirketleri konuşmaya başlamıştık. 2011 – 2014 yılları arasında ise Alman Devleti nin yüksek teknoloji stratejilerine dayanan Endüstri 4.0 konsepti (en çok kabul gören) ortaya atılmıştı ve bu fikir giderek gündemimizde daha fazla yer işgal etmeye başladı. Amerika  Smart Factory  ve Japonya  Society 5.0  olarak kendi konspetlerini isimlendirerek ülkelerinde birer dijital ekonomi kampanyası haline getirdiler.

Son zamanlarda ise ağırlıklı olarak Dijital Dönüşüm ü konuşuyoruz. Yaptığımız temel nitelikteki kurumsal yazılım projelerine de bu ismi vermeye başladık. Türkiye deki işletmelerde yüksek teknoloji kullanımı ve farkındalık seviyesi oldukça düşük seviyede, kullanımı için gerekli yetişmiş insan gücümüzde yeterli düzeyde değil. Dijitalleşme deyince akla gelen çözümlerden önce kurulması gereken temel yazılımlar yönünden de yeterli durumda değiliz. Ülkemizde Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımlarının kullanım oranı yaklaşık %20, İmalat Alanı Yönetimi (MES) yazılımlarının kullanım oranı yaklaşık %5, İş Zekası (BI) yazılımlarının kullanım oranı ise yaklaşık %6 düzeyinde bulunuyor. 

Türkiye de Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye diyerek Dijital Ekonomi deki yerini almak için adımlarını atmaya başladı. Türkiye de e-devlet uygulamalarını kullanan kişi sayısı 41 milyonu, ARGE merkezlerinin sayısı 1.000  i  geçti, tasarım merkezlerinin sayısı 300 e yaklaştı ve Teknopark sayısı da 81 i buldu. 

Şimdi firmaların yapması gereken kendi dijital dönüşüm seviyelerini belirlemek ve bu konudaki yol haritalarını oluşturmaya başlamak. 

Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü
M.Göker SARP

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi